03.01.2016

Szafki otwierane bez uchwytów

Szafki otwierane bez uchwytów

Szafki otwierane bez uchwytów, nazywane również szafkami bezuchwytowymi, stają się coraz częściej obecne w nowoczesnych kuchniach. Mimo ogromnego wyboru standardowych uchwytów, użytkownicy coraz częściej decydują się na rezygnację z nich, na rzecz nowszych rozwiązań. Poniżej zaprezentuje kilka rozwiązań, które są ciekawą alternatywą dla uchwytów do szafek i mogą znaleźć zastosowanie nie tylko w meblach kuchennych.

System Tip-on

System Tip-on czyli system otwierania szafek bez uchwytów.
Zdj.:Blum

Szafki bez uchwytów, są proste, eleganckie i mają nowoczesne wykończenie. Uchwyt daje nam wygodę otwierania szafki i ekonomiczne cenowo rozwiązanie w kuchni, jednak mimo tego zaczynają ustępować frezowaniom, listwom i systemom otwierania.

Na co tak naprawdę możemy zamienić standardowe uchwyty, jakie mamy możliwości i ile właściwie kosztują takie rozwiązania?

System Tip-on, cena

Najbardziej popularnym rozwiązaniem są oczywiście tip-ony, potocznie nazywane również klik-klakami. (nazwa pochodzi od specyficznego dźwięku, jaki wydają przy otwieraniu frontu). Tip-on jest to system, składający się z odbojnika i adaptera. Całość montowana jest wewnątrz szafki, tuż przy froncie. Na drzwiczkach umieszcza się płytkę magnetyczną, która przytrzymuje front w pozycji zamknięcia. Montaż systemu jest prosty, wymaga jedynie dwóch wkrętów – jeśli zdecydujemy się na adapter krzyżakowy. Jeśli na adapter wpuszczany w płytę – należy wykonać nawiert w boku, lub wieńcu korpusu szafki, co wymaga trochę więcej czasu i pracy. Przy wyborze tip-onów należy zwrócić uwagę czy są przeznaczone do współpracy z zawiasami ze sprężyną czy bez. Koszt tego rozwiązania to ok 16 zł za tip-on i 3 zł za adapter. Średnio ok 20 zł za drzwiczki ( podane ceny są cenami orientacyjnymi i mogą się różnić w każdym sklepie).

Biorąc pod uwagę, że w średniej kuchni mamy do 20szt drzwiczek, to koszt za sam mechanizm tip-on, to już 400zł. A co z szufladami?

System tip-on

System tip-on firmy Blum.
Zdj.:Blum

Mamy dwa rozwiązania, albo w szufladach zaplanujemy standardowe uchwyty, albo zdecydujemy się na specjalne prowadnice z wbudowanym systemem tip-on. Takie rozwiązania znajdziemy w ofercie firmy Hettich i Blum. Przykładowo: szuflada BLUM, długość prowadnicy 50cm, udźwig 50kg, wysokość do szuflady standardowej wysokiej 285mm front, to koszt: 240zł. Biorąc pod uwagę, że w kuchni zazwyczaj mamy 3 i więcej szuflad, koszty bezuchwytowego otwierania to ponad 1000 zł.

To rozwiązanie możemy zastosować do każdego rodzaju frontu – do każdego rodzaju materiału. Jednak nie do wszystkich rodzaju drzwiczek. System tip-on nie znajdzie zastosowania w lodówkach do zabudowy i zmywarkach. W przypadku zmywarki, sprawa jest prosta, ponieważ możemy zastosować zmywarkę z widocznym panelem kontrolnym, w którym jednocześnie znajduje się uchwyt, lub kupić zmywarkę firmy Miele współpracującą z systemem Peka – do której pukamy, a ona sama się otwiera. Jednak w lodówce nie mamy takiej możliwości. Konieczny jest uchwyt, lub frezowanie we froncie. Ostatecznym rozwiązaniem jest zakupienie lodówki wolnostojącej nie do zabudowy.

Mechanizm systemu tip-on

Tip-on rysunek przedstawiający budowę i mechanizm działania systemu
Zdj.:Blum
Wybierając tip-on do swojej kuchni należy pamiętać że będzie nam sprawiał dużo kłopotów z utrzymaniem czystości w kuchni, szczególnie jeśli planujemy fronty lakierowane w ciemnych odcieniach. Mimo tego system tip-on jest bezawaryjny i działa przez wiele lat od zamontowania.

