11.07.2015

Projekt kuchni - jak zrobić?

Projekt kuchni - jak zrobić?

Projektowanie wnętrz to bardzo rozległy temat, wiąże się ze znajomością nowoczesnych trendów, technicznych rozwiązań i szeroko pojętego budownictwa. Projekt kuchni to dodatkowa trudność, gdyż kuchnia jako jedyne pomieszczenie potrzebuje dokładnie przemyślanej funkcjonalności, stref pracy i rozmieszczenia sprzętów kuchennych.

Jak samodzielnie podejść do projektu kuchni i o czym należy pamiętać?

Kuchnia Skyline 2.0

Kuchnia Skyline 2.0, firma Snaidero. Materiały prasowe
Zdj.:Snaidero

Dobry projekt kuchni to nie tylko projekt mebli i wizualizacja, dzięki której możemy zobaczyć jak po wykonaniu wszystkich prac i montażu mebli będzie wyglądała nasza kuchnia. Projekt kuchni, to przede wszystkim rozmieszczenie sprzętów kuchennych i dokładne ustalenie rozmieszczenia gniazdek elektrycznych, wyprowadzenia przyłączy wody, gazu, odpływu. Dobrze przygotowany projekt kuchni, musi uwzględniać również oświetlenie, zarówno to główne robocze, jak i oświetlenie pomocnicze (np.: halogeny podszafkowe, umożliwiające pracę przy blacie roboczym) oraz oświetlenie ozdobne (listwy led pod cokołami w podciągach z karton-gipsu czy w szafkach).

Projekt kuchni możemy wykonać we własnym zakresie, przy odrobinie chęci i trzymając się kilku zasad opisanych poniżej. Jeśli jednak zechcemy zatrudnić profesjonalnego projektanta mebli, który specjalizuje się w projektach kuchni, koszt wykonania projektu jest uzależniony od wielkości pomieszczenia i stopnia trudności wykonania.

Koszty projektu kuchni to do 400 do 1500 zł. Wielu producentów mebli oferuje usługi projektowe, pod konkretną realizację.

Projekt kuchni -  pomiar pomieszczenia

Pomiar pomieszczenia kuchennego, to nie tylko zdjęcie wymiarów ścian i wysokości, ale również dokładne wymierzenie wnęki okiennej (wysokość, szerokość i wysokość oraz poziom parapetu). Określenie wyprowadzenia przyłączy (gniazdka elektryczne, odpływ, woda ciepła i zimna, wyprowadzenie elektryki do oświetlenia). Dobry pomiar do gwarancja, że unikniemy błędów na późniejszym etapie pracy.

Wybór sprzętów kuchennych

Musimy określić jaki sprzęt potrzebujemy w kuchni. Najważniejsze pytanie to: czy sprzęt będzie do zabudowy czy jednak wolnostojący.

  • Lodówka - Lodówki do zabudowy i wolnostojące mają róże wysokości i różne zagospodarowanie wnętrza. Lodówka do zabudowy ma ściśle określoną szerokość, mieści się do szafki, która ma 60cm szerokości oraz wysokość: 81,5cm, 87,5cm, 122,1cm, 144, 1cm, 145cm, 158cm, 178 cm, 187 cm, 192 cm. W zależności do wysokości, lodówki mają różnie zagospodarowane wnętrze. W standardowych lodówkach o wysokości 178 mamy część chłodzącą i trzy szuflady w zamrażalniku. W niższych część z zamrażalnikiem jest wyżej i jest zdecydowanie mniejsza. Lodówki nie do zabudowy, czyli wolnostojące mają zupełnie różne wymiary, szerokości od 50 do nawet 120cm, a wysokości od 80cm do 240.
  • Piekarnik - Piekarniki dostępne na rynku, to piekarniki elektryczne. Piekarniki mogą być w zestawie z płytą gazową lub elektryczną, lub jako kuchnie wolnostojące. Piekarniki, które można kupić oddzielnie przeznaczone są do szafek o szerokości 50 lub 60cm. Różnią się jedynie wysokościami i oczywiście funkcjami. W większości piekarniki mają 60cm wysokości, jednak możemy kupić również takie, które mają wymiary mikrofali: 40-55cm wysokości. Bardzo ciekawym i praktycznym rozwiązaniem są piekarniki z funkcją mikrofali. Takie połączenia często stosuje się w małych kuchniach.
  • Płyty gazowe - Płyty gazowe to sprzęt do zabudowy w blacie. Standardowa płyta gazowa współpracuje z piekarnikiem „60”. Są również płyty gazowe o niestandardowych wymiarach 70, 80 i 90cm szerokości oraz inne. Większe płyty są znacznie droższe od 60.
  • Zmywarka, do zabudowy lub wolnostojąca. Standardowe szerokości, to 60 i 45cm. W wersji do zabudowy są produkowane w widocznym panelem sterującym lub ukrytym. Są również zmywarki bardzo małe, nadające się do zabudowy w wysokich meblach.
  • Okap - Najważniejsza decyzja, to czy wybieramy okap wolnowiszący czy do zabudowy. Oraz szerokość okapu.

