12.10.2015

Cena mebli kuchennych - od czego zależy i na czym można zaoszczędzić?

Cena mebli kuchennych - od czego zależy i na czym można zaoszczędzić?
Jak wybierać meble kuchenne? Na czym zaoszczędzić? Co najbardziej wpływa na cenę mebli kuchennych? A także ile właściwie kosztują meble kuchenne na wymiar?

Kuchnia firmy Scavolini

Przykładowe wizualizacje i realizacje kuchni różnych producentów
Zdj.:Scavolini

Ceny mebli kuchennych są bardzo zróżnicowane, wszystko zależy od obszaru na jakim działają firmy produkujące meble, jakie materiały i wykończenia proponują oraz jakie wyposażenie dodatkowe planujemy umieścić w naszych szafkach.

Korpusy mebli kuchennych

Korpusy mebli najczęściej wykonuje się z płyty wiórowej laminowanej, nazywanej również płytą meblową. W większości firm używa się płyty o grubości 18mm, niektóre firmy stosują płytę o grubości 16mm. Na korpusach meblowych nie znajdziemy oszczędności, jest to szkielet naszej kuchni, więc musi być mocny i wytrzymały. Czasem możemy spotkać się z tańszymi korpusami w kolorze białym, a droższymi w innych dekorach, ale firmy meblowe odchodzą od tej praktyki.

Cena i koszt frontów meblowych

Średniej wielkości kuchnia ma ok 10m2 frontów. Jest to powierzchnia narażona na działanie pary wodnej, na dotyk użytkowników, uderzenia oraz promieniowanie słoneczne. Fronty muszą być trwałe i wytrzymałe. Są jednoczenie wizytówka kuchni, to one decydują o jej charakterze, stylu i jakości. Wpływają znacznie na ostateczny koszt wykonania kuchni.

Do najtańszych i jednocześnie najsłabszych jakościowo frontów należą fronty z płyty wiórowej- te same, które stosuje się na korpusy szafek. Cena za m2 mieści się między 80-130 zł.

Fronty MDF-PCV, czyli fronty wykonane z płyty MDF, na którą pod ciśnieniem naklejana jest folia o wybranym dekorze. W zależności od dekoru foli oraz rodzaju frezowania (kształtu frontu) cena za m2 kształtuje się między 230, a 350zł

Fronty lakierowane. Są to fronty na podkładzie z płyty MDF, lakierowane na dowolny kolor z palety RAL w wykończeniu mat, pół-mat, połysk lub inne wykończenie – w zależności od producenta. Cena za m2 frontów lakierowanych waha się od 350zł do nawet 950 zł.

Fronty fornirowane. Są to również fronty na podkładzie z płyty MDF, na którą naklejana jest warstwa forniru naturalnego lub modyfikowanego. Fornir wykańcza się lakierem w wykończeniu matowym lub na wysoki połysk, uzyskując efekt politury.

Każdą kuchnię możemy uzupełnić o fronty z witryną, dodatkowe koszty generuje szkło. Możemy również wyposażyć szafki we fronty ze szkła w ramach aluminiowych. Tego typu fronty kalkulowane są indywidualnie w zależności od rodzaju ramy i wypełnienia.

Cena blatów

W zależności od wielkości i projektu kuchni mamy różną wielkość blatów kuchennych. W średniej wielkości kuchni długość blatu roboczego wynosi od 2,5 do 4mb.

Blaty kuchenne standardowo mają 60cm głębokości, co zazwyczaj wystarcza na pokrycie zabudowy dolnej, jednak są przypadki, w których potrzebujemy większej wielkości, np.: kiedy blat wchodzie we wnękę okienną, lub jeśli blat przechodzi w stół o wymiarach większych niż 60cm, wtedy musimy liczyć się ze znacznym wzrostem kosztów. Blaty szersze są często nawet kilkakrotnie droższe od standardowych.

Blaty laminowane

Blaty do kuchni można wybrać z różnych materiałów, co wiąże się również z różnymi cenami. Najtańsze i najbardziej popularne to blaty laminowane. Dobrze spisują się w warunkach kuchennych, a do tego mają przystępną cenę, co przy ewentualnych uszkodzeniach pozwala na łatwy, szybki i tani demontaż i wymianę. Blaty laminowane dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej, od drewnopodobnych dekorów po imitacje kamienia. W standardowych grubościach 28 i 38 mm. Orientacyjny koszt za metr bieżący blatu o głębokości 60cm to 40-150zł.

Blaty kamienne

Blaty kamienne to oddzielny temat, ponieważ rzadko producenci mebli wykonuję je samodzielnie. Blaty kamienne najlepiej zamówić w zakładzie kamieniarskim. Kamień wyceniany jest indywidualnie w zależności od ilości otworów (pod zlew, kuchenkę, inne sprzęty), grubości i przede wszystkim koloru kamienia.

