Styl prowansalski

Styl prowansalski ciągle zyskuje na popularności. Narodził się na południu Francji i szturmem podbił Europę. Wnętrza w tym stylu od dawna nie wychodzą z mody, a projektanci coraz chętniej wykorzystują go w swoich aranżacjach. Domy i mieszkania urządzone w tym stylu, określa się jako jasne, przytulne i klimatyczne. Co charakteryzuje styl prowansalski? Jakie są jego najważniejsze cechy?

Skąd pochodzi styl prowansalski?

Jak sama nazwa wskazuje, styl ten narodził się w Prowansji- krainie lawendy, kamiennych domów i zielonych wzgórz. Region południowo-wschodniej Francji jest, obok Paryża i Luwru, najchętniej odwiedzanym miejscem przez turystów. To własnie tam, pomiędzy wybrzeżami Adriatyku a Alpami, narodził się styl prowansalski. Światu Prowansja została przedstawiona głównie przez artystów, którzy piękne krajobrazy, uwieczniali na swoich płótnach. Tłumnie zaczęli zjeżdżać się tam turyści, zachęceni cudownymi pejzażami. Spokojne tempo życia, lawendowe pola a także panujący tam spokój ducha, sprawił, że ludzie zapragnęli przenieść to wszystko do własnych wnętrz.

Cechy stylu prowansalskiego

Wnętrza w stylu prowansalskim są pełne naturalnych materiałów. Mimo tego, że nie da się idealnie odtworzyć wszystkich szczegółów, możemy zadbać o to, by odtworzyć klimat i nastrój, a także dobrać odpowiednie dodatki. Warto znać wyróżniki tego stylu, to znacznie pomoże w urządzeniu wymarzonej przestrzeni. 

Kolorystyka

To co wyróżnia styl prowansalski to spokojna i stonowana kolorystyka. Przejawia się ona nie tylko w kolorach farb na ścianach, ale też w przypadku dekoracji i mebli.

Jest ona zaczerpnięta z francuskich pejzaży, gdzie dominującym kolorem na polach był delikatny fiolet lawendy. Głównie dominuje kolor lawendowy, przeróżne piaskowe odcienie, biel oraz błękit. Ciemne, mocne barwy nie znajdą miejsca w prowansalskim wnętrzu. Pomieszczenie ma być jasne i czyste. 

Naturalne materiały

Drewno jest podstawowym materiałem, króluje ono we wnętrzach urządzonych w tym stylu. Dawniej, typowy francuski dom szczycił się posiadaniem mebli z naturalnie starzejącego się drewna. Było to niezwykle stylowe, a także luksusowe. Drewniane meble, z widocznymi drobnymi sękami, czy innymi oznakami starzenia, dodają uroku i tworzą nastrój. Dziś, możemy znaleźć całe kolekcje mebli stylizowanych na stare. Ich drobne przetarcia czy przebarwienia będą dziełem stolarzy, nie tak jak dawniej upływającego czasu.

Meble, zwykle są malowane specjalną farbą w białym kolorze, która podkreśla szykowne niedoskonałości. Drugim, niezmiernie ważnym materiałem jest kamień. Do wnętrz można go wprowadzić w formie kamiennych dodatków i dekoracji. Skorzystać warto też z naturalnych tkanin. Płótno czy bawełna w postaci okryć kanap czy zasłon, idealnie wkomponuje się w całość wystroju. Nie ma tu jednak miejsca na błyszczące tkaniny, lub te z ozdobnymi haftami.

Zapach ziół jedną z cech prowansalskiego stylu

Rozmaryn, tymianek, oregano czy bazylia- symbole prowansalskiego wnętrza. Nie bez powodu, nazywane są ziołami prowansalskimi. Świeże zioła w stylowych doniczkach, dodadzą pomieszczeniu, sielskiego wydźwięku. Uprawa ich w doniczkach jest bardzo prosta i nie wymaga specjalnej ogrodniczej wiedzy. Taki dodatek, świetnie sprawdzi się zarówno jako ozdoba, a także dodatek do potraw.

Wiklina

Plecione kosze i chlebaki to kolejny dodatek, który przybliży nasze wnętrze, do tych rodem z Francji. Dominuje naturalność a także skromność. Dodatki w zbyt krzykliwym stylu jedynie zakłócą harmonię. Należy zrezygnować ze zbyt wielu ozdób, a postawić na wysokiej jakości wiklinowe kosze i pojemniki na chleb.

Lawenda

Lawenda francuska, to bez wątpienia najważniejszy dodatek do wnętrz w stylu prowansalskim. Daje nam możliwość, przeniesienia małego fragmentu lawendowych pól, prosto do domu. Dawniej roślinę tą uprawiano głównie w przydomowych ogródkach, obecnie coraz częściej stanowi ona element wystroju. Śródziemnomorski urok i zapach tej rośliny sprawią, że klimat Prowansji na dobre zagości we wnętrzu. Należy pamiętać o podstawowych zasadach jej uprawy, by cieszyć się nią długi czas. Lawenda musi być ustawiona w ciepłym i słonecznym miejscu. Odpowiednie oświetlenie zapewni jej optymalne warunki do wzrostu. W zimę, należy ją umieścić jak najbliżej okna południowego. Optymalna temperatura to około 15-18 stopni. Warto zwrócić uwagę, też na podłoże. Musi być ono nieprzepuszczalne oraz próchnicze i bogate w wapń. Lawenda nie lubi zbyt dużej ilości wody i nie wymaga codziennego podlewania. Dobrze sprawdzić, czy po ostatnim nawodnieniu, ziemia choć trochę się obsuszyła. Nadmiar wody, może skutkować gniciem korzeni. Koniecznym zabiegiem pielęgnacyjnym jest regularne podcinanie szczególnie wiosną. Jesienią i zimą nie jest to wskazane, gdyż przypadkiem mogą zostać ścięte świeże pędy. Lawenda wymaga odpowiedniej pielęgnacji, jednak nie jest to roślina trudna do utrzymania. Najlepiej wyglądać będzie w metalowych doniczkach, lub dłuższych pokrytych wiklinową plecionką. 

Popularny styl prowansalski, nawet najtrudniejszą przestrzeń, zmieni w komfortowe i stylowe miejsce do wypoczynku. Cechuje go przede wszystkim bezpretensjonalność, prostota, naturalność i wygoda. Okryte domowymi pokrowcami kanapy, przetarte meble czy duże stylowe lustra, stworzą niepowtarzalny nastrój i na chwile przeniosą domowników w sielskie, malownicze, prowansalskie wsie. Jasne kolory, korzystnie wpływają na samopoczucie i wyciszają. Dzięki temu, niezapomniany klimat wakacji, może wrócić nawet w najchłodniejszy, zimowy wieczór.