Hamaki do pokoju i ogrodu - przykłady i aranżacje
Hamaki stają się coraz bardziej popularnym meblem stosowanym zarówno we wnętrzach, jak i tarasach, czy balkonach. Pełnią one funkcję nie tylko wizualną, ale także użytkową, gdyż umożliwiają odpoczynek z kubkiem herbaty po ciężkim dniu i ukojenie nerwów. W jakich wnętrzach hamaki spiszą się najlepiej? Dlaczego warto stawiać na takie rozwiązanie? Jakie rodzaje hamaków wyróżniamy?
Hamak w pokoju - Powiew wakacji przez cały rok
Tak naprawdę hamaki budzą najczęściej skojarzenia związane z odpoczynkiem na rajskiej plaży. Warto jednak zaznaczyć, że doskonale spiszą się także na naszych tarasach i w domach wpływając pozytywnie na walory wizualne wnętrza. W 2021 roku największym zainteresowaniem projektantów wnętrz cieszą się nietuzinkowe rozwiązania, które przykuwają wzrok i poprawiają komfort życia. W przypadku hamaków ogrodowych możemy wyróżnić tradycyjne rozwiązania w postaci długiego pasa przymocowanego do rączek do zawieszenia, ale także możemy zdecydować się na wariant w formie huśtawki.
W jakich wnętrzach najlepiej prezentują się hamaki?
Rozwiązanie, jakim jest hamak, bez wątpienia najbardziej wpisuje się w klimaty stylu boho i stylu rustykalnego. Hamaki popularne są także w innych odmianach stylu boho jak scandic boho. Styl ten opiera się na eklektycznych wzorach, kolorach oraz elementów odnoszących się do różnych kultur. Hamaki stworzone są wręcz do takich stylizacji, jednak nie jest to jedyne rozwiązanie. Mnogość wzorów i kolorów hamaków dostępnych w sklepach umożliwia dopasowanie konkretnego wariantu do stylu wnętrza. Przykładowo w stylu nowoczesnym możemy pokusić się o zastosowanie prostej formy hamaka w klasycznych barwach, jak czerń i biel, natomiast w stylu rustykalnym decyzja może paść na delikatne koronki, taśmy oraz odcienie ziemi.
W jakim pokoju sprawdzi się hamak?
Chociaż hamak kojarzy się z wyposażeniem tarasu, balkonu lub ogrodu, tak naprawdę obecnie stał się meblem domowym, który umożliwia komfort i odpoczynek. Aranżacje z jego udziałem to powiew świeżego powietrza oraz nowego ducha w domu, który kojarzy się z sielskością i delikatnością. Gdzie zatem najlepiej jest powiesić hamak?
Hamak w salonie
Salon to serce każdego domu. Przyjmujemy w nim gości oraz odpoczywamy po ciężkim dniu w pracy. Wszystko to sprawia, że wnętrze to wydaje się wręcz idealne do zawieszenia hamaka. To prawda. W przypadku salonu hamak staje się nie tylko użytecznym meblem, ale także dodatkiem poprawiającym walory wizualne tego pomieszczenia. Warto zaznaczyć, że gadżet ten może zostać zauważony i wypróbowany przez naszych gości, gdyż to w pokoju dziennym pijemy wspólną kawę oraz odpoczywamy. Warto pamiętać o tym, aby umieścić hamak w rogu ściany, gdyż siedzisko może utrudniać poruszanie się po pokoju, a także stanowić zagrożenie dla dodatków w pokoju, kiedy to hamak zostanie wypróbowany przez dziecko. Hamaki wiszące w formie pasa i siedziska umieszcza się najczęściej w rogu wnętrza, aby możliwe było zawieszenie haków na przeciwległych ścianach.
Hamak w sypialni
Sypialnia to kolejne wnętrze w domu przeznaczone na relaks i wypoczynek. Fakt ten sprawia, że na zastosowanie hamaka w sypialni decyduje się coraz więcej mieszkańców domów jednorodzinnych oraz mieszkań. Hamak może stanowić miejsce wypoczynku, ozdobę, a także alternatywne posłanie, na przykład w czasie dziennej drzemki.
Aranżacja pokoju dziecięcego z hamakiem
Jaki zalety ma hamak w pokoju dziecka?
Wydaje Ci się, że hamak to droga i ekstrawagancka zabawka? Nic bardziej mylnego! Tak naprawdę każde dziecko potrzebuje przyrządu, który umożliwi mu bujanie się, które ważne jest dla dziecka już od chwili poczęcia. Najpierw dziecko odczuwa bujanie, będąc jeszcze w brzuchu swojej mamy. Po porodzie dziecko bujane jest w celu uspokojenia się w ramionach, natomiast starsze dziecko, które niechętnie przybiega już do rodzica, może odczuwać bezpieczeństwo i spokój dzięki takiemu rozwiązaniu. Jednostajne bujanie się w hamaku umożliwia dziecku uspokojenie się i odprężenie, pobudza mózg do aktywności, pomaga rozwijać wyobraźnię przestrzenną, a także wpływa pozytywnie na funkcjonowanie układu przedsionkowego dziecka.
Hamaki stosowane na zewnątrz domu
Hamaki stosowane są także na zewnątrz domu (np. w ogrodzie, na tarasie, czy na balkonie). W przypadku hamaku do ogrodu zaleca się jednak wybór innego wariantu niż tego wykonanego z bawełny. O ile demontaż hamaku z balkonu, czy tarasu w trakcie deszczu jest szybki i możliwy natychmiast, bieganie po ogrodzie w trakcie burzy może nie okazać się najlepszym rozwiązaniem, dlatego hamak bawełniany może ulec zniszczeniu. Warto więc postawić na nylon lub durasol. Stelaż hamaku powinien być wykonany ponadto z metalu lub drewna.
Rodzaje hamaków - Który warto wybrać?
Skoro wiemy już, w jakich wnętrzach najlepiej komponują się hamaki, a także jakie są plusy zastosowania takiego rozwiązania, zwróćmy szczególną uwagę na to, jakie rodzaje hamaków są obecnie dostępne w ofertach sklepowych. Przede wszystkim pierwszym rozwiązaniem jest hamak bez stelaża mocowany na drążku lub bez drążka (typu kokon). Wymaga on jednak zastosowania mocowana na dwóch przeciwległych do siebie miejscach, dlatego taki hamak należy umieścić przy dwóch ścianach. Kolejną opcją jest hamak ze stelażem, który dostępny jest w gotowej wersji. Takie rozwiązanie może być wykorzystane zarówno w środku domu, jak i na zewnątrz. Nie wymaga dodatkowych mocowań. Hamaki brazylijskie do pokoju w formie kokona lub huśtawki na dobre zagościły we wnętrzach w stylu boho. Tworzone są w formie krzesełka na linach, do których przymocowana jest solidna, grubsza tkanina. Takie rozwiązanie doskonale nada się do czytania, czy korzystania z komputera.