25.03.2015

Meble kuchenne - jakie wybrać?

Meble kuchenne - jakie wybrać?

Kuchnia – centrum życia rodzinnego. Oprócz podłogi, ścian, oświetlenia i wyposażenia AGD, większość kuchni stanowią meble kuchenne. Meble kuchenne decydują o aranżacji pomieszczenia, funkcjonalności i pozostałych rozwiązaniach w kuchni. Jak wybierać meble kuchenne, aby spełniły nasze oczekiwania?

Na początek dobrze jest określić jaki chcemy uzyskać styl całej kuchni

Meble kuchenne w stylu angielskim

Każdy styl wiąże się z odpowiednim kształtem, kolorystyką i formą. Bardziej tradycyjne, eleganckie i bogate meble to styl angielski. Wiąże się z jasnym, raczej biało szarym wnętrzem i z czarnymi wyrazistymi dodatkami. Bardzo charakterystycznym elementem angielskiej kuchni są pilastry i ramowo-płycinowe fronty. Decydując się na angielską klasykę, możemy zapomnieć o ciągle zmieniającej się modzie, ponieważ angielska kuchnia jest ponadczasowa.

Kuchnia w stylu prowansalskim

Więcej ciepła i naturalnych materiałów, to zdecydowanie styl prowansalski. Pozostajemy ciągle w jasnej, stonowanej kolorystyce, ale uzupełnionej o drewniane blaty, drewniane stoły i elementy dekoracyjne.

Meble lakierowane

Współczesne meble lakierowane to prostota i minimalizm. Cieszą się one wyjątkowym zainteresowaniem, ponieważ mimo tego, że wymagają prostych form, to możemy do woli bawić się kolorem. Od głębokich czerni, przez rubinowe czerwienie, aż po musztardowe i złote odcienie żółci. Styl chętnie wybierany przez osoby, które nie przepadają za otwartymi półkami.

Materiały na meble kuchenne

Wybierając materiał na meble kuchenne, zwracamy głównie uwagę na fronty meblowe. Ponieważ, to najbardziej widoczny element zabudowy meblowej. Fronty są również najbardziej narażone na działanie pary wodnej, detergentów (podczas czyszczenia), uderzenia i otarcia. To również element mebli, który warunkuje ostateczną wycenę. Materiały z których możemy wybierać:

  • Płyta wiórowa laminowana. Często proponowana przez producentów gotowych zestawów kuchennych. Jest, to jeden z najtańszych materiałów stosowanych do produkcji mebli kuchennych. O ile, jako budulec korpusu szafki, sprawdza się rewelacyjnie, na frontach kuchennych należy unikać. Materiał ma dość niską odporność na temperaturę i parę wodną, więc w okolicach zmywarki i piekarnika płyta może puchnąć.
  • MDF PCV. A dokładnie MDF foliowany. Czyli podkład z płyty MDF o dowolnym kształcie, na który pod ciśnieniem jest przyklejana folia o wybranej strukturze i konkretnym dekorze. Dość popularny materiał. Pod wpływem działania pary wodnej i temperatury folia kurczy się i często odkleja od podkładu.
  • MDF lakierowany. Podkład z płyty MDF, lakierowany w dowolnym kolorze. Podstawowe wykończenia lakieru, to: mat, pół-mat, połysk. W zależności od producenta można spotkać się z wykończeniem w brokacie, super połysku itd. MDF lakierowany to bardzo dobry materiał. Świetnie sprawdza się nie tylko w kuchni, ale w każdym innym pomieszczeniu w domu. Jest trwały i daje duże możliwości aranżacyjne, dzięki czemu tak chętnie wykorzystują go projektanci wnętrz i mebli.
  • Płyty fornirowane. Ciekawy materiał, równie popularny jak MDF lakierowany. Płyty (najczęściej wiórowe lub MDF) są oklejane fornirem a następnie lakierowane w macie – uzyskując bardzo naturalny wygląd materiału, lub w połysku, uzyskując efekt politury.
  • Fronty drewniane. W zależności do producenta możemy wybierać między drewnem: bukowym, czereśnią, sosnowym, dębowym, olchowym i odpowiadającym im wybarwieniom.

Fronty nietypowe:

  • Fronty szklane w ramie aluminiowej. Czyli ramka aluminiowa, dostępna w różnych kształtach i kolorach, wypełniona szkłem: lakobelem, lakomatem, lustrem, szkłem z grafiką.
  • MDF z naklejonym szkłem. Czyli front wykonany z podkładu z płyty MDF i naklejonego szkła- najczęściej lakobelu. (szkło lakierowane)
Blat roboczy - poza samą funkcją typowo estetyczną blat kuchenny musi spełniać również rolę powierzchni roboczej. Blaty kuchenne to istotny element ostatecznej wyceny zabudowy meblowej.

Najpopularniejsze materiały z których wykonuje się blaty kuchenne to m.in.:

  • Laminaty. Blaty laminowane, najbardziej popularne i stosunkowo w najtańsze. Blaty laminowane to płyty wiórowe, laminowane grubym, odpornym laminatem. Najczęściej produkowane w dwóch grubościach: 28 i 38mm. Współczesne blaty laminowane są odporne na ścieranie oraz temperaturę. Bardzo łatwo zniszczyć je np.: krojeniem bez użycia deski. Żywotność blatu uzależnia się od stopnia eksploatacji. Dekory wybieramy ze wzornika laminatów.
  • Blaty drewniane. Naturalny materiał, który producenci wykonują z lameli litych – drewno może być łączone na szerokości lub lameli litych łączonych na mikrowczepy – drewno klejone na szerokości i długości. Blat można wykończyć olejem lub lakierem. Blaty drewniane pięknie wyglądają, ale wymagają odpowiedniej impregnacji.
  • Blaty kamienne- najczęściej granit. Trwały i wytrzymały materiał. Jedynym minusem jest cena i oczywiście temperatura kamienia – zawsze pozostaje zimny.
  • Blaty kompozytowe. Ciągle traktowane jako nowość. Kompozyt to termoplastyk, więc nie ma żadnych ograniczeń w kolorystyce i kształcie (blat może płynnie "przejść" w zlew lub stół jadalny- bez widocznych łączeń). Blaty takie przyjmują temperaturę otoczenia.
  • Konglomeraty. Blaty wykonywane ze zmielonego granitu (ponad 90%), żywic i pigmentów, które nadają im atrakcyjny wygląd.
  • Blaty betonowe
Wyposażenie podnoszące funkcjonalność mebli kuchennych

Meble bez odpowiedniego wyposażenia są kompletnie bezużyteczne. To tak jakby zamówić meble do kuchni nie planując szafki z szufladami. Wyposażenie podnoszące funkcjonalność mebli to przede wszystkim:

  • Szuflady i odpowiednie prowadnice. Należy zadbać przy planowaniu mebli o trwałe i wytrzymałe prowadnice w szafce z szufladami.
  • Wyposażenie szuflad: czyli wkłady na sztućce, sortowniki, wkłady do przechowywania talerzy i garnków, organizery na przyprawy i inne drobiazgi.
  • Suszarki na naczynia. Przydatne szczególnie w kuchniach, w których nie ma zmywarki, a użytkownicy chcą uniknąć wolnostojących suszarek nablatowych.
  • Kosze i sortowniki na śmieci. Podczas planowania kuchni, należy wybrać szafkę w której ulokujemy kosz na śmieci.
  • Oświetlenie ozdobne i te umożliwiające pracę w kuchni.