Kuchnia Skyline 2.0 firmy Snaidero

Kuchnia Skyline 2.0, firma Snaidero. Materiały prasowe
Zdj.:Snaidero

Wybór innych elementów kuchni

  • Zlew - Wybór zlewu jest kluczowy dla planowania szafki zlewowej. Od jego wyboru zależy kształt i szerokość szafki. Możemy wybrać zlew podbudowany pod blat, wpuszczony w blat lub nakładany na szafkę, a do tego w przeróżnych konfiguracjach z ociekaczem lub bez, z dodatkową komorą do płukania warzyw itd.
  • Kosz na śmieci – niezbędne wyposażenie każdej kuchni. Wonostojący, wstawiany do szafki, wysuwany, uchylny. Możliwości jest tak wiele jak potrzeb użytkowników. Rodzaj kosza warunkuje wielkość szafki w której planujemy go umieścić.
  • Suszarka na naczynia - Oprócz zlewu z ociekaczem i zmywarki często przydaje się dodatkowe miejsce do suszenia naczyń. Dobrym rozwiązaniem są suszarki wbudowane w szafkę wiszącą. Suszarka i naczynia są niewidoczne, a szafka w 100 % wykorzystana.

Ustawienie szafek – projekt mebli kuchennych

  • Pierwszy krok to ustawienie sprzętów kuchennych (lodówka, kuchenka, zmywarka)
  • Umiejscowienie szafki zlewowej i ustalenie miejsca na kosz na śmieci.
  • Ustawienie pozostałych sprzętów kuchennych: piekarnik, mikrofala, okap itd.
  • Projekt szafek. Do ustawionego sprzętu projektujemy odpowiednie szafki.

Projekt budowlany.

Po ustawieniu szafek i wszystkich sprzętów należy przygotować rysunki dla ekipy remontowej do przygotowania ścian. Rysunki muszą zawierać:

  • Ułożenie glazury w kuchni, jest kilka sposobów układania glazury
  • Wszystkie gniazda elektryczne, niezbędne do zasilenia sprzętów kuchennych oraz gniazda użytkowe. (gniazdka nad blatem o wysokości 86cm najlepiej zaplanować 100cm do osi gniazda od podłogi właściwej w kuchni).
  • Okablowanie do oświetlenia podszafkowego i ozdobnego.
  • Wyprowadzenia przyłącza wody zimnej, ciepłej, podejścia do zmywarki i odpływu
  • Jeśli jest to również wyprowadzenie przyłącza gazu.

Kuchnia Skyline 2.0 firmy Snaidero

Kuchnia Skyline 2.0, firma Snaidero. Materiały prasowe
Zdj.:Snaidero

Estetyka, wykończenie, styl w kuchni

Ostatni, najbardziej przyjemnym etap projektu: wybór stylu w kuchni, kolorystyki i materiałów.
  • Fronty kuchenne - najważniejszy element mebli. Pełni nie tylko funkcję estetyczną ale również użytkową. Materiały wykorzystywane na fronty: MDF lakierowany w różnym wykończeniu: pół-mat, mat, połysk.; Fornir naturalny lub modyfikowany; Lite drewno: olcha, buk, dąb, czereśnia; MDF PCV, tak zwane fronty foliowane; Rzadziej zwykłą płytę wiórową laminowaną. Również: Fronty szklane w ramach aluminiowych, szkło klejone na płytę.
  • Blaty kuchenne - Powierzchnia robocza i użytkowa w kuchni. Blaty można wykonać z kamienia naturalnego; kamienia modyfikowanego czyli konglomeratów; drewna lakierowanego lub olejowanego; Blaty laminowane; Blaty z płytek ceramicznych.
  • Korpusy mebli kuchennych – najczęściej, ze względów ekonomicznych skrzynki meblowe wykonuje się z płyty laminowanej.
Warto zastanowić się nad wyposażeniem, które podniesie funkcjonalność naszych mebli kuchennych!
  • Szuflady i odpowiednie rodzaje prowadnic do szuflad
  • Wkłady na sztućce, organizery na przyprawy i inne drobne przybory kuchenne
  • Wyposażenie szafek narożnych – do szafek ślepych i o kształcie litery „L”
  • Karga, wysuwane półki, wysokie karga spiżarki
  • Systemy spowalniaczy do drzwiczek kuchennych

Dobry projekt kuchni pozwoli nam długo cieszyć się pięknym i funkcjonalnym pomieszczeniem oraz znacznie ograniczyć koszty podczas remontu.

Zdj. do artykułu: firma Snaidero. Materiały prasowe

Ocena: 0 / 5,0 (0 głosy)