04.03.2015

Kuchenki mikrofalowe do zabudowy

Kuchenki mikrofalowe do zabudowy

Mikrofalówka w kuchni wielu użytkownikom jest niezbędna w codziennym funkcjonowaniu. Służy nie tylko do podgrzewania potraw, ale również do ich przygotowania. Mikrofale mają coraz więcej funkcji, oprócz rozmrożenia żywności potrafią również grillować mięso, posłużyć jako opiekacz do zapiekanek czy zagotować wodę. Kuchenka mikrofalowa stała się standardowym wyposażeniem kuchennym.

Większość mikrofalówek to wolnostojące urządzenia, które możemy postawić na blacie, lub ukryć za aluminiową roletą. Mają różne funkcje i różne wymiary. Jednak wolnostojący sprzęt, to odwieczny problem estetyczny. Zbiera kurz, zajmuje miejsce i zazwyczaj straszy wyglądem.

Producenci sprzętów AGD wychodzą naprzeciw współczesnym wymaganiom, dzięki czemu możemy wybierać wśród kuchenek mikrofalowych przystosowanych do zabudowy.

Kuchenka mikrofalowa Bosch do zabudowy

Kuchenka mikrofalowa firmy Bosch do zabudowy. Więcej sprzętu AGD w galerii.
Zdj.:Bosch

Podstawowe wymiary kuchenki mikrofalowej do zabudowy

Większość mikrofal do zabudowy dostosowane są do szafek o szerokości zewnętrznej 60cm i głębokości szafki minimum 55cm. Tego typu mikrofale do zabudowy umieszcza się w kuchennej zabudowie wysokiej, czyli w tzw: słupkach. Należy pamiętać, aby z tyłu pozostawić dostęp powietrza. Wysokości mikrofali są bardzo różne. Niektóre posiadają ozdobne ramki wykończeniowe, inne nie. Wysokość zaczyna się od 28 do nawet 50cm. Do każdej mikrofali producent podaje szczegółowe rysunki montażowe, które dokładnie opisują prawidłowe umieszczenie sprzętu w zabudowie meblowej, odpowiedni luz między frontami sąsiadujących szafek.

Wysokość mikrofalówki

Bardzo ważną kwestią jest wysokość, na której zaplanujemy mikrofalę. Do mikrofalówki powinien być dobry i wygodny dostęp, wiąże się to np.: z wyjmowaniem podgrzewanych potraw.

Kuchenki mikrofalowe otwierane „na bok” możemy bez problemu umieścić na wysokości wzroku, czyli od 140 do 170 cm od podłogi.

Przy wyborze należy zwrócić uwagę na kierunek otwierania drzwiczek, ponieważ w niewielu modelach udaje się go zmienić i jest to wiążące już na etapie projektowania mebli. Przy mikrofalach otwieranych klapowo, czyli tak jak większość piekarników, musimy mikrofalę umieścić nieco niżej, tak aby przy otwarciu swobodnie z niej korzystać. Najlepszym rozwiązaniem jest, umieszczenie jej na podobnej wysokości jak piekarnik w zabudowie wysokiej, czyli od 85 do 100cm, mierząc od podłogi.

Kuchenka mikrofalowa Bosch do zabudowy

Kuchenka mikrofalowa firmy Bosch do zabudowy. Więcej sprzętu AGD w galerii.
Zdj.:Bosch

Kuchenka mikrofalowa Bosch do zabudowy

Kuchenka mikrofalowa firmy Bosch do zabudowy. Więcej sprzętu AGD w galerii.
Zdj.:Bosch
Podsumowanie
  1. Kuchenki mikrofalowe do zabudowy zazwyczaj dostosowane są do szafek o szerokości zew. 60cm
  2. Istotną kwestią jest by pamiętać o dostępie powietrza z tyłu mikrofalówki
  3. Wysokość każdej kuchenki jest różna acz mieści się zwykle w granicy 28-50cm