Czarno biała kuchnia - drewno, dodatki i wyspa w kuchni

Czarno biała kuchnia - drewno, dodatki i wyspa w kuchni

Kuchnia jest trudnym do zaprojektowania pomieszczeniem. Musi być jednocześnie funkcjonalna i wygodna, a także elegancka i reprezentacyjna. Zwłaszcza w obecnych czasach, gdy coraz częściej połączona jest z salonem, tworząc duży pokój typu open space. Doskonale w tym celu sprawdzi się klasyczne zestawienie czerni i bieli. Jak je zastosować w praktyce?

Nie jest koniecznością, aby podczas projektowania czarno-białej kuchni, zachowywać idealną równowagę pomiędzy ilością obu kolorów.

Wręcz wskazane jest, aby wybrana została barwa dominująca. W większości przypadków najlepiej będzie, aby był to kolor biały. Można pomalować nim ściany i sufit, a także zakupić meble z białymi frontami. Takie rozwiązanie sprawdzi się szczególnie w przypadku niewielkich pomieszczeń, które są naturalnie niezbyt doświetlone. Dzięki zastosowaniu białej barwy, uzyska się efekt optycznego powiększenia oraz rozjaśnienia kuchni. Wówczas czarne dodatki w postaci uchwytów do mebli, sprzętu AGD lub blatu będą stanowiły elegancki kontrast.

Dużo bardziej ryzykowne jest stawianie na czerń jako barwę dominującą. Można pokusić się o takie rozwiązanie, jeśli mamy do czynienia z dużym pomieszczeniem. Należy jednak uważać, aby nie uzyskać ponurego i przytłaczającego efektu oraz pamiętać o zachowaniu równowagi. Przy wyborze ciemnych mebli, dobrze byłoby pozostać przy jasnych ścianach i suficie. Z kolei stawiając na ciemne ściany i podłogę, lepiej jest zadbać o odpowiednie doświetlenie i proporcjonalną ilość białych dodatków.

Fronty w czarno białej kuchni: połysk, czy mat?

Nie ma możliwości udzielenia jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie.

Jest to zależne od wielu kwestii. Ponownie, na pierwszym miejscu - od wielkości pomieszczenia.

W przypadku niewielkiej kuchni, lepszym rozwiązaniem będą fronty z wysokim połyskiem, które nadadzą głębi oraz optycznie powiększą wnętrze. Z kolei mając do dyspozycji większą powierzchnię, można liczyć na większą dowolność pod względem wykończenia mebli. W dużych kuchniach dobrze sprawdzą się półmatowe, a nawet matowe fronty, które nadadzą pomieszczeniu wrażenia harmonii i spokoju. 

Warto także zwrócić uwagę na kwestię trwałości i konserwacji. Mitem jest, że połyskujące wykończenia są dużo trudniejsze w czyszczeniu, bowiem oba rodzaje powierzchni należy z równą dbałością utrzymywać w dobrym stanie oraz używać w tym celu specjalnych środków chemicznych. Nie da się natomiast zaprzeczyć, że fronty z połyskiem są dużo bardziej podatne na zarysowania oraz mniej trwałe pod względem płowienia koloru pod wpływem światła, czy też tworzenia się wybrzuszeń pod wpływem wilgoci.

Drewno w czarno-białej kuchni

Choć kolorystycznie drewno odbiega od pierwotnego zamysłu kuchni w monochromatycznych barwach, w rzeczywistości doskonale sprawdzi się jako dodatek podkreślający charakter wnętrza. Najczęściej stosuje się fronty do mebli z imitacją struktury drewna. Wykorzystane na szafkach, nadadzą kuchni nieco bardziej przytulnego oraz ciepłego klimatu. 

Częstą praktyką jest także wykładanie podłogi płytkami przypominającymi drewno lub wysokiej jakości panelami. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, aby ożywić pomieszczenie i przełamać nieco chłodne czarno-białe wnętrze. Jednak również w tym wypadku warto pamiętać, że jaśniejsze odcienie lepiej sprawdzą się w mniejszych kuchniach, z kolei głębokie, ciemne brązy mogą optycznie zmniejszać i lekko przytłaczać wnętrze.

Wyspa - serce kuchni

Centralnym punktem wielu kuchni jest wyspa. Można przy niej zarówno przygotowywać posiłki, jak i je spożywać. Wyspa może stanowić funkcjonalne połączenie blatu, szafek w których będą schowane akcesoria, cargo, a także sprzętów w zabudowie. Ograniczenie pod tym względem stanowi jedynie powierzchnia, jaką się dysponuje.

Jak już wcześniej wspomniano, częstą praktyką jest wybór białego koloru jako barwy dominującej oraz czarnego blatu jako kontrastującego dodatku. Doskonale sprawdzi się takie rozwiązanie z zastosowaniem czarnego blatu wyspy. Ponadczasowym rozwiązaniem będzie czarny marmur, który jest nie tylko niesamowicie trwały, ale prezentuje się elegancko i dostojnie oraz pasuje do każdego stylu.

Dodatki w czarno białej kuchni

W przypadku czarno-białej kuchni, najlepiej wpasowującymi się w klimat dodatkami, będą wszelkie w kolorze czerni, bieli, a także złota i srebra. Zarówno sprzęt AGD, jak i baterie kuchenną najlepiej jest dostosować do już ustalonego zamysłu kolorystycznego. Czasem można pokusić się także o zastosowanie nieco bardziej barwnych rozwiązań, które mogą ciekawie ożywić pomieszczenie, na przykład dodatków w kolorze ciemniej czerwieni lub błękitu. Nie należy jednak przesadzać, aby nie uzyskać zbyt przerysowanego oraz chaotycznego efektu.