12.03.2015

Prowadnice rolkowe w meblach kuchennych

Prowadnice rolkowe w meblach kuchennych

Szuflady w kuchni to nieodłączny element mebli kuchennych. W szufladach możemy przechowywać wszystko, od drobiazgów kuchennych po garnki, talerze i szklanki. W szufladach najważniejsza jest ich konstrukcja i rodzaj prowadzenia (rodzaj prowadnic). Wybór odpowiednich składowych to gwarancja wygodnego użytkowania szuflad.

Prowadnica rolkowa GTV

Prowadnica rolkowa GTV. Długość 25cm.
Zdj.:GTV
Najprostszą prowadnicą, powszechnie stosowaną we wszystkich meblach, nie tylko kuchennych są prowadnice rolkowe. Prowadnica rolkowa składa się z dwóch głównych części.

Aby zastosować prowadnicę rolkową, należy liczyć się z koniecznością wykonania pełnego korpusu szuflady z płyty meblowej lub innego materiału (sklejki, drewna, MDF-u). Korpus szuflady, a dokładnie jego wymiary są uzależnione od głębokości szafki szufladowej, jej szerokości oraz wysokości planowanego frontu. Głębokość korpusu szuflady, a ściśle długość szuflady zazwyczaj wykonuje się taką, jak długość zastosowanej prowadnicy. Więc kupując prowadnicę długości 50cm wiemy, że bok korpusu będzie miał 50cm długości. Z szerokością korpusu jest trochę trudniej. Np: jeśli mamy szafkę kuchenną, szufladową o zewnętrznej szerokości 50cm, musimy od tego wymiaru odjąć grubości boków szafki (2 x 1,8cm) oraz luz na prowadnicę, który wynosi 2,6cm i to nam daje zewnętrzny wymiar korpusu szuflady.

Prowadnica rolkowa to dwa elementy

Jedną część montuje się bezpośrednio do korpusu szafki, na odpowiedniej wysokości natomiast druga jest mocowana do szuflady. Oba elementy mają plastikowe rolki, które podczas wysuwania szuflady współpracują ze sobą. Podwójne roki dają stabilną i ciągłą pracę szuflady.

Prowadnica rolkowa

Prowadnica rolkowa GTV
Zdj.:GTV

Prowadnice rolkowe są oczywiście ustandaryzowane. Mają określone długości. Jest to duże ułatwienie dla producentów i projektantów mebli. Prowadnice produkowane są w czterech kolorach, ale najbardziej popularne to białe i ciemnobrązowe.

Wymiary prowadnic rolkowych

Zdjęcie prezentujące różne wymiary prowadnic rolkowych.

Prowadnice rolkowe - właściwości (na przykładzie prowadnic GTV)

  • Wszechstronne zastosowanie, nie tylko w kuchni ale również w innych meblach
  • Możliwość wyboru odpowiedniego koloru
  • Szeroki wybór długości prowadnicy, stopniowany do 5 cm
  • Obciążenie dynamiczne do 25kg
  • Stosunkowo łatwy montaż- korpusy szuflady nie wymagają specjalistycznego frezowania, czy skomplikowanej budowy
  • Szuflada jest zbudowana tak, aby przytrzymać korpus szuflady w pozycji zamkniętej oraz blokuje szufladę przed wypadaniem z szafki
  • Niestety w większości prowadnice rolkowe nie posiadają opcji pełnego wysuwu, ok 25 % szuflady zostaje w szafce
  • Bardzo przystępna cena. Ceny prowadnic zaczynają się d 4-5 zł do kilkunastu złotych za komplet
Ocena: 3,36 / 5,0 (11 głosy)