10.07.2014

O czym warto pamiętać, przy wyborze kuchenki gazowej

O czym warto pamiętać, przy wyborze kuchenki gazowej

Na rynku mamy wielu producentów kuchenek – kuchni gazowych. Kuchenki gazowe są nadal bardzo chętnie wybierane przez użytkowników, ponieważ ich eksploatacja jest stosunkowo tania w porównaniu z nowoczesnymi płytami elektrycznymi.

Kuchnie gazowe występują w wersji do zabudowy i wolnostojące. Kuchnie wolnostojące możemy zakupić w dwóch szerokościach: 50 i 60cm. Tego typu kuchnie wyposażone są w piekarniki elektryczne – bardzo rzadko można znaleźć z piekarnikiem gazowym. Kuchnie wolnostojące są tańsze od tych do zabudowy o ok 20-40%.

Sprzęt AGD

Sprzęt AGD. Na zdjęciu czarna płyta gazowa firmy Bosch
Zdj.:Bosch

Kuchnie gazowe do zabudowy. Są sprzedawane w dwóch wersjach, zintegrowane z piekarnikiem i same płyty gazowe. Jeśli mamy pewność, że piekarnik będzie znajdował się bezpośrednio pod płytą, to warto szukać takiej wersji, w której kurki sterujące znajdują się przy piekarniku. Daje nam to większą powierzchnie użytkową płyty gazowej i chroni pokrętła przed ewentualnym uszkodzeniem (zalaniem). Ułatwia również czyszczenie, ponieważ unikamy dużej ilości elementów na powierzchni do czyszczenia.

Jeśli zdecydujemy się na oddzielnie piekarnika z kuchenką, czyli piekarnik umieścimy w słupku lub innej szafce w kuchni, zwracajmy uwagę na to aby pokrętła były solidnie wykonane i miały jak najmniej zbędnych zakamarków, w których potencjalnie będzie gromadził się bród.

Płyty gazowe do zabudowy występują w kilkudziesięciu szerokościach i głębokościach. Najbardziej popularny rozmiar to do szafki o szerokości 60cm. Każda niestandardowa szerokość oczywiście wiąże się z dużo wyższa ceną.

Przy zakupie płyty zwracajmy uwagę na:

  • Powierzchnię do użytkowania (szerokość palników, ich liczba i funkcjonalność)
  • Rozmieszczenie i umieszczenie kurków sterujących
  • Wbudowaną zapalarkę elektryczną
  • Przy zakupie szklanej płyty (w szczególności w kolorze czarnym) – należy zapoznać się z opiniami użytkowników odnośnie rysowania się szkła
  • Możliwość łatwego demontażu palników i mycia ich w zmywarce
Ocena: 0 / 5,0 (0 głosy)