01.07.2014

Szuflady kuchenne i rodzaje szuflad do kuchni

Szuflady kuchenne i rodzaje szuflad do kuchni

Szuflady kuchene i dodatki

Zdjęcia wyposażenia i szuflad kuchennych. Na zdjęciu wkład Orgatray do szuflad ArciTech firmy Hettich
Zdj.:Hettich

Nieodłącznym elementem mebli w kuchni są segmenty z szufladami, kuchnia bez szuflad to jak szafa bez drzwi. Szuflady pozwalają na wygodną i efektywną segregację przyborów kuchennych, przechowywanie talerzy, garnków i drobiazgów. W wielu projektach rezygnuje się ze standardowych, otwieranych szafek, właśnie na rzecz segmentów z szufladami. Powód jest bardzo prosty: w szufladzie łatwiej coś znaleźć, łatwiej się przechowuje i przede wszystkim trudniej zrobić bałagan!

Szuflady, aby spełniały swoją rolę muszą mieć odpowiednią wielkość. Odpowiednia szerokość, głębokość i przede wszystkim wysokość, to gwarancja, że do naszej szuflady bez problemu dokupimy wyposażenie dodatkowe.

Szuflada na sztućce

Szuflady na sztućce przede wszystkim muszą pomieścić wkłady do segregacji. Wkłady bardzo często produkowane są do standardowych szerokości szafki (stopniowane co 10cm) i głębokości 50cm. Wysokość szuflady najlepiej zaplanować od 10-16cm. Zbyt duża wysokość to niepotrzebna strata miejsca. Możemy zaplanować zwykły korpus szuflady wykonanej z płyty meblowej, a do tego prowadnice montowane pod spodem lub do boków szuflady, lub szuflady systemowe (np.:BLUM). Obie wersje są wygodne i praktyczne.

Szuflada na sztućce oczywiście potrzebuje wkładu. Ciekawym i praktycznym rozwiązaniem jest wkład Orgatray do szuflad ArciTech firmy Hettich wykonany z tworzywa sztucznego, występujący w kolorze: białym, szampańskim, srebrnym i antracytowym. Wkład ma specjalne, regulowane przegródki, które pozwalają dopasować ich wielkość. Firma Hettich wykonuje tego typu wkłady z naturalnego drewna, co idealnie wpisuje się w najnowsze trendy.

Szuflady kuchene i dodatki

Zdjęcia wyposażenia i szuflad kuchennych. Na zdjęciu wkład Orgatray do szuflad ArciTech firmy Hettich
Zdj.:Hettich

Wkłady na sztućce BLUM

Wkład na sztućce firmy BLUM, to propozycja z kolekcji orga-line. Jest to system organizacji wewnętrznej szuflady kuchennej, który składa się z pojemników wykonanych ze stali. Poszczególne moduły można dowolnie przestawiać, tak aby uzyskać optymalny i wygodny dla użytkownika układ. Bardzo istotną kwestą jest możliwość wyjmowania pojemników i mycia ich w zmywarce. Wkłady pasują do szuflad o szerokości korpusu 175mm – 1200mm.

Co ciekawe: pojemniki można dowolnie łączyć z przegródkami, co pozwala na maksymalne wykorzystanie przestrzeni w szufladzie!

Wkład na sztućce do szuflad

Zdjęcia szuflad kuchennych. Na zdjęciu obok wkład na sztućce firmy Blum, poniżej na zdjęciu wkład na inne drobiazgi.
Zdj.:Blum

Szuflada kuchenna na talerze

W zależności od tego jakie talerze posiadamy w zastawie (średnica) oraz czy chcemy je trzymać w pozycji pionowej czy poziomej należy dobrać wysokość szuflady. Bardzo przydatnym elementem wyposażenia są stojaki na talerze. Standardowa wysokość frontu szuflady to 28cm. Należy pamiętać, aby wybrać mechanizm o podwyższonym udźwigu, najlepiej do 50kg.

Ciekawe i wyjątkowe rozwiązanie zaproponowane przez firmę Hettich:

Jeśli szukamy podobnych rozwiązań ale wykonanych w inny sposób warto wziąć pod uwagę wyposażenie do szuflad wysokich firmy BLUM. Wkłady ruchome na talerze to sprawdzony sposób na porządek i łatwy dostęp do zastawy stołowej.

Wkład na talerze do szuflady

Ciekawy i pojemny system do przechowywania talerzy czyli wkład ruchowy na talerze firmy Blum
Zdj.:Blum

Innym ciekawym i pojemnym systemem przechowywania talerzy jest wkład na talerze firmy Peka, dostępny w stałej ofercie. Wkład dostosowany jest do minimalnej wysokości frontu 300mm.

