18.08.2014

Wybór szafek narożnych w kuchni

Wybór szafek narożnych w kuchni

Szafka narożna to odwieczny problem w kwestii zagospodarowania i łatwego dostępu. Występuje w prawie każdej kuchni i stwarza problem zarówno dla użytkowników jak i projektantów.

Szafka narożna występuje w dwóch głównych wariantach: szafka narożna z drzwiczkami łamanymi ( w kształcie „L”) i szafka narożna, często nazywana „ślepą”, do której mamy dostęp dzięki jednym drzwiczkom, zamocowanym na zawiasach równoległych.

Rzuty i projekty kuchni

Szafka narożna L i szafka narożna tzw. ślepa

Szafka narożna w kształcie „L” jest bardziej pojemna i wygodna w użytkowaniu niż szafka prosta, wpływa na to w szczególności zastosowany system otwierania drzwiczek. Drzwiczki są połączone zawiasami więc poruszają się razem podczas otwierania, wykładając się na prawą lub lewą stronę, odsłaniając jednocześnie całą zawartość szafki. Jeśli mamy w kuchni miejsce na szafkę narożną tego typu, warto zdecydować się właśnie na to rozwiązanie. Jedyną wadą szafki są zawiasy, które pod ciężarem frontów mogą wymagać co jakiś czas regulacji.

Szafka narożna prosta to rozwiązanie stosowane w małych kuchniach, w których nie mamy innej możliwości. Dostęp do ślepej części szafki jest bardzo trudny, bo oprócz fizycznego dostępu do wnętrza szafki, ograniczona jest ilość światła. Szafka ma jedne drzwiczki, które mocuje się na zawiasach równoległych. Kąt otwarcia ogranicza linia szafek.