Blaty z konglomeratu,

Blaty z konglomeratu są bardzo modne ostatnio, ze względu na wyjątkową kolorystykę i możliwości obróbki. Cena za metr bieżący blatu o głębokości 60cm, waha się od 900 zł do nawet 2500 zł. Dodatkowym kosztem są oczywiście otwory pod kuchenkę czy zlew, oraz możliwość zamówienia zlewu, który wygląda jak by był zintegrowany z blatem (brak widocznych łączeń).

Blaty betonowe

Blaty betonowe - Jest nie wiele firm zajmujących się produkcją takich blatów. Ceny ustala się indywidualnie, od rodzaju wykończenia i grubości.

Blaty drewniane, lakierowane lub olejowane

Blaty drewniane, lakierowane lub olejowane. Blaty z drewna egzotycznego, np.: merbau, palisander, teak, czy orzech to koszt ok 1100 zł i więcej za blat o grubości 3cm, głębokości 60cm i długości 320cm. Jest, to oczywiście cena za surowy blat, który wymaga polakierowania lub olejowania. Blaty z dębu, buku, czy czereśni są odrobinę tańsze (około 500-700 zł za blat).

Wyposażenie mebli, czyli dodatkowe systemy przechowywania w kuchni, to niekiedy koszt przekraczający wartość samych mebli kuchennych. Kuchnie możemy wyposażać we wszystkie możliwe systemy segregacji, podnośników, wysuwanych półek i suszarek. Nie jest to oczywiście konieczność, ale znacznie podnosi standard kuchni.

Ceny prowadnic

Najbardziej oczywistym wyposażeniem kuchni są szuflady. Przechowujemy w niej sztućce, przyprawy, drobne przybory kuchenne i drobiazgi. Szuflada nie może istnieć bez prowadnicy i to właśnie ona stanowi większą część kosztu wykonania szuflady. Najtańsza prowadnica do szuflad, to prowadnica rolkowa, w zależności od głębokości, jej koszt to maksymalnie kilkanaście złotych.

Prowadnice kulkowe

Droższym wariantem są prowadnice kulkowe, których cena zaczyna się od 30zł.

Szuflady systemowe i ich ceny

Szuflada Blum Antaro

Szuflada Blum Antaro, w kolorze białym
Zdj.:Komodo

Rozwiązaniem najdroższym, są szuflady systemowe np.: firmy BLUM, Tandembox. Są to szuflady, które nie wymagają budowy korpusu szuflady, jedynie uzupełnienie systemu o dno i tył szuflady. Prowadnice mają wysoki udźwig (od 30 do 50kg), lekkie i ciche prowadzenie, oraz wbudowany hamulec. Koszt szuflady – w zależności od kolekcji i koloru to 180-280 zł.

Wyposażenie szafek narożnych niskich

Szafki narożne są mocno problematycznym elementem mebli kuchennych, ze względu na ciężki dostęp do wnętrza. Szafki narożne dzielimy na tak zwane, szafki ślepe, czyli szafki proste i szafki na bazie litery „L” z drzwiczkami skośnymi lub łamanymi pod kątem prostym. W każdej z szafek możemy bez problemu zaprojektować zwykłe półki, ale aby ułatwić sobie dostęp do przechowywanych elementów warto zastanowić się nad odpowiednim wyposażeniem.

Magic corner

Wyposażenie szafek na prostych, to przede wszystkim Magic Corner, czyli system wysuwanych koszyków, które wypełniają wnętrze szafki. Ceny takich systemów w zależności od producenta np.: 1800-2800 zł Magic corner firmy PEKA, lub Rejs 1300 zł.

Le Mans - system wysuwanych półek

Ciekawym i chętnie wybieranym rozwiązaniem jest Le Mans, potocznie nazywany „nerką” To system wysuwanych półek w różnym wykończeniu kolorystycznym. Koszt od 1200-1600 zł

Karga proste

Wyposażenie szafek niskich to również karga proste, które mają różne szerokości od 10 do 70cm, i oczywiści różne ceny od 100 do nawet 2000 zł na kargo. W podobne systemy możemy wyposażyć szafki w wysokiej zabudowie – karga maxi. Ich ceny zaczynają się od 1000 zł (firma Rejs)

Dodatkowym kosztem kuchni są również:

  • Wbudowane suszarki na naczynia, jedno lub dwupoziomowe. (od 150 zł)
  • Wkłady na sztućce z tworzywa sztucznego, metalowe lub drewniane (50-2000 zł)
  • Wkłady szufladowe na talerze.(od 100zł)
  • Podnośniki w szafkach górnych – cena zależna od wielkości frontów i rodzaju wybranego podnośnika
  • Wysuwane półki w części szafek do przechowywania
  • Systemowy kosz na śmieci na, wysuwany osobno lub zintegrowany z frontem. Szuflada do segregacji odpadów – kosze na śmieci zaczynają się od 500 zł

Cena kuchni jest mocno uzależniona od jej wielkości, kolejnym czynnikiem decydującym o cenie zabudowy jest rodzaj materiałów z których zechcemy kuchnię wykonać. Kosztami dodatkowymi jest wyposażenie kuchni. Każdą zabudowę meblową, koncepcję, czy gotowy projekt należy wyceniać indywidualnie.