27.10.2022
Artykuł sponsorowany

Co wybrać – pojemniki do przechowywania szklane czy z plastiku?

Co wybrać – pojemniki do przechowywania szklane czy z plastiku?

Dla opanowania kuchennego chaosu, ale też w trosce o estetykę i ergonomię wnętrza lodówki czy szafki, warto przekładać zakupione w sklepie produkty z oryginalnych opakowań do pojemników. Najpopularniejsze są pojemniki plastikowe oraz szklane – dziś zastanowimy się, który z nich wybrać i czym kierować się przy podejmowaniu decyzji.

Przekładaj artykuły spożywcze do opakowań zastępczych

Produkty w oryginalnych opakowaniach szybciej są narażone na psucie czy niszczenie. Dotyczy to zwłaszcza warzyw czy owoców, które często chowamy do worków foliowych. Folia ogranicza dostęp powietrza i zdecydowanie przyspiesza rozwój bakterii, a w efekcie gnicie. Pewna jest też utrata jędrności.

Podobnie problematyczny bywa papier. Dlaczego? Bo ma on zdolność do chłonięcia wilgoci, przez co może się rozpadać i rozpuszczać, a jego resztki przyklejają się np. do mięsa czy wędliny. Najlepiej zatem jest przekładać artykuły spożywcze do opakowań zastępczych. Pytanie tylko, które wybrać – plastikowe czy szklane?

Pojemniki szklane czy plastikowe – porównanie opakowań

Każdy rodzaj pojemników ma swoje wady i zalety. Zwracamy uwagę na najważniejsze aspekty każdego z nich, co bez wątpienia pomoże Ci w podjęciu decyzji.

Pojemniki szklane - charakterystyka

Na pewno warto zauważyć, że pojemniki szklane są bardziej ekologiczne zarówno w produkcji, jak i eksploatacji czy późniejszej utylizacji. Na pewno bezpieczne jest korzystanie z nich w kontakcie z żywnością, bo nie oddziałują na nie, nie uwalniają żadnych szkodliwych substancji. Są całkowicie neutralne, co oznacza, że nie zmieniają też właściwości przechowywanych w środku składników. Zwartość jest dobrze chroniona przed gnieceniem, bo ścianki nie są elastyczne, lecz sztywne.

Pojemniki szklane na pewno warto mieć i stosować w domu – w szafkach i lodówce. Zmieścisz do nich wszystko, cokolwiek zechcesz – makarony, ryże, kasze, mąkę, cukier, wędlinę, ser, owoce, warzywa. Niekoniecznie będą dobrym wyborem na czas transportu. Wynika to z ich wagi i tego, że zajmują sporo miejsca w torbie czy plecaku.

Pojemniki z tworzyw sztucznych – charakterystyka

To niezwykle popularna kategoria produktów stosowanych do segregowania, przechowywania oraz przenoszenia artykułów spożywczych. Nic dziwnego – za wyborem pojemników plastikowych przemawia zwłaszcza ich niska waga, duża różnorodność rozmiarów, kształtów oraz pojemności, a także poręczność. W sklepach znajdziesz całe zestawy opakowań z tworzywa sztucznego, które wykorzystasz do skomponowania lunchu czy porozkładania zakupów w szafce i lodówce.

Zdarzają się negatywne opinie o pojemnikach plastikowych, jednak jeżeli dochodzi do ich odkształcenia lub zabarwienia, to prawdopodobnie były źle użytkowane lub wykonane ze słabych mieszanek. Dobre opakowania z tworzyw sztucznych nie chłoną zapachów i nie przesiąkają zapachami. Jednak nawet ich nie należy myć w zmywarce.

Ocena: 5 / 5,0 (1 głosy)