08.08.2014

Światowe trendy w projektowaniu kuchni

Światowe trendy w projektowaniu kuchni

Tegoroczne Targi w Mediolanie iSaloni 2014 zaprezentowały wiele ciekawych i oryginalnych propozycji wnętrz kuchennych. U większości producentów mebli można było odnaleźć wspólne mianowniki – dążenie do uproszczenia wnętrza, ukrycie wszelkich elementów przypominających nam, że znajdujemy się w kuchni za zasuwanymi drzwiami, elektronicznie sterowanymi panelami, czy teleskopowo opuszczanymi frontami. Nadal dominowała biel, lecz pojawiła się również chłodna pastelowa kolorystyka. Wnętrza kuchni zostały niejako zintegrowane z salonami poprzez połączenie ich meblami z tych samych serii, o podobnych kształtach, zacierając granicę pomiędzy pomieszczeniami. Najciekawsze moim zdaniem propozycje zostały przedstawione przez trzech światowej sławy producentów mebli: Snaidero, Leicht oraz Scavolini. Firmy te połączyły w swych produktach włoski design z niemiecką precyzją i solidnością, a swoje ogromne doświadczenie przełożyły na stworzenie oryginalnych, nowoczesnych i – na co kładziony jest obecnie duży nacisk – ekologicznych produktów.

Poniżej fotografie, które mogą Was zainspirować przy planowaniu własnych kuchni. Wiele z nich zostało stworzonych z myślą o właścicielach niewielkich powierzchni.

Kuchnia Frame (Snaidero)

Powstała w nawiązaniu do tradycyjnych wnętrz domów, lecz została umiejscowiona w industrialnej przestrzeni. Dyskrecja, elegancja i ciepło to hasła, którymi kierował się projektant podczas tworzenia tej kuchni. Piękne kolorowe tło w postaci cegły licówki oraz proste fronty bez widocznych uchwytów, to elementy, które z łatwością możemy zapożyczyć kreując własną kuchnię.

Kuchnia Frame firmy Snaidero

Kuchnie firmy Snaidero. Na zdjęciu kuchnia Frame. Materiały prasowe firmy.
Zdj.:Snaidero

Code Evolution (Snaidero)

Proste jasne fronty oklejone laminatem imitującym stare drewno, materiał obecnie niezwykle modny, w połączeniu z metalowymi dodatkami. Grube blaty, industrialne lampy, szeroka deska na podłodze to styl, który powinien spodobać się młodym, aktywnym miłośnikom mody i nowych trendów.

Kuchnia Code Evolution firmy Snaidero

Kuchnie firmy Snaidero. Na zdjęciu kuchnia Code Evolution. Materiały prasowe firmy.
Zdj.:Snaidero

OLA25 (Snaidero)

Zupełnie innym typem projektu jest OLA25. Łączy ona prostotę z ekstrawaganckim innowacyjnym akcentem, jakim jest kształt blatu roboczego opartego na ciekawej podporze nadającej charakter całemu wnętrzu. Projekt tego typu na pewno spodoba się ludziom ceniącym oryginalność, dynamikę we wnętrzu i wygodę. Elegancja i wyrafinowanie to słowa, którymi możemy opisać zaproponowaną kuchnię.

Kuchnia OLA25 firmy Snaidero

Kuchnie firmy Snaidero. Na zdjęciu kuchnia OLA25. Materiały prasowe firmy.
Zdj.:Snaidero

Leicht

Prostotę formy można odnaleźć również w projektach niemieckiej firmy Leicht. Kładzie ona duży nacisk na trwałość, solidność, estetykę oraz dbałość o środowisko. Niezależnie od stylu, w jakim zaprojektowane są meble, dominują w nich czyste linie, kompozycje złożone z prostopadłościanów w przyjemnej, delikatnej kolorystyce. Fronty mebli są gładkie, a uchwyty zostały pochowane i zastąpione rozwiązaniami systemowymi.

Kuchnia firmy Leicht

Kuchnie firmy Leicht. Materiały prasowe firmy.
Zdj.:Leicht

Scavolini

Kolor do wnętrza zdecydowała się wprowadzić firma Scavolini. W tych kuchniach to właśnie on gra główną rolę. Proste szafki ułożone w asymetrycznych kombinacjach w eleganckiej kolorystyce wypełniają całe wnętrze – nie tylko kuchenne. W tych projektach kuchnia zaczyna tętnić życiem, a mieszkańcy przenoszą się z salonu właśnie do niej. Pięknie błyszczące lakierowane fronty dają wrażenie świeżości, czystości i elegancji.

Kuchnia firmy Scavolini

Kuchnie firmy Scavolini. Materiały prasowe firmy.
Zdj.:Scavolini

Zamawiając gotowy projekt kuchni czy też komponując własną aranżację przestrzeni warto jest zaznajomić się z obowiązującymi trendami. Dobry projekt nie polega na podążaniu za istniejącą modą, gdyż kuchnię projektuje się na lata, ale warto zaczerpnąć inspiracje z najlepszych projektów. Wspierają one piękno, użyteczność, solidność i prostotę, a te zawsze będą na czasie.

Zdjęcia zostały zaczerpnięte ze stron internetowych producentów mebli: Snaidero, Leicht, Scavolini

 

Maria Podobińska-Tuleja
Proste Wnętrze