14.07.2014

Jak zaplanować miejsce na mikrofalówkę w kuchni?

Jak zaplanować miejsce na mikrofalówkę w kuchni?

W słupku, na blacie, a może schowana w szafce? Miejsce na mikrofalę, musi być zaplanowane już na etapie projektowania mebli do kuchni dlatego podpowiemy na co warto zwrócić uwagę!

Mikrofalę nie do zabudowy możemy dokupić w każdej chwili, nie ma większego znaczenia czy będzie stała w kuchni, którą użytkujemy od dłuższego czasu, czy w kuchni, którą właśnie skończyliśmy remontować. Wystarczy trochę miejsca na blacie, lub stole kuchennym i dostęp do prądu. Jednak, jeśli planujemy zakup mikrofali do zabudowy, to musimy poważnie przemyśleć jej umiejscowienie i wygodę użytkowania.

Mikrofalę do zabudowy najlepiej zaplanować na wysokości do 120-150cm

Kuchenki mikrofalowe i sprzęt AGD

Na zdjęciu kuchenna mikrofalowa model HF35M562 firmy Siemens. Kuchenka do zabudowy modułowej, o pojemności 36l, z elektronicznym sterowaniem. Kuchenka wykonana ze stali szlachetnej.
Zdj.:Siemens

W dużych kuchniach wygodnie jest zaplanować standardowy słupek z piekarnikiem i mikrofalą, to standard, który nadal dobrze się prezentuje a do tego jest wygodny, ponieważ sprzęty mamy w jednym miejscu i samo wyprowadzenie gniazdek będzie mniej kłopotliwe, niż wersja ze sprzętami umieszczonymi w różnych miejscach w kuchni. Słupek ma z reguły od 58-60 cm głębokość, co warunkuje nam głębokość lodówki lub piekarnika. W takiej głębokości zmieścimy bez problemu, nawet największy model mikrofali. Mikrofale do zabudowy w wysokich słupkach, mają podobne głębokości, jednak różne wysokości i szerokości. Na rynku mamy dostępne dwie, standardowe szerokości pasujące do słupka 50 cm i 60 cm, jednak nadal szersze wersje są częściej wybierane przez konsumentów. Wynika to przede wszystkim z możliwości wkładania do mikrofali dużych naczyń. Wysokości mikrofali są bardzo różne. Zaczynają się od 30 do nawet 60 cm.

Jeśli mamy mały aneks kuchenny, w którym nie ma mowy o wysokiej zabudowie słupkowej, możemy zabudować mikrofalę w szafce wiszącej. W tym przypadku jesteśmy jednak ograniczeni głębokością (szafki górne mają od 28-32 cm głębokości w standardowych szafkach). Mikrofali, które można zabudować w tak płytkiej szafce jest bardzo nie wiele i są droższe.

Mikrofale mają standardową szerokość, najczęściej są produkowane do szafek o zewnętrznym wymiarze 50 lub 60 cm. Co do wysokości niestety nie ma reguły, mogą mieć od 30 do nawet 50cm.

Kuchenki mikrofalowe i sprzęt AGD

Kuchenka mikrofalowa firmy Bosch
Zdj.:Bosch

Bardzo istotną kwestią jest sposób otwierania mikrofali. Należy zwrócić na to uwagę, ponieważ w słupku mikrofala znajduje się na wysokości ok 150 cm i zakup mikrofali, którą otwiera się jak piekarnik będzie ogromnym błędem, gdyż uniemożliwimy sobie wygodny dostęp. Bez problemu znajdziemy mikrofale otwierane na boki (prawe lub lewe zawiasy), lub otwierane uchylnie – do góry. Mikrofale z drzwiczkami otwieranymi na bok zazwyczaj nie dają się przełożyć. To znaczy: kupując mikrofalę z zawiasami po prawej stronie, musimy wziąć pod uwagę czy po zamontowaniu jej w planowanym miejscu uda nam się ją bez problemu otworzyć i z niej skorzystać.

Przy wybieraniu mikrofali, należy zwrócić uwagę na jej funkcje i elementy wyposażenia. Bardzo przydatna jest funkcja grilla i rozmrażania.

Podsumowanie
  1. Istotną sprawą jest sposób otwierania mikrofali
  2. W przypadku kuchenki mikrofalowej do zabudowy dobrze jest zaplanować ją na wysokości 120-150cm.
  3. Szerokość kuchenek mikrofalowych zazwyczaj jest standardowa - zwykle pasują do szafek w wymiarze 50 lub 60cm

Zdj. do artykułu: kuchenka firmy Bosch

Ocena: 4,14 / 5,0 (7 głosy)