28.04.2023
Artykuł sponsorowany

Jak wybrać odpowiednie oświetlenie do kuchni i jadalni?

Jak wybrać odpowiednie oświetlenie do kuchni i jadalni?

Kuchnia to jedno z najtrudniejszych do aranżacji pomieszczeń. Musi być estetyczna, a jednocześnie praktyczna, funkcjonalna, ergonomiczna. Podczas jej urządzania problem sprawia nie tylko dobór mebli i wyposażenia, ale i wybór odpowiedniego oświetlenia. Jakie sprawdzi się w kuchni oraz jadalni? Na co zwrócić uwagę kupując oświetlenie kuchenne i jadalniane?

Dlaczego oświetlenie kuchenne jest tak ważne?

Światło w kuchni to kluczowy element aranżacji. Jego zadaniem jest zapewnić domownikom komfort oraz bezpieczeństwo. Dobrze doświetlone strefy robocze zmniejszają ryzyko skaleczenia się ostrym narzędziem np. podczas wyciągania noża z szuflady lub przygotowania produktów spożywczych do gotowania. Odpowiednio dobrane lampy do kuchni zwiększają też atrakcyjność i estetykę aranżacji, podkreślają charakter wystroju.

Jakie lampy powinny zawisnąć w kuchni?

Prawidłowe oświetlenie kuchenne składa się z trzech elementów:

  • Światła głównego
  • Światła zadaniowego
  • Światła dekoracyjnego

Lampy do kuchni powinny posiadać również właściwą temperaturę barwową. Dobrze, jeśli ta jest skorelowana z rolą poszczególnej lampy. Ciepłą barwę powinno mieć oświetlenie główne – wprowadzi ona do kuchni przytulność. Światło zadaniowe może być zimne lub neutralne, natomiast dekoracyjne lampki powinny być ciepłe.

Wiszące lampy do kuchni

Każdy typ wyżej wymienionego oświetlenia pełni inną funkcję i jest niezbędny w kuchennym wnętrzu. To pierwsze jest centralnym źródłem światła i ma za zadanie rozświetlić całe wnętrze. Zazwyczaj montowane jest u sufitu, na środku pomieszczenia. Najczęściej w kuchni główne źródło światła stanowią lampy sufitowe (wiszące), plafony, żyrandole. Sufitowe lampy do kuchni powinny być dopasowane do pozostałego wyposażenia. Do wnętrz nowoczesnych, loftowych, industrialnych pasują modele z kloszami metalowymi oraz miedzianymi, stylizowane na oświetlenie fabryczne. Sklep z oświetleniem Lumen Home do klasycznych kuchni proponuje lampy drewniane i szklane oraz z materiałowymi kloszami, natomiast na małe metraże poleca oświetlenie szynowe.

Pomocnicze oświetlenie kuchenne

Drugim ważnym typem oświetlenia kuchennego jest to zadaniowe. Montowane jest ono w obrębie blatów roboczych, wyspy kuchennej oraz tam, gdzie nie dociera światło emitowane z lamp/plafonów/żyrandoli. Najczęściej pomocnicze oświetlenie kuchenne pojawia się nad blatem. Przyjmuje ono formę listw oraz taśm LED. Zaletą tych źródeł światła jest niska cena, intensywność generowanego światła, ekologiczność. Alternatywą dla oświetlenia LED są lampy w oprawach. Przyjmują one różne kształty, mają różne kolory oraz rozmiary. Ich największym plusem jest możliwość dopasowania odległości między nimi do własnych potrzeb, przy czym najlepiej zachować odległość 40-60 cm pomiędzy źródłami światła. Praktycznymi modelami są te pozwalające na samodzielną regulację kierunku padania światła oraz jego natężenia.

Dekoracyjne lampki do kuchni

Mówi się, że kuchnia musi być przede wszystkim praktyczna i funkcjonalna. Światło pozwala jednak dodać wnętrzu dekoracyjności. Wyjątkowego klimatu dodadzą jej diody LED, oczka stropowe, kinkiety itp. Pozwalają one wyeksponować wybrane fragmenty pomieszczenia oraz dekoracje.

Jakie powinny być lampy do jadalni?

Oświetlenie jadalniane zazwyczaj utożsamiane jest z tym kuchennym. W praktyce jednak odgrywa ono inną rolę, a więc musi i posiadać odmienne parametry. W jadalni najlepiej sprawdzają się lampy z żarówkami z ciepłym, białym światłem. Ich zadaniem jest tworzyć przyjemny nastrój oraz ładnie eksponować serwowane posiłki. Lampy do jadalni powinny również budować atmosferę bliskości. Z tego zadania najlepiej wywiążą się oprawy wiszące lub żyrandole zamontowane bezpośrednio nad stołem – 60-70 cm w przypadku mebla przeznaczonego dla 4-6 osób, bardziej okazałe lampy do jadalni warto zawieszać ok.10-15 cm wyżej. Górne źródło światła można uzupełnić oświetleniem punktowym, które pojawia się we wnętrzu np. w formie kinkietów, lamp stołowych. Na większych metrażach wykorzystać można również smukłe lampy podłogowe. Te, tak jak i pozostałe oświetlenie jadalniane dopasowane muszą być do stylu wnętrza. Nie jest to trudne, bowiem sklep z oświetleniem Lumen Home proponuje modele utrzymane w designie nowoczesnym, klasycznym, loftowym, industrialnym, retro, glamour, art. deco, boho, prowansalskim.

Ocena: 0 / 5,0 (0 głosy)