09.02.2016

Zawiasy meblowe - informacje

Zawiasy meblowe - informacje

Zawiasy meblowe to element konstrukcyjny każdej szafki kuchennej. Zawiasy umożliwiają montaż frontu (drzwiczek) szafki do korpusu i ich swobodne otwieranie.

Zawiasy meblowe BLUM, Clip Top

Zawiasy meblowe BLUM, Clip Top.
Zdj.:Blum

Zawiasy produkowane są w różnym wykończeniu, w zależności od firmy. Najczęściej wykonane są ze stali. Jest wiele rodzajów zawias, dzięki czemu firmy meblowe mogą tworzyć różnego rodzaju szafki. Pierwszym i najłatwiejszym podziałem, jest podział na zawiasy do drzwiczek wpuszczanych i zawiasów do drzwi nakładanych. Drzwi nakładane, są np.: w standardowych drzwiczkach kuchennych. Front jest na zewnątrz korpusu. Drzwiczki wpuszczane wchodzą w przestrzeń korpusu, tak że od frontu widzimy obrys korpusu meblowego. Kupując zawiasy, musimy wcześniej wiedzieć do jakich drzwiczek zamierzamy je zmontować. Dość szczególnym przypadkiem są zawiasy potocznie nazywane „zawiasami na przegrodę”, producenci opisują je jako zawiasy bliźniacze. Są to zawiasy stosowane do frontów, które mocowane są do przegrody pionowej w szafie lub szafce kuchennej. Kolejnym dość ciekawym przypadkiem są zawiasy równoległe, stosowane np.: do szafek kuchennych „ślepych”.

Podział ze względu na średnicę nawiertu

Kolejny podział zawias, to podział ze względu na średnice nawiertu pod puszkę zawiasów. Czyli średnicę otworu w drzwiczkach-frontach, dzięki któremu możemy przymocować do nich zawiasy. Średnice otworów to 26 lub 35mm. Najbardziej popularny rozmiar puszki to 35mm i taki najczęściej możemy spotkać w meblach zamawianych u stolarza.

Zawiasy meblowe - podział ze względu na kąt otwarcia

Kolejny podział zawiasów, wynika z kątu otwarcia. Producenci mają w swojej ofercie standardowe zawiasy o kątach otwarcia: 90, 30, 45, 90, 135, 165, 270 stopni. Są również zawiasy, stopniowane co 1 stopień (oferta BLUM) dzięki płytkom regulacyjnym możemy uzyskać dowolny kąt pracy zawiasu. Jest to wyjątkowe udogodnienie dla producentów nietypowych mebli na wymiar, w szczególności wykonujących skośne meble, zabudowy skosów itd.

Zawiasy Clip top bluemotion

Zawiasy Clip top bluemotion od firmy Blum
Zdj.:Blum

Inne nietypowe zawiasy z jakimi możemy się spotkać, to zawiasy do szkła i zawiasy do ramek aluminiowych. Zawiasy mogą mieć, bardzo modne ostatnio spowalniacze wbudowane, lub dokładane osobno w formie nakładki.

Ceny zawiasów

Ceny zawiasów wahają się od kilku do kilkunastu złotych. Cena uzależniona jest głównie od producenta i typu zawiasu.