31.01.2016

Wysokość i głębokość (wymiary) szafek kuchennych

Wysokość i głębokość (wymiary) szafek kuchennych

Kuchnie na wymiar, to możliwość dostosowania mebli do swoich potrzeb i przyzwyczajeń -zaprojektowania i wykonania dowolnej ilości szafek oraz dobrania ich wymiarów, oczywiście jeśli miejsce w kuchni na to pozwala, oraz dobrania ich wymiarów. Planowanie kuchni, to również, a czasem przede wszystkim planowanie wysokości blatów, szerokości i głębokości. Równie ważne jest, określenie wysokości szafek górnych, ich głębokości i wysokości na której szafki chcemy powiesić. Wszystkie te wymiary są bardzo istotne i ważne w późniejszym użytkowaniu kuchni, gdyż wpływają na wygodę i szybkość pracy i utrzymanie porządku w kuchni. 

Wymiary szafek kuchennych

Wymiary szafek kuchennych - rysunek. W galerii zdjęć więcej zdjęć kuchni i wizualizacji.

Wysokość blatów kuchennych

Blaty kuchenne w standardzie wykonuje się na wysokości 86cm – wymiar szafki 72 cm + wysokość nóżek szafki 10cm. Dochodzi grubość blatu w zależności od materiału od 1 do 4cm (są oczywiście i grubsze blaty), góra blatu roboczego wypada na wysokości 86cm od właściwego poziomu podłogi. Z reguły nie obniża się poziomu blatu roboczego (chyba że warunkuje nam to układ pomieszczenia, np.: obniżone parapety), raczej podwyższa się do wysokości 90cm, lub 95cm maksymalnie dla bardzo wysokich osób. Wyższy blat jest uznawany za blat barkowy i praca przy nim w pozycji stojącej jest ciężka, ze względu na nie naturalny układ ramienia i łokcia.

Wysokość szafek kuchennych dolnych dostosowana jest do blatu. Czyli, jeśli chcemy uzyskać blat na wysokości 86cm, to korpus szafki ma 72cm – jest to uznawane za standard. 10cm to nóżki, 72cm korpus i 4cm blatu, w sumie 86cm. Jeśli jednak zdecydujemy się na blat na wyższym poziomie możemy, to regulować korpusem, czyli zamówić wyższe skrzynki niż 72cm, lub nóżkami meblowymi, które dostępne są w różnych rozmiarach, standardowe to 10, 15 i 20cm. Jednak przy regulacji nóżkami musimy pamiętać, że ten sposób znacznie wpływa na wygląd mebli. Cokoły wyższe niż 10cm dodają ciężkości i innego charakteru meblom. A nie koniecznie na tym nam zależy przy projektowaniu.

Głębokość szafek kuchennych dolnych

Głębokość szafek kuchennych dolnych, czyli głębokość korpusów mebli. Standardowe szafki dolne mają 51cm głębokości przy blacie o głębokości 60cm. Za szafkami pozostaje 5cm luzu, na przyłącza, elektrykę, nierówności na ścianie itd. Następnie korpus 51cm i front – w zależności od materiału, ale zaokrąglamy do 2cm i 2cm cofnięcie frontu względem blatu. Głębokość szafek dolnych można dowolnie zwiększać lub zmniejszać kierując się zasadą, że korpus zwiększamy o tyle ile blat i analogicznie w drugą stronę. Oczywiście jest, to przykład dla prostej zabudowy meblowej, która nie wymaga nie standardowych rozwiązań. Korpusy meblowe dolne przy głębokości 51cm bez problemu zmieszczą wyposażenie dodatkowe, czyli szuflady z prowadnicami o długości 50cm, karga podblatowe, czy systemowe wysuwane półki.

Wysokość szafek kuchennych górnych

Wysokości szafek górnych są w zupełności dowolne. Oznacza to, że szafki możemy zrobić o wysokości nawet 20cm aż do 140cm wysokości – maksymalną wysokość szafek górnych określa nam wysokość pomieszczenia.

Zabudowę górną możemy konstruować z pojedynczych korpusów, lub montując mniejsze korpusy jedne na drugich. Standardowa głębokość szafek wiszących to 30cm korpus i 2cm front, co daje nam 32cm. Użytkowa głębokość szafki to 28cm. Jest to wystarczająca głębokość do przechowywania nawet dużych talerzy, szklanek, filiżanek i produktów spożywczych. Głębokość szafek górnych możemy dowolnie zmniejszać lub zwiększać. Pamiętając, że zmniejszając głębokość pozbawiamy się możliwości zamontowania okapu wbudowanego, suszarki do zabudowy, czy systemów podnośników do szafek z frontami klapowymi. Natomiast zwiększając głębokość dodajemy ciężkości zabudowie wiszącej i szafki mogą wchodzić w strefę roboczą. Czyli, jeśli szafki wiszą na odpowiedniej wysokości, a mają zwiększoną głębokość, to bardzo prawdopodobne jest to, że będziemy podczas pracy na blacie kuchennych uderzać głową w szafki wiszące. Modyfikacje głębokości szafek wiszących mają najczęściej miejsce w kuchniach, w których nie da się tego uniknąć, lub w bardzo małych kuchniach, w których chcemy za wszelką cenę uzyskać więcej miejsca do przechowywania.

 

Na jakiej wysokości szafki kuchenne górne?

W większości przypadków szafki kuchenne górne wiesza się na wysokości 60cm nad górą blatu roboczego. Zakres wieszania, to 45- 70cm. Wysokość wieszania uzależniona jest od wzrostu użytkowników kuchni.

Wysokości mebli są bardzo ważne, ponieważ decydują o funkcjonalności mebli i całej kuchni. Wysokości zakłada się już na pierwszym etapie projektowania mebli kuchennych, gdyż jest to konieczne do ułożenia glazury na ścianach. 

O ile cofnąć cokół w szafkach kuchennych?

Cofnięcie cokołu względem frontu szafki standardowo wynosi 6cm. Jest to wystarczające cofnięcie, aby swobodnie pracować przy blacie kuchennym. Cofnięcie cokołu możemy łatwo dostosować do naszych potrzeb, poprzez montaż nóżek kuchennych głębiej, względem czoła korpusu.

Wysokość cokołu w kuchni?

Podstawowa wysokość cokołu kuchennego to 10cm. W praktyce możemy spotkać się z cokołami o wysokości 15 i 20 cm. Wysokość cokołów jest uwarunkowana wysokością nóżek kuchennych, które są ustandaryzowane.

Podsumowanie
  1. Wysokość szafek kuchennych dolnych dostosowana jest do wysokości blatu. Sam blat w kuchni standardowo wykonuje się na wysokości około 86cm.
  2.  Głębokość szafek kuchennych dolnych to 51cm, przy blacie głębokim na 60cm. Za szafką potrzebnych jest kilka cm luzu.
  3.  Wysokość samych szafek górnych jest praktycznie dowolna i wynika np. z wysokości pomieszczenia a także samego projektu kuchni.
  4.  Wysokość na jakiej powinno się zawiesić szafki górne wynika z wysokości blatu. Szafki górne powinno się zawieszać w zakresie 45-70cm nad blatem kuchennym. 60cm nad blatem to wysokość sprawdzająca się w większości przypadków.

Aktualizacja: 02.12.2019r.