14.11.2015

Wysuwane półki w kuchni

Wysuwane półki w kuchni

Kuchnia jako centrum zarządzania domem sprawuje się świetnie, jednak sama w sobie powinna być dobrze zaprojektowana i wyposażona. Wyposażenie dodatkowe w kuchni, to wyposażenie mebli w systemy przechowywania i segregacji, czyli: karga, szuflady, organizery, wysuwane półki, podnośniki. Dzięki tym dodatkowym elementom, kuchnia staje się bardziej funkcjonalna, wygodna w użytkowaniu i przede wszystkim łatwiej w kuchni utrzymać ład i porządek.

Wysuwane półki Extendo

Półki Extendo z czerwonym wykończeniem
Zdj.:Peka

Obecnie w projektowaniu i wykonywaniu kuchni, a przede wszystkim wśród użytkowników panuje trend na wygodę i szybkość. Wygoda, to przede wszystkim łatwy dostęp do wszystkich szafek kuchennych i ich wnętrza, w szczególności do ich zawartości. A szybkość, to dla użytkowników minimalizacja ilości czynności w kuchni podczas przygotowywania potraw. Najlepiej jeśli wszystko jest pod ręką, a wysuwanie, czy otwieranie szafek nie wymaga większego wysiłku.

Producenci mebli prześcigają się w wyścigu o nowe rozwiązania. Od wysuwanych systemów karg poprzez wysuwane półki, czy szuflady wewnętrzne. Warte uwagi są przede wszystkim wysuwane półki, powoli wypierające standardowe półki wykonane z płyty wiórowej. Półki najczęściej planowane są przez projektantów w dolnej zabudowie meblowej, w zabudowie średniej i w zabudowie wysokiej – do wysokości wzroku użytkownika. Wysuwanych półek nie stosuje się w szafkach wiszących, gdyż zwyczajnie nie było by do nich dostępu. Mimo starań producentów wyposażenia do mebli, wysuwane półki nigdy nie zastąpią tradycyjnych szuflad. Oczywiście na półkach możemy postawić organizery, wkłady na sztućce, czy wkłady na talerze i nadać im funkcję szuflady, jednak łatwiej jest wysunąć jednym ruchem szufladę wraz z zawartością, niż otworzyć szafkę, a następnie wysunąć półkę. Wynika, to z praktyczności i oszczędności czasu użytkowników.

Wysuwane półki:wygoda i elegancja. Jakie systemy mamy do wyboru?

  • Najbardziej prostym i jednocześnie najtańszym rozwiązaniem, jest zwykła płyta wiórowa o grubości 18mm (lub grubsza – jest to uzależnione od szerokości półki i elementów jakie planujemy na niej przechowywać), do której mocujemy zwykłe prowadnice. Rodzaje prowadnicy będą decydowały o jakości wysuwu, udźwigu półki i przede wszystkim o ostatecznej cenie. Do naszej półki warto zaplanować ograniczniki z boku i z tyłu, które z powodzeniem zapobiegną zsuwaniu się przedmiotów, przy wysuwaniu półki. Dodatkowo możemy półkę wyłożyć matą antypoślizgową, dostępną w rolkach do docięcia na wymiar, w każdym markecie budowlanym.
  • Systemowe rozwiązania, czyli półki które kupujemy w całości wraz z prowadnicą i montujemy w korpusie szafki.

Przykładowym systemem jest Extendo firmy Peka. Są to wysuwane półki, o wykończeniu w dwóch kolorach, wykonane z blachy profilowanej. Sam system jest biały, w chwili obecnej Peka wprowadza również w kolorze antracytowym. Półki mieszczą się w szafkach o szerokości od 30 do 1200 cm. Są zabezpieczone zarówno po bokach jak i z tyłu, dzięki czemu przechowywane produkty nie spadają z półki. Dodatkowo półki wyposażone są w maty antypoślizgowe. Pojedyncza półka przenosi obciążenie do 30kg.

Zdjęcia: firma Peka