Wkład na talerze do szuflady

Wkład na talerze firmy Peka.
Zdj.:Peka

Szuflada na garnki

Podobnie jak szuflada na talerze musi mieć odpowiednią wysokość, dopasowaną do posiadanych garnków. Dobrym rozwiązaniem są maty anty poślizgowe, którymi wykłada się dno szuflady – zapobiega to przesuwaniu się przechowywanych elementów przy otwieraniu lub zamykaniu szuflady.

Maty antypoślizgowe możemy bez problemu dostać w każdym sklepie z wyposażeniem do mebli kuchennych oraz w dużych sklepach remontowo-budowlanych. Maty sprzedawane są w rolkach, dzięki czemu możemy swobodnie docinać je do wymiaru szuflady, szafki, półek.

Przy planowaniu szuflad na garnki należy koniecznie dostosować wysokość frontu do posiadanych przez nas garnków.

Szuflada na przyprawy

Najlepiej sprawdzi się szuflada o takiej samej wysokości jak szuflada na sztućce. Niezbędnym uzupełnieniem są wkłady, w formie podłużnych przegródek, które umożliwią efektowną segregację i wgląd w posiadane przyprawy. Można również skorzystać w ogólnodostępnych niskich pudełeczek.

System OrgaWing - wyposażenie szuflady

System OrgaWing firmy Hettich. Ruchome pojemniki rozchylają się automatycznie na bok w momencie otwierania szuflady.
Zdj.:Hettich

Ciekawym rozwiązaniem jest system OrgaWing (zdjęcie powyżej). Dzieli on przestrzeń szuflady na dwa poziomy po to by maksymalnie wykorzystać jej przestrzeń. Tytułowe skrzydełka to niewielkie pojemniki wypełniające górną przestrzeń szuflady, w których można przechowywać np. przyprawy czy drobne przedmioty jak np.: termometr do mięsa.  Podczas wysuwania szuflady pojemniki te otwierają się na boki odkrywając główną przestrzeń szuflady.

Jeśli w naszej kuchni nie potrzebujemy aż tyle miejsca na słoiczki z przyprawami, warto zastanowić się nad wstawianymi uchwytami na przyprawy. Stabilne i pojemne uchwyty, nie są montowane na stałe do szuflady, a więc podczas pracy w kuchni możemy wystawić na blat zestaw potrzebnych przypraw, a następnie jednym ruchem odstawić je na miejsce.

Uchwyt na przyprawy

Uchwyt na przyprawy firmy Blum
Zdj.:Blum

Szuflada kuchenna na pojemniki do segregacji odpadów

Wysokość szuflady należy dopasować do pojemników. Im wyższe, tym lepsze, ponieważ pomieszczą więcej. W tego typu szufladach wybieramy maksymalny udźwig prowadnic, aby nie blokowały się przy wysuwaniu, przy przepełnionych pojemnikach. Szuflady tego typu możemy zlokalizować bezpośrednio w szafce zlewowej lub zaplanować zupełnie oddzielną szafkę.

Kosze na śmieci, to bardzo szeroki temat, ponieważ oprócz zwykłej szuflady, do której samodzielnie stawiamy pojemniki, możemy wybrać szuflady systemowe z wbudowanymi pojemnikami. Więcej o koszach

Warto pamiętać by zaplanowanie odpowiedniego pojemnika uwzględnić już na etapie projektowania mebli kuchennych

Segregowanie odpadów

Szuflada na pojemnik do segregacji odpadów firmy Peka
Zdj.:Peka
Podsumowanie
  1. Szuflady na sztućce potrzebują wkładów. Produkowane są zwykle do standardowych szerokości szafki - stopniowane co 10cm i głębokości 50cm. Wysokość szuflad na sztućce najlepiej zaplanować na 10-16cm
  2. Fronty szuflad na garnki należy dostosować do wielkości posiadanych garnków. Dobrym pomysłem są maty antypoślizgowe, które wkłada się na dno szuflady
  3. Do szuflad na talerze dobrze jest wybrać mechanizm o podwyższonym udźwigu - najlepiej do 50kg.
  4. Szuflady do pojemników na odpady powinny mieć możliwie jak największy udźwig by nie blokowały się przy wysuwaniu gdy pojemniki są zapełnione.
Ocena: 3,94 / 5,0 (16 głosy)
Tagi: szuflady