Frezowania i podcięcia w szafkach

Alternatywa dla systemowych rozwiązań, równie popularna i chętnie wybierana przez użytkowników w ostatnim czasie. Frezowania, to odpowiednie żłobienia we frontach, które umożliwiają chwycenie i otwarcie frontu. Frezowania mogą mieć formę liniową – po całej szerokości frontu, lub punktowe wybranie, spełniające rolę uchwytu. W tym rozwiązaniu front nie jest idealnie gładki i jednolity, ale jednocześnie nie wymaga montażu uchwytu. Frezowania bardzo często stosuje się właśnie po to, aby urozmaicić duże powierzchnie.

Frezowanie nie może być stosowane we wszystkich rodzajach frontów. Bardzo ciężko wykonać je we frontach drewnianych i fornirowanych. Nie możliwe jest wykonanie ich w zwykłej płycie wiórowej laminowanej czy we frontach MDF PCV – potocznie zwanych frontami foliowanymi. Najczęściej wykonuje się je we frontach z MDF-u, które następnie lakieruje się na dowolny kolor i w dowolnym wykończeniu (macie, pół-macie, połysku).

Frezowany front szuflady

Przykład szuflady z frezowanym frontem
Zdj.:Komodo

Koszty frezowanie są niewielkie – zazwyczaj to kilkanaście złotych w stosunku do prostej lakierowanej formatki. Podobnie jak przy systemach tip-on, przy ciemnych kolorach mebli, możemy mieć spore problemy z utrzymaniem czystości, fronty dotykamy bezpośrednio palcami.

Ten sposób otwierania jest praktycznie bez awaryjny. Możemy do niego zastosować dowolne zawiasy. Fronty frezowane stosuje się w lodówkach do zabudowy, zmywarkach, szafkach narożnych w kształcie litery „L”. Szuflady również nie wymagają dodatkowych systemów. Rozwiązanie jest ekonomiczne i trwałe.

 

Szafki kuchenne górne bez uchwytów - jakie rozwiązanie?

Dla szafek górnych istnieje co najmniej kilka rozwiązań. Nie są one tak wymagające jak szafki dolne. Z powodzeniem możemy zastosować Tip-on jak i frezowanie. Jednak są prostsze, tańsze i wygodniejsze metody.

Najbardziej popularną, jest oczywiście opuszczenie frontu względem korpusu szafki o 0-5 do 2cm. Ten zabieg umożliwi swobodne otwarcie szafki, poprzez chwycenie drzwiczek od ich lewej strony. Ten sposób jest najczęściej stosowany, gdyż jest wygodny i nie wymaga dodatkowych kosztów. A my jedynie zyskujemy- ponieważ nie dotykamy właściwej części frontu, nie brudzimy go, więc łatwiej w kuchni utrzymać czystość.

Front opuszczony względem korpusu szafki

Front opuszczony względem korpusu szafki.
Zdj.:Komodo

Jeśli jednak nie możemy opuścić frontu, bo warunkuje, to nam ustawienie reszty mebli, możemy wykonać fronty na wysokość korpusów, a w wieńcu dolnym szafki wiszącej wykonać podcięcie, umożliwiające wsunięcie dłoni.

Inne rozwiązanie na szafki bez uchwytów

Jeszcze innym rozwiązaniem mogą być uchwyty listwowe nabijane. To bardziej alternatywa dla standardowych uchwytów. Uchwyty listwowe sprzedawane są w standardowych rozstawach lub w sztangach do przycięcia.

Uchwyty listwowe nabijane

Uchwyty listwowe nabijane czyli jeszcze inne rozwiązanie dla szafek bez uchwytów
Zdj.:Gamet

Czy kuchnia bez uchwytów jest Waszym zdaniem bardziej estetycznym rozwiązaniem, w porównaniu do standardowych gałek, czy relingów? Które z przedstawionych przez nas rozwiązań jest wg Ciebie najlepsze? Zapraszam do komentowania i podzielenie się opinią

Podsumowanie
  1. Tip-on czyli system składający się z odbojnika i adaptera. Prosty sposób montażu i wysoka bezawartyjność czyni ten system dobrą alternatywą jeśli rozpatrujemy brak uchwytów w szafkach.
  2.  Frezowania i podcięcia w szafce cechuje przede wszystkim niewielka cena. Frezowanie niestety ciężko wykonać we frontach fornirowanych i drewnianych.
  3.  W przypadku szafek górnych prostym, skutecznym i tanim rozwiązaniem jest opuszczenie frontu względem korpusu o około 0.5cm do 2cm.
  4.  Uchwyty listwowe nabijane to kolejne rozwiązanie, które może być alternatywą dla uchwytów w szafce.