12.04.2016

Kosze na śmieci do zabudowy

Kosze na śmieci do zabudowy

Kosze na śmieci do zabudowy - inaczej zwane koszami systemowymi lub koszami do zabudowy w szafkach kuchennych. Kosz na śmieci jest nieodłącznym elementem wyposażenia kuchni i równie często użytkowanym jak kuchenka czy zlew. Jego wybór i umiejscowienie jest prawie tak istotne jak wybieranie sprzętów AGD. Miejsce na kosz, to nie zawsze, a ostatnimi czasy coraz rzadziej szafka pod zlewem. Miejsce na kosz na śmieci ustala się już na etapie projektowania mebli kuchennych, mając na uwadze chęć segregacji, wielkości pojemników, ich ilość oraz wygodny dostęp dla wszystkich mieszkańców domu.

Kosze wielokomorowe firma Peka

Kosze wielokomorowe firma Peka. W galerii zdjęć więcej rozwiązań dotyczących przechowywania śmieci
Zdj.:Peka
Kosze na śmieci mogą być zabudowane zarówno w szafce zlewowej, jak i w dowolnej szafce przeznaczonej do tego celu. Minimalna szerokość szafki na kosz to ok 40cm. Duże sortowniki wysuwane lub wkłady szufladowe mogę mieć nawet do 120 cm szerokości.

Kosze do zabudowy, jak sama nazwa wskazuje, to kosze systemowe, które możemy zabudować w szafce kuchennej. Dzięki temu w kuchni nie stoi widoczny kosz na śmieci, a my możemy wygodnie korzystać z ukrytego systemu.

Duże kosze do zabudowy, to kosze wysuwane lub uchylne z frontem szafki (uchylne pionowo lub poziomo). Większość koszy, to nie jeden pojemnik, ale zestaw pojemników przeznaczonych do segregowania odpadów. Jest to wygodne i często wybierane rozwiązanie w domach, w których praktykuje się segregację.

Kosz wbudowany w szafki kuchenne - dlaczego warto?

  • Nie zawsze mamy miejsce na tradycyjny kosz stojący w kuchni.
  • Nie mamy problemu z nieatrakcyjnym koszem, który odstaje wyglądem od reszty mebli i wyposażenia kuchni
  • Kosz możemy dowolnie zaplanować, tak aby był blisko zlewu, czy zmywarki.
  • Dowolny układ pojemników w koszu- w zależności czy i co chcemy segregować.
  • Wygodne użytkowanie, wystarczy wysunąć szufladę, lub uchylić front szafki z koszem.

Jakie kosze mamy do wyboru?

Jednokomorowe kosze. Kosze jednokomorowe, są sugerowane do małych kuchni, w których nie ma miejsca na segregację, lub do mieszkań w których śmieci zwyczajnie się nie segreguje. Kosze jednokomorowe występują w wersji uchylnej, otwieranej i wysuwanej.

Kosz Samba od firmy Peka

Kosz Samba od firmy Peka. W galerii zdjęć więcej rozwiązań dotyczących przechowywania śmieci

Kosz Samba (Fot. Peka). Jest to połączenie kosza uchylnego z wysuwanym. Poprzez naciśnięcie pedału, kosz uchyla się, odsłaniając górny pojemnik. Pozwala to na szybki dostęp. Kosz również możemy wysunąć, tak aby łatwo zmienić worek, czy wrzucić większe odpady.

Jednokomorowe kosze Mullboy

Jednokomorowe kosze Mullboy.
Zdj.:Peka

Jednokomorowe kosze Mullboy (Fot. Peka). Współpracują ze standardowymi drzwiczkami na zawiasach. Pojemnik otwiera się wraz z szafką, jednocześnie klapa kosza jest unoszona do góry. Kosze występują w kilku pojemnościach i mieszczą się w szafkach o szerokości 40cm.

Kosze wielokomorowe z system segregacji odpadów. W ostatnich latach temat segregacji odpadów jest mocno popularny, rośnie więc zainteresowanie systemowymi koszami, które segregację umożliwiają. Kosze do segregacji występują jako systemy ukryte za zwykłym frontem na zawiasach, lub są zintegrowane i wysuwane razem z frontem. Często sam system stanowi szuflada z wysokim udźwigiem i wstawionymi do niej pojemnikami.

Kosze wielokomorowe firma Peka

Kosze wielokomorowe firma Peka
Zdj.:Peka

Kosze wielokomorowe z mocowaniem do frontów. Są to systemy zintegrowane z frontem. Płynne prowadzenie kosza z prowadnicą, którą możemy obciążyć do 70kg. Kosz ma wbudowany system cichego domyku.

Kosze wielokomorowe z mocowaniem do frontów

Kosze wielokomorowe z mocowaniem do frontów
Zdj.:Peka
Podsumowanie
  1. Kosz na śmieci do zabudowy powinno się wybierać już na etapie projektowania kuchni, ponieważ należy przewidzieć na niego odpowiednie miejsce i przygotować.
  2. Kosz do zabudowy to idealne rozwiązanie by pozbyć się stojącego na widoku kosza na śmieci 
  3. Dostępność rozwiązań jest ogromna. Można dostać niewielki jednokomorowy kosz do zabudowy jak również duże wielokomorowe kosze z system do segregacji odpadów
Ocena: 4 / 5,0 (1 głosy)