17.03.2014

AGD w kuchni – lodówki do zabudowy

AGD w kuchni – lodówki do zabudowy

Wybór lodówki do naszej kuchni to nie lada wyzwanie. Na rynku producenci oferują setki modeli, między którymi można się zagubić. Jak więc wybrać odpowiednią, w przystępnej cenie i na dodatek funkcjonalną?

Wymiary lodówek

Wymiary lodówki do zabudowy. Lodówki mają swoje standardy. Ich szerokość dostosowana jest do skrzynki meblowej, która ma zewnętrzną szerokość 60cm, w środku ma maksymalnie 56,4cm szerokości, natomiast mogą różnić się wysokością – co jest bardzo istotne przy zamawianiu mebli, ponieważ wykonawca musi wiedzieć jakie fronty będą odpowiednie do danego modelu lodówki.

Lodówki, sprzęt AGD

Zdjęcia lodówek oraz innego sprzętu AGD: kuchenek, okapów, piekarników.
Zdj.:Samsung
  1. Lodówka o wysokości do 82cm – jest to tak zwana lodówka podblatowa. Ponieważ idealnie mieści się pod blatem przy standardowej wysokości szafek dolnych. W zasadzie mogę policzyć na palcach jednej ręki producentów, którzy mają w swojej ofercie tego typu lodówkę, która jednocześnie jest do zabudowy. Zazwyczaj wyposażona jest w dwie lub trzy półki i mały, jednokomorowy zamrażalnik. Spełnia swoją funkcję, jednak jest za mała dla kilkuosobowej rodziny. Jest to jednak doskonały wybór dla singli czy osób, które mają bardzo małą kuchnię
  2. Lodówka o wysokości od 82-125cm. – to bardzo dziwna wysokość . Nigdy nie udało mi się tego typu lodówki zastosować w moich projektach. Jest ona odrobinę wyższa od lodówki pod-blatowej i w środku niewiele się od niej różni. Ma więcej półek, natomiast zamrażalnik pozostaje jednokomorowy – może być u góry, lub u dołu. 
  3. Lodówka o wysokości ok 158cm – W lodówkach o tej wysokości mamy już opcję z zamrażalnikiem posiadającym trzy pojemne szuflady. Resztę stanowi komora do przechowywania- ok 4 półek i szuflady na owoce i warzywa.
  4. Lodówka o wysokości ok 178cm – moim zdaniem najbardziej funkcjonalna i wygodna. Trzy szufladowy zamrażalnik i odpowiednia ilość miejsca w części chłodzącej. Wszystkie produkty, które umieścimy w lodówce mamy „na wysokości oczu” więc użytkowanie lodówki jest bardzo wygodne. Fronty meblowe montowane do tej lodówki mają proporcjonalną wysokość i świetnie się prezentują na tle pozostałej zabudowy meblowej.

Lodówkę należy wybierać, biorąc pod uwagę ilość dostępnego miejsca, ilość domowników i nasze indywidualne potrzeby związane z przechowywaniem żywności. Lodówki, które są w podobnej klasie cenowej należy wybierać ze względu na atrakcyjność wnętrza (ilości półek, półki na napoje i butelki, foremek na jajka, organizery na drzwiach lodówki, pojemności szuflad na warzywa i wielkości zamrażalnika”

Jeszcze jednym bardzo ważnym aspektem jest sposób mocowania drzwi lodówki do frontu meblowego. Najlepiej aby były mocowane bezpośrednio do frontu a nie na plastikowych ślizgach, ponieważ często wypadają i konieczna jest ich ponowna regulacja.

Podsumowanie
  1. Szerokość lodówki do zabudowy pasuje do skrzynki meblowej. W środku ma maksymalnie 56,4cm szerokości