Aranżacje salonu z kominkiem - jak urządzić salon?

Aranżacje salonu z kominkiem - jak urządzić salon?

Kominek w salonie jest tak uniwersalny, że można dopasować go praktycznie do każdego wystroju wnętrza. Dodatkowo zawsze będzie modny, bo daje wiele korzyści. Prezentuje się świetnie, a przy okazji sprawia, że w domu jest ciepło podczas jesiennych chłodnych dni czy zimowych mrozów. Wiele osób marzy o tym, aby posiadać kominek w swoim salonie, ponieważ sprawia on, że w pomieszczeniu robi się przytulnie. Co warto wiedzieć o kominku w salonie?

Jaki kominek do salonu wybrać?

Warto zacząć od tego, że wyróżniamy wiele rodzajów kominków. Różnią się od siebie nie tylko wizualnie, ale również pod względem funkcjonalności. Zależnie od wielkości salonu, czy sposobu aranżacji, warto zdecydować się na inny rodzaj kominka. Wyróżniamy m.in.

  • kominek wolnostojący — nazywany inaczej kozą. Jest to kominek o niewielkim rozmiarze, który idealnie sprawdzi się w mniejszym salonie. Montaż kozy nie jest w żadnym stopniu problematyczny, ponieważ nie wymaga ingerencji w konstrukcję budynku. Warto jednak zaznaczyć, że kominek wolnostojący nie będzie odpowiednim wyborem, jeśli zależy nam na ciepłe w salonie, ponieważ ma niski potencjał grzewczy
  • kominek otwarty — to kominek, który nie posiada wkładu, przez co nie jest w stanie efektywnie grzać. Jednak jego wygląd i działanie daje niepowtarzalny klimat i sprawia, że w salonie robi się naprawdę przytulnie
  • kominek zamknięty — kominek, który ma duży potencjał grzewczy. Jeśli użyjemy odpowiedniego wkładu, to możliwe jest ogrzanie przy jego pomocy całego domu, a nawet wody
  • kominek elektryczny — idealnie nadaje się do salonu w nowoczesnym stylu. Sprawia, że w pomieszczeniu panuje przyjemny klimat, a jego włączanie jest bardzo komfortowe. Dodatkowo nie powoduje żadnego zagrożenia
  • kominek dwustronny — to świetny sposób na to, aby odczuwać klimatyczne ciepło z kilku różnych stron. Montaż kominka dwustronnego może być świetnym rozwiązaniem szczególnie w przestrzennych salonach lub takich, które łączą się z jadalnią.

Salon z jadalnią — sposób na kominek

Bardzo częsty problem z wyborem i umiejscowieniem kominka mamy w salonach z jadalnią. To w teorii jedno pomieszczenie, które jednak jest podzielone na strefy. Aby wytyczyć granice między salonem a jadalnią, możemy postawić pomiędzy nimi kominek.

Najlepszym wyborem do takiego układu będzie kominek dwustronny. Oddzieli on salon od jadalni, co wpłynie na komfort użytkowania domu. Dodatkowo przytulne ciepło ognia, które wydobywa się z kominka, sięgnie zarówno do salonu, jak i jadalni.

W takim przypadku dobrze jest postawić na konkretny styl w salonie. Przyjemnie będzie wyglądało nowoczesne wnętrze, urządzone w stylu minimalistycznym. Pozwoli to na piękne wyeksponowanie kominka na ścianie.

Jak urządzić salon z kominkiem i telewizorem?

Salon z kominkiem

Salon z kominkiem obudowanym kamieniem

Urządzenie salonu z kominkiem i telewizorem bywa problematyczne. Wydaje się nam, że jedynym słusznym rozwiązaniem jest ustawienie każdej z tych rzeczy w centralnym punkcie pomieszczenia. Na szczęście są inne możliwości.

W przypadku salonu o dużej powierzchni możemy podzielić pomieszczenie na dwie strefy — relaksacyjną oraz telewizyjną. W jednym miejscu warto wydzielić obszar, w którym zawiesimy telewizor, a naprzeciw postawimy wypoczynek. Z drugiej strony salonu można zrobić miejsce na wyciszenie, w którym znajdzie się kominek, mały stolik oraz fotele.  to idealny klimat na odprężenie się przy ciepłe kominka lub w towarzystwie książki. Przy takiej aranżacji świetnie sprawdzi się kominek otwarty, który będzie pełnił głowie funkcję wystroju.

Co w przypadku małego salonu z kominkiem?

Zdarza się, że salon nie jest zbyt duży. W takim przypadku możemy postawić na praktyczne rozwiązanie, jakim jest kominek narożny. Ta opcja pozwala na zaoszczędzenie sporej ilości miejsca, a przy okazji wypełnia puste przestrzenie.

Postawienie kominka w rogu to świetny sposób, jeśli chcemy połączyć go z obecnością telewizora. Narożny, niewielkich rozmiarów piecyk pozwoli zaoszczędzić sporą ilość obszaru użytkowego w salonie.

Warto zaznaczyć, że narożny kominek to ładna ozdoba, która sprawdzi się świetnie w salonie urządzonym w industrialnym stylu. Czarny zabudowany kominek nadaje przyjemnego klimatu wnętrzom o mocnym charakterze.

Zabudowa kominka — co wybrać?

Przy kominkach zamkniętych oraz narożnych w większości przypadków (a szczególnie w modernistycznych wnętrzach) wkład jest zabudowany dookoła tak, że widać wyłącznie szybę kominka.

Duże znaczenie w przypadku budowania zabudowy ma wybór odpowiedniego surowca, z którego ona powstanie. Co można wykorzystać do zabudowania kominka?
  • beton — standardowe wyjście, solidne i pozwalające na pokrycie dowolnym materiałem. Często wybiera się farbę, gres, ale można postawić również na beton dekoracyjny pokryty bezbarwnym lakierem
  • płyty kartonowo-gipsowe — jest to popularna metoda wykończenia wielu wiekowych wnętrz. Płyty g-k są lekkie, nie są drogie i stosunkowo łatwo i szybko powstają oparte na nich konstrukcje. Do zabudowy kominka należy jednak pamiętać o wyborze czerwonych płyt — są one w znacznym stopniu odporne na ogień i wysokie temperatury
  • cegła — bardzo klasyczne rozwiązanie, które można połączyć z wieloma popularnymi wystrojami. Będzie to idealny akcent do wnętrza loftowego, ale także ciekawy kontrast w minimalistycznym wnętrzu nowoczesnym
  • granit — ze względu na wysoką twardość i odporność nie będzie to tanie rozwiązanie, nie ma się jednak co martwić o jego uszkodzenia, a i wrażenia wizualne nie powinny zawieść

Wykonując zabudowę kominka, warto wziąć pod uwagę zabudowanie również specjalnego miejsca na klocki drewna — nie będą zagracać reszty pomieszczenia, a jednocześnie będą zawsze pod ręką.

Dzisiaj kominki to coś więcej niż źródło ciepła — stanowią one doskonały dodatek do wystroju wnętrza, a także pozwalają na stworzenie miejsca przeznaczonego do relaksu. Co ważne, wybór rodzajów kominków, a także możliwości aranżacji są ogromne i osoby chcące kominek w swoim salonie (i nie tylko tam!) mogą spełnić marzenia, nie martwiąc się wybranym wystrojem pomieszczenia, ani jego układem czy wielkością. 

Ocena: 0 / 5,0 (0 głosy)