27.08.2014

7 trików, które z powodzeniem można zastosować w małych kuchniach

7 trików, które z powodzeniem można zastosować w małych kuchniach

7 trików, które z powodzeniem można zastosować w małych kuchniach.

1. Podwójny rząd szafek wiszących

Nie jest to najlepszy sposób na uzyskanie pięknych proporcji zabudowy meblowej lecz na walkę z brakiem miejsca, ale skoro potrzebujemy dodatkowych szafek do przechowywania, warto wziąć go pod uwagę. Szafki możemy zaplanować od standardowej wysokości wieszania, aż do samego sufitu, co da nam sporo powierzchni półek. Ten dodatkowy rząd szafek może mieć taką samą szerokość jak dolny, lub większą, tworząc tym samym swoistą nadstawkę.

2. Lodówka pod blatowa

Lodówki pod-blatowe, czyli takie do wysokości 82 cm, idealnie mieszczą się w dolnej linii zabudowy. Na rynku mamy również wiele modeli do zabudowy, więc łatwo wybrać odpowiednią dla siebie opcję. Lodówki wyposażone są w mały zamrażalnik i od dwóch do trzech półek w lodówce. Ten trik jest stosowany w szczególności w przypadku bardzo małej powierzchni roboczej, czyli: blatu.

3. Kuchenka zintegrowana ze zmywarką

Firma Candy już kilka lat temu wprowadziła na rynek sprzętów ADG kuchenki gazowe z elektrycznym piekarnikiem i wbudowaną na samym dole jednopoziomową zmywarką. Candy nazwała tą linię sprzętów TRIO i z powodzeniem sprzedaje je miłośnikom oszczędności miejsca.

4. Dwa w jednym, czyli piekarnik i mikrofala w jednym urządzeniu

Coraz bardziej popularne rozwiązanie, nie tylko z powodu braku miejsca na dwa urządzenia, ale głównie z powodu sporych oszczędności.

5. Blat jako parapet

Jeśli wnękę okienną mamy w kuchni na podobnej wysokości jak blat kuchenny, możemy pokusić się o wykorzystanie wnęki okiennej i wpasowanie w nią blatu, jest to dodatkowa powierzchnia robocza i estetyczne wykończenie.

6. Okap wbudowany – dodatkowa szafka do zagospodarowania

Okap wbudowany zajmuje całą szerokość szafki o szerokości 60cm ale w wysokości (w zależności od modelu) zajmuje od 15-20cm, więc pozostałą wysokość szafki możemy dowolnie wykorzystać , uwzględniając miejsce na rurę odprowadzającą powietrze z okapu.

7. Zwiększona głębokość szafek wiszących

Szafki wiszące mają standardową głębokość 30 cm + 2cm grubość frontu. Te wielkości pozwalają na wygodną pracę przy blacie. Jeśli jednak walczymy o miejsce do przechowywania, możemy większych głębokość o kilka centymetrów.