22.01.2015

Blaty kompozytowe

Blaty kompozytowe

Skąd wziął się kompozyt?

Kompozyt, został wynaleziony przez firmę DuPont (w latach 60-tych). Pierwszym kompozytem wprowadzonym na rynek był: Corian, materiał z rodziny Solid Surface (co oznacza trwała powierzchnia). Później, wraz z rozwojem popularności tego materiału, dołączyły inne marki, między innymi: Staron, Kerrock, Montelli. Blaty kompozytowe Solid Surface, to płyty mineralno-akrylowe, wykonane z wypełniacza mineralnego (wodorotlenku glinu), czyli zmielonej skały oraz spoiwa z polimeru akrylowego oraz dodatku w postaci pigmentów. Wodorotlenek glinu nadaje blatom twardość i wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Spoiwo sprawia, że są znacznie lżejsze od naturalnego kamienia i przede wszystkim, termoplastyczne.

Blat kompozytowy

Blat kompozytowy, wykonanie i zdjęcie firma Ramido. Więcej zdjęć blatów w galerii
Zdj.:Ramido

Właściwości kompozytu

  • Jest to materiał termo-formowalny – można stworzyć dowolny kształt bez widocznych łączeń, np.: płynnie przechodzący blat w komorę zlewową. Można stworzyć dowolny, bardo wymyślny kształt.
  • Jest zdecydowanie lżejszy od kamienia, dzięki czemu montaż elementów jest łatwiejszy. Nie trzeba wykonywać specjalne konstrukcji szafek – jak w przypadku naturalnego kamienia.
  • Ciepły materiał – w przeciwieństwie do kamienia, blat kompozytowy przyjmuje temperaturę otoczenia, jest ciepły w dotyku.
  • Odporne na plamy – są bardziej odporne od laminatów i blatów drewnianych odporne na kwasy pochodzące z żywności i środki chemiczne. Są odporne również na plamy z krwi i jodyny.
  • Higieniczne – dzięki idealnie gładkiej powierzchni i braku widocznych spoin.
  • Nieograniczona kolorystyka – bogaty wybór próbek.
  • Bardzo dobrze łączy się z elementami metalowymi, drewnem, glazurą czy kafelkami.
  • Łatwy do konserwacji: wszystkie ew. naprawy, czy szlifowanie, fachowiec wykona w naszym domu, bez konieczności demontażu blatów.

Blat kompozytowy

Blat kompozytowy, wykonanie i zdjęcie firma Ramido. Więcej zdjęć blatów w galerii
Zdj.:Ramido

Wykorzystanie kompozytu:

  • Przede wszystkim na blaty kuchenne
  • Ściany w kuchni – zamiast standardowej glazury
  • Materiał na wyspy kuchenne, blaty barowe
  • Blaty łazienkowe
  • Wykorzystuje się go zarówno w warunkach domowych jak i pomieszczeniach użyteczności publicznej, czy obiektach medycznych

Blat kompozytowy w kuchniach

Wybór blatu do kuchni, to zawsze wyzwanie. Oprócz kompozytów mamy na rynku meblarskim co najmniej kilka dostępnych materiałów na blat: drewno, blacha, beton, laminaty. Warto jednak poważniej zastanowić się nad kompozytem, ponieważ posiada bardzo ciekawe właściwości, które zadowolą nie jednego użytkownika.

Najważniejszą cechą, oprócz dość wysokiej trwałości (producent daje 10-letnią gwarancję) i odporności na uszkodzenia jest nieograniczona możliwość aranżacji w dowolnym wnętrzu. Kompozyty mają przeróżne kształty, od mocnych, żywych kolorów, do dekorów, które łudząco przypominają naturalny granit.

Łączenie materiałów. Kompozyt świetnie współpracuje z blachą, drewnem, czy płytkami ceramicznymi. Blat może płynnie przechodzić w zlew – rozwiązanie idealne do małych lub utrzymanych w minimalistycznym stylu kuchni. Lub w piękną falę, wykończoną wymyślnym łukiem.

Blat kompozytowy

Blat kompozytowy, wykonanie i zdjęcie firma Ramido. Więcej zdjęć blatów w galerii
Zdj.:Ramido

Blaty kompozytowe nie wymagają specjalnego traktowania. Należy jedynie pamiętać, aby do ich czyszczenia nie wykorzystywać ostrych gąbek lub rysujących powierzchnię środków czyszczących.

 

Cena blatów kompozytowych

Blaty kompozytowe nie należą do grupy najtańszych materiałów wykorzystywanych w naszych kuchniach. Cena blatu kompozytowego jest różna w zależności od grubości i oczywiście wybranego dekoru. Orientacyjna cena za metr bieżący blatu mieści się między 800 a 1600 zł netto. Standardowo blat ma 60 cm głębokości, jeśli potrzebujemy blaty głębsze cena znacznie wzrasta.

Zdjęcia: firma Ramido