22.07.2022

IKEA po lubelsku dla miłośników tradycyjnego wzornictwa

IKEA po lubelsku dla miłośników tradycyjnego wzornictwa

Kultura ludowa to nasze dziedzictwo. W tej kategorii, zasadniczą rolę odgrywa sztuka, która towarzyszyła człowiekowi niemal od początku jego istnienia. Należy jednak pamiętać, że ręcznie malowane, okazałe wazy, barwne wieńce kwiatowe oraz serwetki, ozdobione różnorodnymi motywami, to nie tylko efektowna dekoracja. To przede wszystkim folklor. Tradycja, która pozwala nam się identyfikować z Europejczykami, Słowianami, Polakami, a w końcu nawet obywatelami województwa lubelskiego.

Piąta rocznica IKEA Lublin w ludowym wydaniu - przygotuj się na sztukę, którą znajdziesz w przedmiotach codziennego użytku

W ramach wieloletniej współpracy znanego na całym świecie sklepu meblowego IKEA oraz studentów Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji a także Miasta Lublin, udało się zrealizować wydarzenie, pod tytułem "IKEA po lubelsku". Jest to wystawa prac uczniów WSPiA, którzy poprzez przedmioty codziennego użytku, pragnęli ukazać, że sztuka, to nie tylko pejzaże i portrety.

Przełamująca schematy sztuka bez uprzedzeń

W dzisiejszych czasach, gdy żyjemy w ciągłym pośpiechu i presji, nie zastanawiamy się nad takimi kwestiami. Wybierając meble, stawiamy przede wszystkim na to, aby nasze wnętrze wpisało się w bieżące trendy. Udajemy się do pobliskiego sklepu, kupując szafy, łóżka czy komody z taśmowej produkcji. Udział w tym wydarzeniu, stanie się wspaniałą okazją, aby poświęcić temu tematowi nieco więcej uwagi. Autorzy prac prezentowanych na wystawie "IKEA po lubelsku", doskonale wiedzieli, że dosłownie każdy przedmiot, może stać się istnym dziełem sztuki. Niezbędna jest do tego jedynie wyobraźnia, kreatywność, a także zdolność do nieszablonowego myślenia, przełamywania narzuconych nam schematów, wykraczania nieco poza bariery klasycznych rozwiązań.

Funkcjonalność, oryginalność, styl, klasa i ludowość w połączeniu z ideą ekologii

I tak oto powstały zdobne poduszki, zwieńczone motywem folklorystycznych kwiatów oraz szafy, komody, stoły, krzesła, a nawet fotele z elementami sztuki ludowej. To wszystko zostało oczywiście wykonane w duchu dbania o środowisko naturalne, które jest przecież domem nie tylko roślin i zwierząt, ale również nas - ludzi. Możemy cieszyć się pięknymi, funkcjonalnymi meblami, bez wyrażania szkody naszej planecie. Wieloletnie fotele, stare szafy, a także nieco już zniszczone fragmenty koronki, drewna czy szkła, nie muszą zostać wyrzucone na śmieci.

Obejrzyj wystawę za darmo!

O tym, w jaki sposób można je wykorzystać, przekonasz się właśnie na wystawie, organizowanej między innymi przez sklep IKEA. A to wszystko zupełnie za darmo. Wystawę będzie można oglądać jeszcze do ostatnich dni lipca, bieżącego roku, a odbędzie się w Centrum Handlowym SKENDE w Lublinie.

To doskonała metoda na spędzenie wolnego czasu, alternatywa dla biernego oglądania telewizji czy przeglądania mediów społecznościowych - wakacyjna przygoda, podczas której połączysz rozrywkę z nauką, a przy okazji będziesz miał możliwość obcowania z naszą sztuką ludową.

IKEA po lubelsku

Istne połączenie funkcjonalności z niebanalnym stylem, który zachwyci każdego, kto ceni sobie piękne i użyteczne przedmioty. Minimalistyczna forma sprawi, że ta komoda stanie się efektownym uzupełnieniem każdego wnętrza, niezależnie od stylu, w jakim zostało ono urządzone, nadając mu niepowtarzalnego charakteru.
Zdj.:Materiały prasowe

IKEA po lubelsku

Idealne dopasowanie poszczególnych, to klucz do sukcesu, jeśli chodzi o aranżację wnętrz. Musztardowy odcień żółtego, w połączeniu z klasyczną bielą oraz czernią, prezentuje się znakomicie, a tradycyjne, kwiatowe motywy dodatkowo podkreślają folklorystyczny charakter tejże dekoracji.
Zdj.:Materiały prasowe

IKEA po lubelsku

Już od wielu lat wiadomo, że kuchnia stanowi istne serce każdego domu, gdyż to właśnie tutaj przeżywamy niezapomniane chwile w rodzinnym gronie, które staną się wyjątkową pamiątką na długie lata. Tradycyjne, folklorystyczny motywy, dodadzą do całości pomieszczenia odrobiny niesamowitej atmosfery, co podkreśli wyjątkowość miejsca, jakim jest kuchnia.
Zdj.:Materiały prasowe

IKEA po lubelsku

Folklor to nie tylko zdobne, kolorowe kwiaty, barwne ptaki czy wierzbowe gałązki, ale również proste i klasyczne geometryczne dekoracje. Ten stolik, opatrzony czarno-biało-czerwonymi paskami, układającymi się w kwadraty i trójkąty, to prosta i klasyczna, ale zarówno oryginalna opcja wnętrzarska.
Zdj.:Materiały prasowe

IKEA po lubelsku

Funkcjonalność, proste kształty, minimalizm i oszczędna paleta kolorystyczną w połączeniu z duchem lubelskiej tradycji. Czemu nie. Studenci Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji stworzyli biurko, które idealnie wpisze się w klimat wnętrz w stylu skandynawskim, nowoczesnym, rustykalnym, industrialnym, a nawet loftowym.
Zdj.:Materiały prasowe

 

Ocena: 0 / 5,0 (0 głosy)