16.11.2019

Styl industrialny w różnych wnętrzach - na czym polega?

Styl industrialny w różnych wnętrzach - na czym polega?

Styl industrialny to bez wątpienia jeden z najbardziej intrygujących kierunków jeżeli chodzi o współczesną aranżację wnętrz. Banałem jest już stwierdzenie, iż kolebką stylu industrialnego są Stany Zjednoczone. W odróżnieniu od wielu innych prądów estetycznych, styl industrialny wcale nie powstał z myślą o urządzaniu wnętrz mieszkalnych. Początek dali mu amerykańscy artyści, którzy w opuszczonych budynkach fabrycznych dostrzegli niezwykły potencjał oraz przestrzeń, którą z powodzeniem można zagospodarować dla sztuki.

Nie jest to bynajmniej wyłącznie czysta faktografia. Geneza stylu industrialnego już sama w sobie do pewnego stopnia opisuje najważniejsze cechy wyróżniające tę nader oryginalną estetyką.

Podstawowa charakterystyka stylu industrialnego

Jeżeli jesteśmy nieco bliżej zaprzyjaźnieni z amerykańską kinematografią lub produkcjami serialowymi, z całą pewnością niejednokrotnie zdarzyło się nam widzieć styl industrialny w różnych produkcjach. W ostatnim sezonie znakomitego serialu "Rectify" główny bohater poznaje artystkę, która tworzy oraz wystawia swoje prace właśnie w opuszczonym budynku fabrycznym.

Oczywiście, w odniesieniu do pomieszczeń mieszkalnych styl industrialny nie jest aż tak surowy. Pewne wykładniki zawsze jednak powinny pozostawać obecne. Przede wszystkim będą to:

  • Wysokie sufity
  • Otwarte i szerokie przestrzenie
  • Odsłonięte okna
  • Kolorystyka ograniczona raczej do zimnych barw: czerni, szarości, ewentualnie ciemnej czerwieni i turkusu
  • Gołe ściany, odsłonięte elementy instalacji 
  • Proste i dające wrażenie surowości meble
Styl industrialny cechuje się właśnie przede wszystkim surowością a także minimalizmem. Jednak pomimo tych założeń estetyka ta jak najbardziej może oscylować w rejestrach luksusu. Wszystko jest kwestią umiejętnego doboru elementów wyposażenia wnętrza a także właściwego zagospodarowania przestrzeni.

Co oczywiste, estetyka industrialna znakomicie komponuje się ze sztuką współczesną. W wielu galeriach bez problemu znajdziemy zarówno obrazy, jak i instalacje artystyczne, które nadadzą naszemu wnętrzu dodatkowego klimatu. W cenie są oczywiście również stare, duże meble a także sprzęty z widocznymi oznakami długoletniego użytkowania. Naturalnie, należy zachować odpowiedni balans pomiędzy poszczególnymi elementami. Surowość to cecha konstytutywna stylu industrialnego, jednak mieszkanie ma być przecież nie tylko dziełem naszej inwencji, ale również wygodną i przyjazną dla nas przestrzenią mieszkalną.

Styl industrialny w salonie i kuchni

Kuchnia Code Evolution

Kuchnia Code Evolution firmy Snaidero. Materiały prasowe.
Zdj.:Snaidero

Dlaczego w tytule niniejszego akapitu potraktowanego salon oraz kuchnie łącznie? To oczywiście kolejna specyfika estetyki industrialnej. Była już mowa o szerokich i otwartych przestrzeniach. Zalecenia te należy traktować jak najbardziej dosłownie. Styl industrialny nie toleruje ograniczeń. Kuchnia powinna być więc odgraniczona od salonu jedynie pozornie. W przypadku mniejszych kuchni warto zadbać o optyczne powiększenie wnętrza poprzez zimne barwy oraz ograniczoną ilość sprzętów. Podobnie jak w przypadku innych pomieszczeń, również okna kuchenne powinny być odsłonięte. W najgorszym wypadku możemy zdecydować się na prostą, prześwitującą roletę.

Stół kuchenny powinien cechować się prostą konstrukcją oraz dużym rozmiarem. Pamiętajmy, że w przypadku stylu industrialnego pojęcie "minimalizm" odnosi się przede wszystkim do ogólnego wrażenia estetycznego. Małe mebelki nie przystają do tej estetyki. Niezwykle modne są kuchnie ze ścianami z odsłoniętą cegłą, co świetnie współgra z pozostałymi komponentami stylu industrialnego.

Estetyka industrialna w sypialni

Jak natomiast powinna wyglądać sypialnia, o ile ma pozostać utrzyma w granicach stylistyki industrialnej? Stosujemy te same zasady, które zostały już opisane powyżej a więc: minimalizm, niewiele dodatków, wrażenie "surowości", otwarta przestrzeń. W przypadku sypialni szczególnie dobrze sprawdzą się stare meble, nawet te, które uda się nam znaleźć w garażu lub piwnicy naszych dziadków. Sztuka? Jak najbardziej, ale w rozsądnej ilości i tylko nowoczesna. Najbardziej awangardowe projekty sypialni utrzymanych w stylu industrialnym często zawierają nawet takie elementy, jak stare metalowe szafki, jakby żywcem wyjęte z jakiejś taniej, osiedlowej siłowni. Świetne wrażenie będą również sprawiać stare, podniszczone i koniecznie bardzo wysokie regały na książki.

Brzmi niejednoznacznie? Z pewnością. Pamiętajmy jednak, że stylistyka industrialna niejako z definicji jest tendencją raczej awangardową. Nie każdy z nas będzie dobrze czuł się w tak urządzonym wnętrzu. Z pewnością warto więc przejrzeć nieco materiałów i sprawdzić na sobie, jakie wrażenia estetyczne wywołują w nas różne wariacje stylistyki industrialnej.

Ocena: 0 / 5,0 (0 głosy)