21.11.2019

Wyspa w kuchni - garść porad, by zrobić to dobrze

Wyspa w kuchni - garść porad, by zrobić to dobrze

Wyspy kuchenne bez wątpienia znajdują się wśród najchętniej wykorzystywanych trendów meblowych. Nic dziwnego, są bowiem bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem, pozwalającym na najlepsze wykorzystanie powierzchni dużej kuchni. Daje ona dodatkowe miejsce do przygotowywania posiłków, więcej przestrzeni na garnki i naczynia, a także pozwala lepiej zagospodarować wnętrze i nadać kuchni nowoczesnego wyglądu. O czym warto pamiętać, decydując się na to rozwiązanie?

Czym dokładnie jest wyspa kuchenna?

Nowoczesna kuchnia z wyspą

Kuchnia ciepła i przestronna, dzięki wyspie oddzielającej kuchnię od części salonowej, kuchnia daje wrażenie otwartości.

Najprościej wyspę można scharakteryzować jako dodatkowy blat kuchenny, znajdujący się poza ciągiem mebli kuchennych. Niektóre rozwiązania pozwalają nawet na zastąpienie wyposażenia całej kuchni wyspą właśnie. Najczęściej również sama wyspa nie ogranicza się do dodatkowego blatu, ale pełni ona również rolę szafek lub stołu, przy którym jada się posiłki. Szczególnie ceniona jest jako element większych kuchni, np. połączonych z salonem - umożliwia całej rodzinie branie udziału w przygotowywaniu posiłków i wspólnym spędzaniu czasu. Jeszcze lepiej sprawdza się podczas domowych przyjęć, na których może pełnić zbliżoną do baru funkcję, przyciągając gości. Pozwala również na utrzymywanie kontaktu z osobami znajdującymi się w salonie podczas przygotowywania posiłków.

Wyspy kuchenne - wymiary

Z racji na swoją budowę, wyspy kuchenne przeznaczone są głównie do większych pomieszczeń, choć można znaleźć także praktyczne rozwiązania pasujące do mniejszych mieszkań.

Minimalny rozmiar wyspy kuchennej, pozwalający na praktyczne jej wykorzystanie powinien wynosić 80-90 cm.

Wówczas będzie mogła być swobodnie wykorzystywana jako dodatkowy lub główny blat kuchenny, na którym będziemy kroić, filetować, obierać czy przechowywać składniki wykorzystywane do przygotowywania dań. Z każdej strony powinna być oddalona o przynajmniej kolejne 80 centymetrów od innych mebli, a także ścian, drzwi czy elementów wystroju wnętrz - pozwoli to na swobodne przemieszczanie się osobie pracującej, z czym nierozerwalnie związane jest gotowanie. Jak zatem można zauważyć, nie są one rozwiązaniem do bardzo małych kuchni, gdyż w takim przypadku oprócz ładnego wyglądu wniosłyby raczej zamieszanie do jej wnętrza. Rozwiązaniem pośrednim okazuje się tzw. półwysep, czyli rodzaj wyspy, z tym że z jednej strony przylegający do ściany. Do minimalnych kuchni można spróbować wprowadzić układ szafek w kształcie litery L.

W kuchni zamkniętej, czyli niepołączonej z salonem zakłada się, że powinniśmy dysponować co najmniej pomieszczeniem o wymiarach 3,8 m na 3,6 m. Często, by zaoszczędzić nieco miejsca, to właśnie w wyspie instaluje się niektóre ze sprzętów kuchennych, np. zlew czy kuchenkę.

Kuchnia w minimalistycznej aranżacji

Kuchnia w minimalistycznej aranżacji z zabudową górną z frontami bez uchwytów za to z komfortowym systemem wspomagania otwierania wprowadzonym w linii ProLine. Fot. KAM. www.meblekam.pl

Niektóre wady wyspy kuchennej

Jak każde rozwiązanie, również wyspa w kuchni, czy pomiędzy kuchnią i salonem ma zarówno zalety, jak i wady. Analizując je, warto zastanowić się nad tym, co w naszym przypadku okaże się lepszym rozwiązaniem - czy jesteśmy w stanie pogodzić się z pewnym niedogodnościami, by móc cieszyć się jej zaletami. Najczęściej wymieniane wady wysp to:

  • konieczność posiadania dużej kuchni lub dużych rozmiarów salonu połączonego z kuchnią
  • zabieranie sporej ilości miejsca - nie jest to problemem, jeśli dysponujemy naprawdę pokaźnymi pomieszczeniami, jednak w niewielkiej kuchni każdy skrawek jest na wagę złota
  • łatwiejsze przenikanie tak ładnych, jak i nieprzyjemnych zapachów do salonu - z racji wymuszenia otwartego układu wszelkie zapachy z łatwością przedostaną się do salonu (ewentualnie można starać się to zniwelować, instalując okapy kuchenne)

Jak się sprawdza w praktyce?

Większość posiadaczy wysp kuchennych deklaruje, że nigdy nie chcieliby powrócić do bardziej tradycyjnych rozwiązań. Głową cechą, jaką wymieniają, jest wygoda - niezależnie, czy decydujesz się na model wyspy wyposażony w kuchenkę i inne akcesoria, czy po prostu pełniący rolę dodatkowego balu, jej wprowadzenie ułatwia przyrządzanie posiłków, a wszystko dostępne jest w zasięgu jednego obrotu. Jeśli tylko zadbamy o odpowiednie odległości od innych mebli, to wyspa kuchenna może okazać się idealnym uzupełnieniem naszego wnętrza.

Nowoczesna minimalistyczna zabudowa

Nowoczesna minimalistyczna zabudowa z niskimi szafkami wiszącymi. Prosta forma frontów w jasnym kolorze z ciemnym uchwytem listwowym. Centralną część kuchni zajmuje wyspa, która oprócz funkcji roboczej może spełniać rolę barku.