24.06.2015

Jakie kosze na śmieci i sortowniki wybrać

Jakie kosze na śmieci i sortowniki wybrać

Kosz na śmieci, nieodłączny element każdej kuchni, którego nie może zabraknąć, gdyż jest niezbędny do pracy w każdej kuchni. Podczas projektowania mebli kuchennych wyznaczenie miejsca na kosz i zaplanowanie jego rodzaju jest jednym z ważniejszych momentów projektowania (zaraz po wyznaczeniu głównych ciągów komunikacyjnych).

W nowoczesnych kuchniach unikamy otwartych pojemników, które straszą stojąc gdzieś w rogu kuchni oraz zwykłych prostych pojemników, które luzem stoją w szafce zlewowej (odkąd w Polsce segregacja odpadów stała się normą i codziennością).

Bardzo istotną kwestią przy wyborze kosza na śmieci jest ilość dostępnego miejsca. Kosz przestał kojarzyć się z szafką pod zlewem, ponieważ coraz częściej projektanci kuchni lokują kosze w specjalnie zaplanowanej do tego celu szafce. Dzięki temu kosz staje się łatwo dostępny z każdego miejsca w kuchni.

Kosz na śmieci w bardzo małej kuchni

W małych kuchniach wygospodarowanie dodatkowej szafki na kosz, to abstrakcja. Nie dość że trudno znaleźć miejsce na podstawowe sprzęty kuchenne, to jeszcze systemowy kosz i segregacja odpadów. W takich przypadkach oczywiście najlepiej znaleźć miejsce pod zlewem. Rozwiązanie standardowe, sprawdzone ale i rozsądne.

Kosz na śmieci jednopojemnikowy Peka

Jednokomorowy kosz na śmieci Mullboy. Kosz zintegrowany z frontem szafki.
Zdj.:Peka

W takich przypadkach warto wziąć pod uwagę kosze jednopojemnikowe, które są np.: zintegrowane z frontem szafki, co ułatwia korzystanie z kosza. Cała konstrukcja mocowana jest do korpusu szafki, więc front nie jest obciążony. Kosz „otwiera się” wraz z otwarciem szafki. Tego typu kosz znajdziemy w ofercie firmy Peka, w różnych wariantach kolorystycznych i co najważniejsze o różnych pojemnościach (25, 30, 35 i 42l )

Kosz na śmieci w średniej kuchni

W średniej kuchni już łatwiej wygospodarować miejsce na kosz umożliwiający segregację odpadów. Mamy również więcej możliwości wyboru, kosze wysuwne, uchylne, które jednocześnie są dużo większe od poprzedniego modelu kosza.

Kosz wielokomorowy Peka

Wielokomorowy kosz na śmieci firmy Peka. Kosz mocowany do frontu, umożliwia już podstawową segregację śmieci dzięki dwóm pojemnikom.
Zdj.:Peka

Kosz z mocowaniem do frontu, stabilna i trwała konstrukcja, która może przenosić obciążenie do 70kg. W tej wersji kosz posiada dwa pojemniki, umożliwiające podstawową segregacje odpadów kuchennych. System prowadzenia wyposażony jest w cichy domyk. Szufladę można wyposażyć w dowolnie skonfigurowane pojemniki o różnych pojemnościach. Sam mechanizm występuje w różnych szerokościach, dzięki czemu łatwiej możemy dobrać odpowiedni dla naszej kuchni kosz na śmieci.

Wielokomorowy kosz na śmieci

Kosz na śmieci wielokomorowy marki Peka
Zdj.:Peka

Kosz na śmieci w bardzo dużej kuchni

Możliwość zaprojektowania oddzielnej szafki przeznaczonej tylko na kosz na śmieci daje nam dowolność przy wyborze mechanizmów. Możemy skorzystać również z bardziej optymalnego rozwiązania czyli dowolnego mechanizmu do szuflady i wolnostojących pojemników na macie stabilizującej. Wielkość szuflady, jej szerokość i wysokość dobieramy do dostępnych na rynku pojemników.

Wolnostojące pojemniki na śmieci w osobnej szafce

Oddzielna szafka przeznaczona na kosz na śmieci. Pojemniki wolnostojące na macie.
Zdj.:Peka
Przy wyborze kosza na śmieci lub sortownika warto zwrócić uwagę na wielkość pojemników, łatwość użytkowania oraz czyszczenia. Równie ważna jest łatwość wymiany worków i trwałość mechanizmów jezdnych – np.: przy koszach wysuwanych.
Ocena: 0 / 5,0 (0 głosy)