23.05.2016

Płyta fornirowana

Płyta fornirowana

Płyta fornirowana jest powszechnie używanym materiałem do produkcji mebli, paneli, elementów dekoracyjnych. Poniżej kilka informacji czym faktycznie jest płyta fornirowana, do czego głównie może być wykorzystana i dlaczego jest ciekawą alternatywą dla drewna.

Płyta fornirowana - co to właściwie jest?

Płyty fornirowane powstają z podkładu, czyli płyty MDF, sklejki, płyty wiórowej i naklejonego cieniutkiego paska forniru, który nazywany jest również okleiną naturalną. Całość jest prasowana pod ciśnieniem. Płyty można wykorzystywać w takiej „surowej” formie lub polakierować lakierem bezbarwnym uzyskując przepiękny naturalny efekt, lub wylakierować w wykończeniu połysk, tworząc na powierzchni efekt politury.

Kuchnia z płytą fornirowaną

Duża, pojemna i rodzinna kuchnia z fornirem.
Zdj.:Komodo

Zdania na temat naturalności materiału są podzielone, część projektantów twierdzi, że jest to naturalny materiał (w szczególności przy fornirach naturalnych), inni twierdzą że to doskonała imitacja drewna, w której unikamy niebezpiecznych wad drewna, takich jak sęki, przebarwienia, szpary, czy skłonność do pękania. Bardzo dużą zaletą fornirów jest możliwość produkcji dużych arkuszów płyt. Dzięki czemu z jednego kawałka możemy skonstruować np.: bok szafy, blat, czy panel dekoracyjny. Płyty fornirowane, ze względu na ich podkład można dowolnie kleić, uzyskując różne grubości, jest to bardzo ważne, gdyż daje nam zupełną wolność projektową.

Forniry dzielimy na forniry naturalne i na modyfikowane. Obydwa rodzaje są równie popularne.

Gdzie najczęściej stosujemy płyty fornirowane:

  • Fronty i elementy widoczne w meblach kuchennych.
  • Blaty barków, podpory barków.
  • Biblioteczki, półki, regały.
  • Panele ścienne, sufitowe, dekoracyjne.
  • Fornir stosuje się również w meblach łazienkowych, obudowach geberitu, półkach łazienkowych – jednak nie jest to zbyt odporny materiał w warunkach łazienkowych.

Fornir jest alternatywą dla naturalnego drewna. Jest o wiele łatwiejszy i szybszy w obróbce. Jednak ze względu na naturalną warstwę drewna, fornir ma podobną odporność na zniszczenie jak drewno. Producenci frontów fornirowanych dopuszczają wilgotność pomieszczenia w którym fornir się znajduje między 40-60%, przy czym temperatura powietrza nie może przekraczać 40st C i spaść poniżej 10st C. Przy eksploatacji frontów należy zwrócić szczególną uwagę, aby nie miały bezpośredniego kontaktu z wodą czy parą wodną. Frontów nie wolno czyścić acetonem, amoniakiem lub innym środkiem zawierającym alkohol. Nie wolno gotować w kuchni bez włączonego wyciągu. Frontów nie należy wystawiać na długotrwałe działanie promieni słonecznych, ponieważ może to spowodować ich odbarwienia i wygięcia.

Podsumowanie
  1. Płyty fornirowane powstają z podkładu takiego jak np. MDF, sklejka, płyta wiórowa poprzez naklejonego cieniutkiego paska drewna czyli właśnie forniru
  2. Płyty fornirowane w meblarstwie wykorzystywane są jako np. fronty w meblach kuchennych, jako blaty lub różnego rodzaju panele
  3. Płyta fornirowana to ciekawa alternatywa dla drewna
Ocena: 3,33 / 5,0 (3 głosy)