11.11.2020

Kuchnia w stylu industrialnym - sprawdź, co musi się w niej znaleźć!

Kuchnia w stylu industrialnym - sprawdź, co musi się w niej znaleźć!

Styl loftowy modny był w latach 60. XX wieku, aczkolwiek obecnie przeżywa on swój renesans. Coraz więcej osób decyduje się bowiem na zaaranżowanie domu lub mieszkania w takim właśnie klimacie.

Styl ten jest bardzo minimalistyczny. Królują w nim proste formy, ostre krawędzie i surowy, nieco chłodny klimat. Wśród materiałów dominuje beton, stal, drewno i cegła rozbiórkowa. W mieszkaniach tego typu można spotkać wyeksponowane elementy konstrukcyjne, takie jak rury czy belki sufitowe z drewna lub ze stali. Można powiedzieć, że wnętrza tego rodzaju do złudzenia przypominają wnętrza fabryk. Czy w takim klimacie można więc urządzić przytulną kuchnię? Odpowiedź na to pytanie jest banalnie prosta - oczywiście, że tak. Wystarczy zestawić odpowiednie elementy wykończeniowe i detale, które razem stworzą spójną, zachwycającą całość. 

Kolorystyka i elementy wykończenia w stylu industrialnym

Kuchnia Frame firmy Snaidero

Zdj.:http://www.snaidero.com

W pierwszej kolejności musisz zastanowić się nad kolorystyką tego pomieszczenia. Kuchnia w stylu industrialnym powinna być neutralna pod względem kolorystycznym i wykorzystywać wyłącznie ograniczoną paletę barw. Bazą powinna być więc czysta biel. Mile widziane kolory, które zaś powinny przejawiać się w dodatkach to czerń, szarość, brąz i bordo. Surowość wnętrza możesz natomiast przełamać pojedynczym akcentem, w nieco bardziej ożywionej barwie. Świetnym uzupełnieniem białych ścian będzie np. dodatek ciemnej czerwieni. Jedna ściana może więc zostać wykończona czerwoną cegłą rozbiórkową lub kortenem.

Pamiętaj, aby wszelkie elementy wykończenia cechowały się surowością i prostotą. W industrialnej kuchni może więc pojawić się motyw betonu, stali, drewna lub szkła.

Jeśli masz taką możliwość możesz też pozostawić na wierzchu wszelkiego rodzaju rury i przewody wentylacyjne, które będą sprawiać wrażenie przestarzałych i nieco sfatygowanych. Możesz także wyeksponować wszelkie elementy instalacji gazowej i hydraulicznej, malując je farbą w ostrym, intensywnym kolorze - żółtym, pomarańczowym lub niebieskim. 

Meble z historią

Kolejną rzeczą, jaką musisz rozważyć w kontekście urządzania industrialnej kuchni, jest kwestia wyboru mebli. Do wnętrz tego rodzaju pasują meble z historią, które sprawiają wrażenie zużytych. Taki zabieg pozwoli bowiem podkreślić indywidualizm wnętrza. Rozwiązania tego typu możesz bez problemu znaleźć na targach staroci. Na rynku dostępnych jest także wielu producentów, którzy specjalizują się w tworzeniu tego rodzaju mebli. Możesz także skorzystać z oferty sklepów, które zajmują się dystrybuowaniem zaopatrzenia dla warsztatów. Wybieraj duże masywne meble, które wypełnią przestrzeń. Postaw na metalowe regały i blaty robocze wykonane ze stali nierdzewnej. W kuchni musisz znaleźć również miejsce na stół z dużym, drewnianym blatem, który będzie osadzony na masywnych, metalowych nogach. Zamiast krzeseł wybierz metalowe taborety z giętej blachy, opcjonalnie z drewnianym siedziskiem.  

Elementy dekoracyjne i niezbędne dodatki w stylu industrialnym

Dodatki w kuchni urządzanej w stylu industrialnym również powinny być minimalistyczne. Pamiętaj, że wnętrze o takim klimacie lubi proste formy, a każdy dodatek powinien być spójny z resztą aranżacji. Istotne w tej kwestii będzie oczywiście oświetlenie, które odgrywa niezwykle ważną rolę w każdym lofcie. W tym przypadku postaw więc na przemysłowe lampy, propozycje z metalowymi kloszami oraz nietuzinkowe rozwiązania, w których głównym elementem dekoracyjnym będą duże żarówki zawieszona na grubych kablach. Nie musisz się ograniczać. Możesz stworzyć ciekawe kompozycje oświetleniowe, wykorzystujące lampy wiszące, stojące i ścienne. Na ścianie możesz zawiesić duży zegar wycięty z jednego kawałka kortenu lub metalu, najlepiej o średnicy minimum 40 cm. Na kuchennych regałach wyeksponuj żeliwne garnki. Owoce i warzywa umieść w metalowych koszach. Przyprawy przechowuj zaś w aptekarskich flaszach i słoiczkach, a w niewielkich metalowych wiaderkach zasadź miętę, tymianek i bazylię. 

Ocena: 0 / 5,0 (0 głosy)