24.07.2014

Planowanie kuchni przed remontem

Planowanie kuchni przed remontem

Rozpoczynając remont, musimy pamiętać o przygotowaniu kuchni pod późniejszą zabudowę meblami. Bardzo ważne, jest aby po etapie remontu płynnie przejść do urządzania pomieszczenia. Ściany, przyłącza i punkty świetlne muszą być przemyślane, ponieważ przenoszenie czegokolwiek po finalnym malowaniu pomieszczenia będzie bardzo kłopotliwe. Od czego rozpocząć planowanie?

Zdjęcia kuchni i projekty

Zdjęcia i projekty kuchni różnych firm. Na zdjęciu kuchnia KAMmoduł z kontrastowym blatem.
Zdj.:Firma KAM

1.Wybór sprzętów kuchennych i ich ustawienie w kuchni – ciągi komunikacyjne

Lodówka, kuchenka, piekarnik, okap, zmywarka i zlew. Wszystkie te sprzęty musimy ustawić w pomieszczeniu kuchennym, na dodatek, najlepiej w taki sposób aby poruszanie się po kuchni było wygodne i łatwe. Musimy również zdecydować o tym które sprzęty mają być do zabudowy, a które wolnostojące.

2. Przyłącza – ustalenie położenia gniazd, wody, odpływu, kabli do oświetlenia

Każdy sprzęt AGD potrzebuje własnego źródła energii. Dla każdego sprzętu musimy wyprowadzić gniazdo elektryczne. Dla piekarnika, mikrofali i lodówki do zabudowy, gniazda elektryczne wyprowadzamy bezpośrednio za sprzętem.Dla zmywarki i płyty elektrycznej ( płyty gazowe są wyposażone w zapalarki, więc również potrzebują zasilania) gniazda wyprowadzamy w sąsiednich szafkach, ponieważ bezpośrednio za nimi nie ma miejsca. Należy pamiętać o wyprowadzeniu gniazd użytkowych – nad blatem. Przy standardowej wysokości blatu: 85cm gniazdo wyprowadzamy 100cm do osi gniazda od właściwej podłogi w kuchni.Oświetlenie – na pewno warto wyprowadzić kabel do oświetlenia centralnego. Jeśli planujemy oświetlenie ozdobne, lub oświetlenie podszafkowe to pamiętajmy o wyprowadzeniu dodatkowego kabla z wyłącznikiem.

3. Ściana w kuchni – jak układać glazurę?

Glazurę układamy tylko w miejscach, gdzie jest to konieczne. Ustalając przerwę pomiędzy szafkami dolnymi i górnymi ustalamy szerokość paska glazury. Więcej o prawidłowym układaniu glazury w kuchni: jak układać glazurę.

4. Dobór szafek – styl w kuchni

To najprzyjemniejsza część planowania – wizualny projekt kuchni.