08.06.2015

Płyty MDF - rodzaje, opis i charakterystyka

Płyty MDF - rodzaje, opis i charakterystyka

Czym i co to jest płyta MDF? Płyty mdf są produktami drewnopodobnymi, powstałymi w wyniku sprasowania włókien drzewnych z dodatkiem substancji łączących i utwardzających. Produkowane są w trzech odmianach (rodzajach): MDF, LDF, HDF. Płyty powstają w warunkach wysokiego ciśnienia i odpowiedniej temperatury. MDF to materiał jednorodny o stałej gęstości i składzie surowcowym, co sprawia, że MDF jest idealnym materiałem do obróbki mechanicznej w procesie skrawania.

Płyta MDF

Płyta MDF
Zdj.:Vaderluck, angielska Wikipedia

Płyty MDF - Medium Density Fibreboard

Jest to średnio gęsta płyta z włókien drzewnych. MDF jest materiałem podstawowym, służącym do produkcji mebli i elementów wyposażenia wnętrz (listwy przypodłogowe, ozdobne panele ścienne, listwy wieńczące w szafkach kuchennych, kasetony, ościeżnice). MDF jest również bazą do produkcji stolarki wewnętrznej (drzwi). Powierzchnie uszlachetnia się poprzez pokrywanie filmami melaminowymi, lakierowanie oraz oklejanie sztuczną lub naturalną okleiną (fornirem)

MDF to idealny materiał do obrabiania – nadaje się do wiercenia, skręcania, frezowania, wycinania i gięcia. Płyty można dowolnie kleić, aby uzyskać większe grubości – metoda często stosowana w ozdobnych blatach, ramach lub jako wykończenia zabudowy meblowej.

W meblarstwie stosuje się go głowie na fronty i elementy ozdobne lub elementy widoczne w meblach. Unika się stosowania MDF-u jako element konstrukcyjny, jest to wynikiem wyższej ceny w stosunku do zwykłej płyty wiórowej laminowanej.

Fronty, które wykonuje się na podkładzie z płyty MDF:

  • Fronty lakierowane – w dowolnym wykończeniu: pół-mat, mat, połysk, wysoki połysk.
  • Fronty fornirowane: MDF oklejany fornirem naturalnym lub modyfikowanym, a następnie polakierowany w pół-macie (uzyskuje się efekt bardzo zbliżony do naturalnego drewna, widać i czuć strukturę forniru) lub w połysku (uzyskując efekt tak zwanej: politury).
  • Fronty MDF PCV, zwane potocznie frontami foliowanymi, to fronty z podkładu MDF, który jest frezowany w dowolnym kształcie (od prostych z zaoblonymi krawędziami po głębokie angielskie ramy z płyciną, aż po fantazyjne wzory przechodzącej fali lub innego wzoru), następnie na płytę pod ciśnieniem i w odpowiedniej temperaturze przyklejana jest folia o wybranym dekorze.
MDF foliowany to jeden z najmniej trwałych frontów (ich żywotność to od 2 -5 lat), co za tym idzie jest również najtańszy.

Pomimo faktu, że płyty można ze sobą dowolnie kleić, ich oryginalne produkowane grubości to: 8, 10, 12, 16, 18, 19, 22, 25, 28 i 30 mm. Standardowa wielkość płyty to 2800 mm na 2070 mm.

Płyty LDF - Low Density Fibreboard

To również płyta z rodziny MFD – produkowana z włókien drzewnych, jednak o mniejszej gęstości niż płyta opisywana powyżej. Stosowana głównie do produkcji paneli ściennych, do pomieszczeń suchych. Jest również materiałem bazowym do produkcji płyt izolacyjnych. Nie ma większego zastosowania w meblarstwie.

Płyty HDF - Hight Density Fibreboard

Jest to rodzaj płyty wykonany z włókien drzewnych, charakteryzująca się dużą twardością i podwyższoną gęstością. Z płyty HDF produkuje się między innymi panele podłogowe. Płyty HDF są również powlekane laminatami, papierami żywicznymi i okleinami. Materiały oparte na płytach HDF są przeznaczone do stosowania w pomieszczeniach suchych. W meblarstwie właśnie z nich wykonywane są plecy mebli, potocznie nazywane plecówkami lub HDF-kami.

Gdzie kupić? Cena płyt MDF

Płyty MDF dostępne są w składach budowlanych oraz marketach oferujących elementy wykończenia wnętrz. Najczęściej dostępne są całe arkusze płyty o wymiarach standardowych, ustalanych przez producenta. Popularnym wymiarem arkusza jest 207 x 280cm i różnych grubościach w zależności od przeznaczenia i potrzeb klientów. Niestety w dużych sklepach jesteśmy zmuszeni zakupić cały arkusz, a następnie wykroić samodzielnie lub zlecić wykrojenie potrzebnych nam formatek. Ceny arkusza wahają się od 60 do 600 zł w zależności od jakości i grubości płyty. 

Alternatywą do zakupu całej płyty jest zakup pojedynczych formatek, o podanych przez nas wymiarach. Takie formatki możemy zamówić w każdym zakładzie stolarskim, co prawda musimy zapłacić za ich wycięcie, ale nie martwimy się o odpad, płacąc tylko za te metry materiału, które są nam potrzebne. Jeśli w naszej okolicy nie ma stolarza, arkusze płyty można zamówić przez Internet w sklepach branżowych. Ze względu na spory gabaryt produktu, należy wziąć pod uwagę wysokie koszty dostawy zakupu. Z surową płytą MDF, niestety nie wiele możemy zrobić, gdyż jest traktowana jako materiał przeznaczony do dalszej obróbki, chyba że zależy nam na niepowtarzalnym wyglądzie mebli, lub ich elementów. 

Podsumowanie
  1. Płyty MDF produkowane są 3 rodzajach: MDF, LDF,HDF
  2. MDF świetnie nadaje się m.in do frontów: lakierowanych, fornirowanych, MDF PCV
  3. LDF to płyty o mniejszej gęstości
  4. HDF to płyty o wysokiej twardości i podwyższonej gęstości