Przyprawniki kuchenne (drewniane, ceramiczne) - sposób na porządek w kuchni

Przyprawniki kuchenne (drewniane, ceramiczne) - sposób na porządek w kuchni

Każdy miłośnik gotowania wie, że nic nie podkreśla smaku potrawy lepiej niż przyprawy. Czym więcej jednak przypraw gromadzimy w naszych kuchennych zapasach, tym trudniej jest utrzymać w nich porządek. Z tym problemem jednak świetnie poradzisz sobie stosując przyprawniki kuchenne. Jest to rozwiązanie, dzięki któremu przyprawy nie będą ginąć, a także zachowają na dłużej swoją świeżość i aromat. Przyjrzyjmy się zatem bliżej kilku rozwiązaniom (innym pomocnym rozwiązaniem w przechowywaniu przypraw mogą okazać się specjalnie przygotowane szuflady kuchenne z odpowiednimi wkładami).

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Edyta Wiesner (@edzia.w333)

Rodzaje przyprawników do kuchni

Na rynku dostępne są obecnie przeróżne formy przyprawników, dlatego niewątpliwie każdy znajdzie coś dla siebie. Dużą popularnością cieszą się przyprawniki o konstrukcjach metalowych, które będą stanowiły zarazem praktyczny, jak i ozdobny element zarówno w kuchniach bardziej tradycyjnych, jak i tych nowoczesnych. Ich dodatkowym atutem jest łatwość w utrzymaniu czystości, co przy częstym użytkowaniu nabiera coraz większego znaczenia.

Uchwyt na przyprawy

Uchwyt na przyprawy firmy Blum
Zdj.:Blum
Nowością, choć jeszcze dość trudno dostępną są przyprawniki magnetyczne, które montuje się do metalowej listwy umieszczonej np. pod wiszącą szafką, oszczędzając w ten sposób miejsce i czyniąc je niezwykle efektowną kuchenną ozdobą.
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Polishgirl (@hanah_hg)

Coraz bardziej popularną metodą przechowywania przypraw, szczególnie w kuchniach z bardzo ograniczoną przestrzenią, jest użycie przyprawników klipsowych. Torebki z przyprawami zamyka się od góry za pomocą specjalnego klipsa, dzięki czemu przyprawy zachowują swoją świeżość i piękny aromat. Tak zabezpieczone i ułożone w przegródkach przyprawnika przyprawy zajmują zdecydowanie mniej miejsca niż przechowywane w tradycyjnych rodzajach przyprawników, co z pewnością docenią właściciele małych kuchni. 

Przyprawniki drewniane

Jednym z najczęściej wybieranych rodzajów przyprawników są przyprawniki drewniane. W zależności od typu, przyjmują one postać osobnych pojemników do przechowywania przypraw np. soli czy pieprzu, lub też stanowić bazę na plastikowe albo szklane pojemniczki i słoiczki, które możemy ustawić na blacie. Bardzo często mają wtedy postać małych skrzyneczek lub obrotowych statywów, dzięki czemu dostęp do przypraw jest łatwy i wygodny. Drewniane przyprawniki będą nie tylko pomocą w przechowywaniu, ale również ładną ozdobą, szczególnie w kuchniach, w których króluje drewno oraz w tradycyjnych.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Katarzyna Ulaszek (@parentingowymokiem)

Przyprawniki ceramiczne

Przyprawniki ceramiczne są chyba najstarszym typem przyprawników, które zapewne wciąż królują w wielu tradycyjnych kuchniach. Zazwyczaj występują w formie obłych lub prostopadłościennych pojemników z pokrywkami (czasem wyposażonymi także w uszczelkę). Niewątpliwie urocze, choć na tle innych chyba najmniej praktyczne wśród wszystkich przez nas przedstawionych rodzajów przyprawników, z pewnością również znajdą swoich fanów ceniących sobie tradycyjne rozwiązania.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Marta Święćkowska (@martaswieckowska)

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez PaulinaRajda

Ocena: 0 / 5,0 (0 głosy)