22.04.2017

Zawiasy Meblowe BLUM - rodzaje i charakterystyka

Zawiasy Meblowe BLUM - rodzaje i charakterystyka

Zawiasy meblowe zaliczamy do podstawowych okuć meblowych. Umożliwiają montaż frontów do korpusu szafki lub szafy, oraz ich otwieranie i zamykanie. Jest wiele rodzajów i typów zawiasów podobnie jak ich producentów. W tym artykule skupimy się na zawiasach meblowych oferowanych konkretnie przez firmę BLUM.

Produkty marki Blum są powszechnie uważane za bardzo wytrzymałe i wysokiej jakości. Wielokrotnie w swojej pracy zawodowej spotykam się z opinią montażystów mebli, że zawiasy tej firmy montuje się wygodnie. Oprócz tego mają duży zakres płynnej regulacji w trzech wymiarach, co przy montowaniu frontów jest nieocenioną zaletą. Funkcja Clip-top, czyli możliwość wypięcia zawiasu (zdemontowania frontu od korpusu) bez odkręcania prowadników, również ma znaczne grono wielbicieli. Wielu montażystów mówiąc o okuciach Blum, wspomina o ich sztywności, mając na myśli trwałość, solidność i bardzo znikomą tendencję do rozregulowywania. Praca z nimi daje wiele możliwości, nie tylko wykonawcom mebli, ale również projektantom. Mając do dyspozycji tak wiele rodzajów: począwszy od zawiasów wpuszczanych, na przegrodę, kończąc na zawiasach kątowych, aż po te do szkła, nie mamy praktycznie żadnych ograniczeń w planowaniu, projektowaniu i wykonaniu mebli. O tym wszystkim za chwilę, na samym początku warto poznać najbardziej popularne zawiasy.

Projektując szafy czy też proste meble kuchenne wystarczą nam 4 podstawowe rodzaje 

Zawiasy do drzwi nakładanych

Jest to podstawowy rodzaj, który spełni swoją funkcję we wszystkich frontach nakładanych na korpus mebli. Zastosowanie takich zawiasów to m.in: Proste szafki kuchenne, szafy z drzwiami otwieranymi. 

Zawiasy meblowe BLUM do drzwi nakładanych

Zawiasy do drzwi nakładanych.
Zdj.:Materiały do pobrania na stronie Producenta.

Zawiasy do drzwi bliźniaczych

Kolejny rodzaj zawiasów, który jest jednocześnie do drzwi nakładanych. Zastosowanie: Najczęściej stosuje się w szafach lub szafkach w których na jedną przegrodę przypadają dwie sztuki drzwi. 

Zawiasy BLUM do drzwi bliźniaczych

Zawiasy do drzwi bliźniaczych - rysunek
Zdj.:Katalog produktowy Blum 2016/2017

Zawiasy do drzwi wpuszczanych

Jest to rodzaj zawiasu, który umożliwia montaż frontu wewnątrz korpusu. Zastosowanie: wszędzie tam, gdzie chcemy lub musimy zastosować takie rozwiązanie. 

Zawiasy do drzwi wpuszczanych

Zawiasy do drzwi wpuszczanych - rysunek
Zdj.:Katalog produktowy BLUM 2016/2017

Zawiasy do drzwi równoległych

Przeznaczone do drzwiczek, które montuje się do elementu w tej samej płaszczyźnie. Zastosowanie: Najczęściej stosuje się w szafkach kuchennych „ślepych” lub szafach wymagających zastosowania dystansów. 

Zawiasy do drzwi równoległych

Zawiasy do drzwi równoległych
Zdj.:Ulotka informacyjna – materiały do pobrania na stronie Producenta – BLUM

Są to cztery podstawowe rodzaje zawiasów, które umożliwiają montaż frontów do korpusów szafek. 

  • Zawiasy meblowe dodatkowo mogą być wyposażone w spowalniacz, czyli blumotion. Jest on zintegrowany bezpośrednio z zawiasem (CLIP top BLUMOTION) lub dokładany w postaci nakładki – jak na zdjęciu wyżej. Nakładkę w każdej chwili możemy zdjąć, podobnie jest ze spowalniaczem wbudowanym – posiada opcję dezaktywacji. 
  • Zawiasy ze sprężyną lub bez. Sprężyna jest odpowiedzialna za trzymanie frontu w pozycji zamkniętej, nie jest jednak pożądana jeśli chcemy zastosować system otwierania bez uchwytowego tip-on.
  • Zawiasy prosto montuje się i demontuje, dzięki funkcji clip – wypinanie następuje bez konieczności demontażu prowadnika.

Zawiasy kątowe

Bardziej zaawansowane, rzadziej stosowane, ale jednak stosowane to zawiasy kątowe. Firma Blum w swojej ofercie posiada zawiasy od -50 do +50 st. Przeznaczenie ich, to przede wszystkim szafki skośne, kończące linię zabudowy, szafki narożne o różnych ramionach. Firma Blum zawiasy stopniuje co 5 stopni, więc nie mamy praktycznie żadnych ograniczeń.

Aby móc zmierzyć jaki rodzaj zawiasu kątowego potrzebujemy, dostępne są kątomierze wraz z rozpiską asortymentową. Zdjęcie takiej rozpiski i "kątomierza" poniżej. 

Kątomierz pomocny do wyboru zawiasów kątowych Blum

Kątomierz pomocny do wyboru zawiasów kątowych BLUM
Zdj.:Anna Kotkiewicz

Rozpiska firmy Blum do zawiasów kątowych

Rozpiska pomocna przy wyborze zawiasów kątowych marki BLUM
Zdj.:BLUM

Oprócz zawiasów kątowych, warto wspomnieć o zawiasach do szkła (Cristallo) czy tych stosowanych do drzwi profilowanych, uwagę również przyciągają zawiasy do ramek aluminiowych. Blum posiada bardzo bogaty asortyment w tej dziedzinie i opisanie wszystkiego w jednym artykule jest wręcz niemożliwe.

Jestem ciekawa, jakie Wy macie doświadczenia z produktami tej firmy. Czy jako użytkownicy jesteście zadowoleni z ich jakości? Zapraszam do komentowania, oceniania i podzielenia się opinią.

  • Ulotka informacyjna – materiały do pobrania na stronie Producenta – BLUM
  • Katalog produktowy firmy Blum 2016/2017