IKEA po lubelsku dla miłośników tradycyjnego wzornictwa
Kultura ludowa to nasze dziedzictwo. W tej kategorii, zasadniczą rolę odgrywa sztuka, która towarzyszyła człowiekowi niemal od początku jego istnienia. Należy jednak pamiętać, że ręcznie malowane, okazałe wazy, barwne wieńce kwiatowe oraz serwetki, ozdobione różnorodnymi motywami, to nie tylko efektowna dekoracja. To przede wszystkim folklor. Tradycja, która pozwala nam się identyfikować z Europejczykami, Słowianami, Polakami, a w końcu nawet obywatelami województwa lubelskiego.
Piąta rocznica IKEA Lublin w ludowym wydaniu - przygotuj się na sztukę, którą znajdziesz w przedmiotach codziennego użytku
W ramach wieloletniej współpracy znanego na całym świecie sklepu meblowego IKEA oraz studentów Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji a także Miasta Lublin, udało się zrealizować wydarzenie, pod tytułem "IKEA po lubelsku". Jest to wystawa prac uczniów WSPiA, którzy poprzez przedmioty codziennego użytku, pragnęli ukazać, że sztuka, to nie tylko pejzaże i portrety.
Przełamująca schematy sztuka bez uprzedzeń
W dzisiejszych czasach, gdy żyjemy w ciągłym pośpiechu i presji, nie zastanawiamy się nad takimi kwestiami. Wybierając meble, stawiamy przede wszystkim na to, aby nasze wnętrze wpisało się w bieżące trendy. Udajemy się do pobliskiego sklepu, kupując szafy, łóżka czy komody z taśmowej produkcji. Udział w tym wydarzeniu, stanie się wspaniałą okazją, aby poświęcić temu tematowi nieco więcej uwagi. Autorzy prac prezentowanych na wystawie "IKEA po lubelsku", doskonale wiedzieli, że dosłownie każdy przedmiot, może stać się istnym dziełem sztuki. Niezbędna jest do tego jedynie wyobraźnia, kreatywność, a także zdolność do nieszablonowego myślenia, przełamywania narzuconych nam schematów, wykraczania nieco poza bariery klasycznych rozwiązań.
Funkcjonalność, oryginalność, styl, klasa i ludowość w połączeniu z ideą ekologii
I tak oto powstały zdobne poduszki, zwieńczone motywem folklorystycznych kwiatów oraz szafy, komody, stoły, krzesła, a nawet fotele z elementami sztuki ludowej. To wszystko zostało oczywiście wykonane w duchu dbania o środowisko naturalne, które jest przecież domem nie tylko roślin i zwierząt, ale również nas - ludzi. Możemy cieszyć się pięknymi, funkcjonalnymi meblami, bez wyrażania szkody naszej planecie. Wieloletnie fotele, stare szafy, a także nieco już zniszczone fragmenty koronki, drewna czy szkła, nie muszą zostać wyrzucone na śmieci.
Obejrzyj wystawę za darmo!
To doskonała metoda na spędzenie wolnego czasu, alternatywa dla biernego oglądania telewizji czy przeglądania mediów społecznościowych - wakacyjna przygoda, podczas której połączysz rozrywkę z nauką, a przy okazji będziesz miał możliwość obcowania z naszą sztuką ludową.