Modne kolory ścian w kuchni i salonie - o czym pamiętać?

Modne kolory ścian w kuchni i salonie - o czym pamiętać?

Po epoce chłodnych bieli i skandynawskich szarości moda na kolory powoli wraca do wnętrz. Trudno mówić o preferowaniu jednej barwy – raczej jest to kilka palet, z których każdy może wybrać coś dla siebie. Dalej popularne są pastele, których zaletą jest to, że dobrze prezentują się prawie w każdym pomieszczeniu.

Wyciszony błękit, stary róż czy przybrudzona biel świetnie będą korespondować z głębokimi odcieniami niebieskiego. Modne stają się także surowe beże i brązy, przywodzące na myśl wypalaną glinę, piasek, surową wełnę czy egzotyczne przyprawy. Z kolei z wyrafinowaną elegancją będą kojarzyć się odcienie miedzi, starego złota i czerwonego wina. Nie należy także bać się eksperymentów z żywymi, energetycznymi kolorami, jak zieleń, turkus, czerwień czy fiolet.

Kuchnia - kolory ścian

Minimalistyczną kuchnię z białą czy szarą zabudową można ożywić za pomocą intensywnego koloru ścian – doda on wnętrzu ciepła i przytulności. Wbrew pozorom, żywy czy ciemniejszy kolor nie zmniejszy optycznie pomieszczenia, jeśli sufit będzie w jaśniejszym odcieniu. Można także ograniczyć się na pomalowanie tylko jednego fragmentu ściany – warto wówczas zadbać, aby stał się on naprawdę mocnym akcentem kolorystycznym. Ciemny turkus, dyniowa żółć, intensywna limonka czy fiolet będą tu doskonałym wyborem.

Modne kolory ścian do salonu

Salon, jako największe i najbardziej reprezentatywne pomieszczenie w domu, nie musi ograniczać się do bezpiecznych palet neutralnych – można w nim rozwinąć wodze fantazji i poeksperymentować z ciemnymi i intensywnymi kolorami.

Kolory ścian, które świetnie będą się prezentować w salonie, to na przykład: zgaszony fiolet, granat i szmaragdowa zieleń – jeżeli salon jest niewielki, warto wykorzystać je do pomalowania chociaż jednej ściany i w ten sposób ożywić kolorystycznie wnętrze.

Nowatorskim trendem jest umieszczenie podział ściany funkcjonalnej na wyraźne sekcje za pomocą kontrastujących lub uzupełniających się odcieni.  

O czym pamiętać, wybierając kolor ścian?

Aby uzyskać zadowalający wygląd wnętrza, należy przede wszystkim uwzględnić jego charakter, a także preferencje i osobowość mieszkańców, a potem dopiero inspirować się modnymi trendami. Kolory doskonale nadają się do korygowania dysproporcji pomieszczenia i warto z tego skorzystać. Są także niezastąpione w kreowaniu nastroju i mogą w określony sposób wpływać na ludzkie emocje. Doskonałą pomocą będą tutaj różne programy komputerowe, które pozwalają wprowadzić zdjęcie pokoju i nałożyć na nie wybrane barwy. Trzeba także pamiętać, że kolor w próbniku może wyglądać całkiem inaczej niż na dużej powierzchni – zakup małej próbki farby i nałożenie jej na fragment ściany pozwoli lepiej wyobrazić sobie, jaki będzie końcowy efekt.

Ocena: 5 / 5,0 (1 głosy)