Jak ułożyć glazurę w kuchni?

Jak ułożyć glazurę w kuchni?

Czasy, kiedy układano jednakowe kafle z centymetrową fugą, a na dodatek od podłogi, prawie pod sufit odeszły w niepamięć i bardzo dobrze, ponieważ kuchnia to nie basen, tylko przytulne pomieszczenie, które gromadzi wszystkich domowników.

Odpowiednie ułożenie glazury w kuchni jest bardzo istotne, ponieważ wpływa na montowanie mebli kuchennych i ich finalny wygląd. Pierwsza i najistotniejsza zasada, to: układamy glazurę tylko tam gdzie jest taka potrzeba. Dzięki czemu zaoszczędzimy na tak zwanych: zapasach.

Płytki i glazura do kuchni

Płytki kuchenne. Na zdjęciu dekor szklany firmy Paradyż
Zdj.:Paradyż

Glazura, która idealnie wypełnia przestrzeń między blatem a szafkami wiszącymi

Jest to najtrudniejszy wariant dla ekipy remontowej, ze względu na konieczność utrzymania idealnych wymiarów. Glazurę należy ułożyć od określonej wysokości mierzonej od właściwej podłogi w kuchni. Początek układania stanowi góra blatu. Jeśli planujemy blat roboczy na wysokości 90cm, glazurę układamy odmierzając 90cm (może być z małym luzem na wsunięcie blatu) od właściwej podłogi. Szerokość pasa glazury zależy od projektu mebli, ponieważ stanowi przestrzeń między szafkami wiszącymi a blatem. Z reguły jest to 60 cm, dla niższych osób 50, a dla bardzo wysokich nawet 70cm. Przy takim sposobie ułożenia glazury, szafki wiszące dosłownie opierają się na pasie glazury, a blat wchodzi bezpośrednio pod nią. To najbardziej estetyczny wariant, który przy dużej precyzji wykonania daje przepiękny efekt końcowy. Ta metoda sprawdza się w szczególności przy bardzo nie równej strukturze płytek, przy układaniu kamienia, cegły i płytkach z przechodzącym wypukłym wzorem.

 

Blat pod glazurą, szafki wiszące oparte na glazurze

Podobnie jak w poprzednim wariancie, glazurę zaczynamy układać od ściśle określonej wysokości, jednak szerokość pasa jest większa niż właściwa przestrzeń między blatem a szafkami wiszącymi. W efekcie, szafki wiszące po zamontowaniu opierają się o glazurę. Ta metoda jest równie powszechna i znana, jednak nie zbyt dobrze sprawdza się przy płytkach o nie równej, wypukłej lub strukturalnej glazurze.

Blat do glazury, szafki wiszące oparte na glazurę

Glazura ułożona z zakładem zarówno na wysokości blatu jak szafek wiszących. Glazurę należy rozliczyć z zapasem, może to być kilka, lub kilkanaście centymetrów po niżej linii blatu i powyżej dolnego wieńca szafki wiszącej. Ta metoda nie wymaga przycinania płytek, co jest dużą oszczędnością pracy i czasu w trakcie układania płytek. Ten sposób świetnie sprawdza się przy gładkich płytkach rektyfikowanych i przy dużych taflach gresu.

Zdj. do art: firma Paradyż

Ocena: 3,19 / 5,0 (31 głosy)