06.02.2018

Aneks kuchenny otwarty na salon - urządzanie, sprzęt i wyposażenie

Aneks kuchenny otwarty na salon - urządzanie, sprzęt i wyposażenie

Jak urządzić i wyposażyć aneks kuchenny, który będzie otwarty na salon? Na jednym z przykładowych projektów, postaram się podać wszystko na przysłowiowej tacy wraz z produktami, które pozwolą osiągnąć podobny efekt i wygląd całości.

Wielokrotnie otrzymuje zapytania mailowe, w których ludzie pytają gdzie mogą dostać dany produkt, widniejący na naszych zdjęciach, projektach czy też inspiracjach. Poniżej prezentuje jeden z projektów aneksu kuchennego, należącego jednocześnie do przestrzeni salonowej oraz elementy wyposażenia, które stanowią jego integralną całość. 

Projekt aneksu kuchennego

Rzut od przodu i wymiary aneksu kuchennego

Aneks kuchenny - wymiary i rzut z boku

Zdj. powyżej: projekt aneksu kuchennego - meble wykonane na wymiar, wszystkie widoczne elementy aneksu są lakierowane oprócz dolnych frontów w szafkach wiszących (laminat lub fornir). Blat kamienny.

Założeniem podstawowym miała być wysoka funkcjonalność i nawiązanie kolorystyczne do reszty mieszkania. Kuchnia jest otwartą przestrzenią, ale przy pomocy karga, stojącego skrajnie po lewej stronie zabudowy, oddzielono część roboczą kuchni od ciągu komunikacyjnego. Za kargiem wydzielono miejsce na ekspres do kawy. 

1. Planowanie pomieszczenia pod aneks kuchenny

Podłoga i fronty w dolnej części wiszących szafek wykonane w tym samym dekorze. Moja propozycja na podłogę to:

Barlinek Dąb Caramel Grande

Propozycja na podłogę: deska podłogowa Barlinek Dąb Caramel Grande

Farba na ściany: kolor miał być trwały i jednocześnie ciepło stonowany, wychodzący z jednej bazy kolorystycznej co fronty kuchenne. Propozycja, która idealnie pasuje kolorystycznie: 

Farba Beckers w kolorze Stony Grey

Farba do wnętrz Beckers w kolorze Stony Grey, który idealnie wpasuje się w stylistykę aneksu

Płytki na ścianę w aneksie: stanowią ozdobę i przyciągają wzrok ze względu na fakturę i dekor.  Moja propozycja to płytki podobne do tych zaprezentowanych poniżej.

2. Sprzęt AGD do aneksu kuchennego

Podobno przy planowaniu kuchni, wybór sprzętów kuchennych jest najtrudniejszym etapem i najbardziej pracochłonnym. Klienci powtarzają zgodnie, że na rynku jest tyle marek, które maja tak bardzo szerokie oferty, że trudno im zdecydować co będzie do ich kuchni pasować i jednocześnie spełniać oczekiwania. Do naszego projektu proponuje sprzęty, które wielokrotnie sprawdziłam.

Propozycja zmywarki do aneksu

Zmywarka do pełnej zabudowy o szerokości 45 cm. Postawiłam na niezawodna markę BOSCH. Zmywarka swoim gabarytem pasuje do wielkości kuchni, a możliwość pełnej zabudowy nie wpływa na ogólny wygląd kuchni.

Zmywarka do zabudowy Bosch

Zmywarka do zabudowy o szerokości 45cm

Lodówka

Wybór padł na dość nietypowy model. Jest świetnym rozwiązaniem dla ludzi, którzy stawiają na lodówki w zabudowie, ale gdy standardowa lodówka o szerokości 60cm im nie wystarcza. Górna część urządzenia, to dwu drzwiowa lodówka wraz z kostkarką, natomiast dolna, to szuflady zamrażalnika.

Lodówka do zabudowy Liebherr

Lodówka do zabudowy Liebherr ECBN 6256 PremiumPlus.

Okap do zabudowy w szafce

Świetne rozwiązanie właśnie do kuchni otwartych na salon. Okap jest w zupełności ukryty  pod szafkami, a jednocześnie spełnia swoją funkcję. Okapy do wbudowania w szafkę mogą pracować jako wyciąg lub jako pochłaniacz. 

Okap Electrolux do zabudowy w szafce

Okap do zabudowy w szafce. Praktycznie niewidoczny, ukryty pod szafkami.

Piekarnik

Piekarnik, przyjaciel każdego, kto nie chce używać mikrofalówki, a nie ma czasu na gotowanie.  Mój wybór w tym przypadku to standardowy piekarnik do zabudowy do szafki o szerokości 60cm.

Kuchnia indukcyjna

Kuchnia indukcyjna, której płaska powierzchnia ułatwi utrzymanie czystości. 

Za nami już planowanie ścian i podłóg w naszym aneksie kuchennym, mamy również propozycję sprzętów kuchennych. Meble na wymiar, to oczywiście oddzielny temat i szczegóły wykonania należy omówić ze stolarzem. Jednak podczas ustaleń warto wiedzieć w co i w jakiej cenie możemy wyposażyć nasze meble. W naszym projekcie, dość istotnym elementem jest kargo wysokie o szerokości 30cm. Jest to element konieczny, gdyż zamiana karga na zwykłe półki pozbawiła by w zupełności funkcjonalności naszej szafki. Przykładowe kargo, które świetnie sprawdzi się w tej roli:

Kolejna rzecz, która w kuchni musi się znaleźć, to wkład na sztućce. Ułatwi przechowywanie i zapewni porządek w szufladzie. 

Wkład na sztućce do szuflad

Bambusowy wkład na sztućce od firmy Kesper. Wkład posiada specjalnie wydzielone przegródki, które ułatwiają przechowywanie sztućców i innych przyborów

Bardzo ważną kwestią jest dobór odpowiedniego zlewu. Zakładamy, że blat w aneksie kuchennym wykonany zostanie z kamienia, co w konsekwencji pozwoli nam na wybór zlewu podwieszanego.

Zlewy podwieszane nie posiadają ociekaczy, warto o tym pamiętać!

Jeśli zlew, to również bateria zlewowa, która powinna być odpowiedniej wysokości, aby używanie zlewu i mycie większych naczyń w aneksie, nie stanowiło żadnego problemu. Bateria firmy Teka łączy w sobie prostotę i elegancję i świetnie spełni się w tej sytuacji.

Bateria kuchenne firmy Teka

Prosta i elegancka bateria kuchenne od firmy Teka świetnie sprawdzi się w tak zaprojektowanym wcześniej aneksie kuchennym

Powyżej zaprezentowałam „mini przepis” na urządzenie aneksu kuchennego podobnego do tego z projektu na samym początku. Sugestie i podpowiedzi oraz moje propozycje ułatwiające proces planowania i realizacji, od remontu po finalny wygląd pomieszczenia.

Jeśli używacie sprzętów zaproponowanych w artykule i macie z nim dobre lub gorsze doświadczenia, dajcie koniecznie znać w komentarzu. 

Ocena: 5 / 5,0 (1 głosy)