27.10.2014

Gotowe projekty kuchni

Gotowe projekty kuchni

Korzystanie z gotowych projektów kuchni jest powszechne i wygodne, w szczególności w standardowych kuchniach, o dość popularnych wymiarach. Niestety jest niemożliwe w pomieszczeniach ze skosami,nietypowymi wymiarami lub niezwykłą wysokością. Oczywiście nie chodzi o kopiowanie i wykorzystywanie pomysłów projektantów, bardziej o poszukiwanie inspiracji i nietypowych rozwiązań do swojego wnętrza, w taki sposób, aby stało się wyjątkowe i niepowtarzalne.

Przygotowanie każdego projektu kuchni wymaga czasu i dużego nakłady pracy, więc wykorzystanie już istniejących jest wygodne i oszczędne. Oczywiście nie musimy od razu realizować ich w całości ze 100% dokładnością, możemy go dowolnie zmodyfikować lub zwyczajnie zaczerpnąć tylko inspirację do stworzenia własnego projektu. Gotowe projekty często udostępniają projektanci mebli i wnętrz na swoich stronach internetowych. Najczęściej są to projekty realizowane kilka lat wcześniej, które mogą lub nawet odbiegają znacznie od obecnej mody, jednak poszukiwać inspiracji można wszędzie.

Projekty i zdjęcia kuchni

Aranżacja kuchni z wyspą. Firma KAM.
Zdj.:KAM

Gdzie szukać gotowych projektów mebli, projektów kuchni i inspiracji?

 • Blogi wnętrzarskie i meblarskie. Większość projektantów mebli i wnętrz prowadzi swoje blogi, aby prezentować swoje pomysły, styl i podejście do tworzenia. Często udostępniają gotowe projekty jako próbki swojej twórczości, aby przekonać potencjalnych klientów do współpracy. Poszukiwanie projektów na blogach daje bardzo dobre efekty. Dodatkowo, a typowo wnętrzarskich blogach można odnaleźć współczesne trendy i nowości a także elementy wystroju i wyjątkowe przedmioty użytkowe.
 • Portale wnętrzarskie - jak np. ten :) Serwisy z duża ilością ciekawostek i praktycznej wiedzy na temat mebli i aranżacji wnętrz. To jednocześnie źródło wiedzy i inspiracji. Na tego typu portalach można znaleźć wiele zdjęć i projektów z których czerpanie inspiracji przyjdzie z łatwością. Z serwisów zagranicznych śmiało możemy polecić np.: serwis houzz.com
 • Witryny projektantów. Czyli prywatne strony osób projektujących na co dzień meble. Są to specjalistyczne strony, bazujące na bardzo wąskiej tematyce meblowej.
 
Wybierając gotowy projekt do wnętrza własnej kuchni, należy dokładnie sprawdzić ogólne wymiary pomieszczenia na projekcie i rozmieszczenie przyłączy. Należy zwrócić również uwagę na ilość i rozmieszczenie sprzętów kuchennych. Bardzo ważne jest również umiejscowienie okna i jego wymiary. Każdy detal jest bardzo ważny, więc należy pamiętać o każdym gniazdku elektrycznym.

Warto poznać zalety gotowych projektów kuchni:

 • Mamy pewność że projekt został już wykonany, więc jest poprawnie zrobiony i możliwy do zrealizowania.
 • Oszczędność czasu i pieniędzy. Nie marnujemy czasu na przygotowanie własnego projektu, skoro możemy wykorzystać już istniejący. Przy pracy z gotowym projektem, możemy również zrezygnować z pomocy doświadczonego projektanta.
 • Pracujemy na bazie, ale możemy projekt dowolnie zmodyfikować. Każdy projekt możemy dowolnie zmienić i dostosować do własnych potrzeb.
 • Gotowy projekt to efekt pracy. Zamawiając projekt nie mamy pewności do jego ostatecznej formy.

Oraz ich wady:

 • Ciężko znaleźć projekt zgodny z naszym wnętrzem kuchni. Każda kuchnia jest inna, wiec przy bardziej skomplikowanych pomieszczeniach trudno znaleźć odpowiednią aranżacje.
 • Projekty budowlane musimy przygotować sami na podstawie wizualizacji.
 • Wybór materiałów i odpowiedniego sprzętu kuchennego. Przy zamawianiu projektu, za tego typu kwestie odpowiada projektant. Jeśli zdecydujemy się projektować na własną rękę warto wcześniej poczytać o wymiarach sprzętów kuchennych, wymogu ich podłączania itd. Warto również poznać wady i zalety możliwych do wykorzystania materiałów na fronty, blat i elementy konstrukcyjne.
 • Brak oryginalności. Realizacja według gotowego projektu nigdy nie będzie niepowtarzalna. Należy mieć świadomość, że takie projekty powstały już w innych mieszkaniach.

Gotowe projekty a wybór stylu do naszej kuchni

Zawsze nieocenioną pomocą przy decyzji o wyborze stylu mebli i pomieszczenia kuchennego są gotowe wizualizacje. Nie wiele osób potrafi wyobrazić sobie całą zabudowę meblową, patrząc na próbkę kształtu frontu, czy kolor na wzorniku. Pokazanie takiego elementu w całościowej aranżacji na pewno pomoże w decyzji.

Podczas procesu projektowania poruszamy się w kilku podstawowych stylach, możemy je również dowolnie łączyć i eksperymentować, aby uzyskać najlepszy efekt.

Projekty i zdjęcia kuchni

Przemyślana zabudowa górna czyli aranżacja kuchni od firmy KAM.
Zdj.:KAM
Ocena: 5 / 5,0 (1 głosy)