08.07.2018

Jakie szuflady wybrać do kuchni?

Jakie szuflady wybrać do kuchni?

Szuflady są uzupełnieniem i dopełnieniem mebli kuchennych. Bardzo ciężko zagospodarować kuchnię, która nie ma chociaż jednej szuflady. Oczywiście jest to wykonalne, ale po co szukać innych rozwiązań, skoro pod ręką mamy wygodne i sprawdzone? W szufladach użytkownicy przechowują najróżniejsze przyrządy kuchenne oraz produkty żywnościowe. W niskich i średnich szufladach:

  • sztućce
  • łyżki wazowe
  • mały sprzęt kuchenny (praski do czosnku, małe tarki, otwieracze do puszek, korkociąg)

W niskich szufladach również z powodzeniem możemy przechowywać przyprawy. Większość osób uważa, że na dużej przestrzeni znacznie trudniej utrzymać porządek. Jest to błędne myślenie w przypadku szuflad, gdyż, to właśnie w małych szufladach, pełnych drobiazgów najtrudniej utrzymać ład. Stąd tak wiele organizerów, które dostosowane są do niskich szuflad. 

Szuflada Tandembox Antaro biała, niska

Szuflada Tandembox Antaro biała, niska. Szuflada zamontowana pod płytą indukcyjną z przeznaczeniem na sztućce. 

Wyższe szuflady mają przeróżne zastosowania. W szufladach w okolicy piekarnika możemy przechowywać blachy do pieczenie, pokrywki na garnki i oczywiście same garnki. Coraz częściej w szufladach możemy znaleźć: talerze, miski, a nawet pełne zastawy stołowe. Bardzo dobry dostęp dają nam wysokie szuflady do suchych produktów (makarony, mąki, ryże) oraz do puszek. 

Przeznaczenie szuflad i to w jaki sposób chcemy je wykorzystać rzutuje nam na wybór mechanizmów do szuflad i ich wysokości. Musimy mieć świadomość, że wybierając mechanizm do szuflady, w której planujemy przechowywać szklanki i talerze musimy zadbać o odpowiedni udźwig. 

Poniżej: przegląd najpopularniejszych prowadnic i gotowych szuflad do mebli.

Prowadnica: Tandem Blum do szuflad

Prowadnica tandem, charakteryzuje się przede wszystkim tym, że jej zupełnie nie widać z poziomu użytkownika. W całości przykrywa ją drewniana, lub wykonana z płyty meblowej skrzynka. Szuflady występują w nominalnych długościach, w opcji z pełnym lub częściowych wysuwem.

Szuflada na prowadnicy tandem

Szuflada na prowadnicy tandem. Drewniana skrzynka. 
Zdj.:Blum

Dno szuflady może być wykonane z:

  • płyty HDF (więcej o HDF) o grubości 4mm
  • lub z płyty meblowej 10mm

Twarde dno z płyty jest częściej spotykanym rozwiązaniem. Najistotniejszą zaletą jest: dowolna wysokość szuflady (oczywiście w granicach rozsądku – tak aby nie przekroczyć udźwigu mechanizmu), co nie wprowadza żadnych ograniczeń projektowych. Standardowa prowadnica ma 30 kg udźwigu jednak w sprzedaży są również prowadnice tandem movento z udźwigiem do 60kg, mają one również większy zakres regulacji montażowej.

Tandem box Blum

Tandem box łatwo rozpoznać, charakteryzuje się metalowym bokiem, który występuje w kilku wariantach kolorystycznych (szare, czarne, białe).

Tandembox Antaro w kolorze białym

Tandembox Antaro w kolorze białym. Niska szuflada pod piekarnikiem i wysoka szuflada z podwyższonym relingiem.

W zestawie kupujemy:

  • prowadnice, montowane do korpusu szafki
  • zestaw boków
  • opcjonalnie: mocowania do frontów oraz relingi

Do uzyskania kompletnej szuflady niezbędne jest dno i tył (płyta meblowa laminowana w grubości 16mm). Boki występują w dwóch wysokościach, niska szuflada: 83mm oraz wysoka 199mm, możemy je uzupełniać o dodatkowe relingi.  Udźwig prowadnic: 40kg i 65kg.

Szuflady tandem box bardzo chętnie wybierane są jako szuflady na kosz na śmieci w szafkach zlewowych. Wyjątkową odmianą tandemboxów są szuflady wewnętrzne.