16.11.2019

Ciepłe barwy (kolory) w pomieszczeniach - jakie najlepsze do kuchni, sypialni i salonu?

Ciepłe barwy (kolory) w pomieszczeniach - jakie najlepsze do kuchni, sypialni i salonu?

Ciepła kolorystyka wnętrza, zdecydowanie wprowadza przyjazną atmosferę. Sprawia, że chętnie się w nim przebywa. Ciepłe kolory sprzyjają relaksowi i powodują, że doskonale się w nich odpoczywa. Są one bardzo chętnie wybierane podczas aranżacji wnętrza. Ciepłe odcienie umilą czas spędzony w gronie rodziny i przyjaciół. W zależności od preferencji, można zdecydować się na delikatny krem lub na mocny brąz lub czerwień.

Barwy ciepłe, czyli jakie?

Jednym z podstawowych podziałów kolorów, jest podział na zimne oraz ciepłe barwy. Do tych drugich zaliczamy niektóre odcienie zieleni, wszelkie kolory żółte, pomarańczowe, czerwone oraz różowe. W malarstwie uważa się, że kolory ciepłe to wszystkie te, które powstają z mieszanki żółtego oraz czerwonego.

Przytulne barwy = mniejsze pomieszczenie

Wiadomo, że to właśnie zimne odcienie optycznie powiększają wnętrze. Jak jest w przypadku ciepłej kolorystyki? Najlepiej wybierać ciepłe odcienie do dużej powierzchni użytkowej. Mimo wprowadzania przytulnej atmosfery, tego rodzaju barwy nie sprawdzą się w przypadku małego pokoju lub kuchni. 

Jeśli jednak mimo to, pragniemy zdecydować się na ciepłe barwy, warto unikać tych pastelowych. Należy natomiast postawić na odcień brzoskwiniowy lub żółty oraz kolory beżu i kremu. Warto pamiętać, że wszystkie jasne barwy optycznie powiększają wnętrze. W połączeniu z lakierowanymi meblami, które odbijają światło, dadzą efekt wizualnie większej przestrzeni.

Salon i sypialnia w przytulnej kolorystyce

Jednym z najczęściej wybieranych pomieszczeń, gdzie zwykle królują ciepłe barwy, jest zdecydowanie salon. I jest to jak najbardziej odpowiednie rozwiązanie. Salon ma służyć głównie odprężeniu, a także spędzamy w nim czas z przyjaciółmi i urządzamy przyjęcia. Dlatego też kolor na ścianach nie powinien nas zdominować i przytłaczać. Oczywiście można użyć w nim mocnej fuksji czy czerwieni, ale należy się zastanowić, czy na dłuższą metę, nie będzie to jednak męczące. Lepiej postawić na jasny beż lub krem, natomiast mocno zaakcentować jedną lub dwie ściany.

W sypialni wskazane jest stosowanie raczej stonowanych barw, które w spokoju pozwolą nam odpocząć. Jasne, przytulne pomieszczenie to idealne wnętrze do błogiego zaśnięcia.

Kuchnia w ciepłych barwach

To zdecydowanie najlepsze pomieszczenie na użycie ciepłych kolorów. Można pokusić się tu o nutkę szaleństwa i zastosować soczystą czerwień, która zaostrzy nasz apetyt. Ten kolor kojarzy się z jedzeniem. Dla fanów nieco bardziej stonowanych barw, dobrą propozycją może być brąz lub mleczna kawa. Jako mocny akcent, warto postawić na czerwoną zabudowę. Można także połączyć ze sobą dwa kolory. Jedną ścianę pomalować na zdecydowany kolor, natomiast resztę na delikatniejszy. 

Cechy wybranych kolorów

Wszelkie odcienie beżu oraz ecru, doskonale odbijają światło. Przy tym są niezwykle delikatne i subtelne. Doskonale sprawdzą się w każdym pomieszczeniu, od salonu, kuchni, po korytarz, a nawet łazienkę.

Ciekawym rozwiązaniem są kolory w odcieniach żółci, idące wręcz w kolor musztardowy. Zdecydowanie pobudzają do działania i energetyzują pomieszczenie. Świetnie prezentują sie przełamane bielą lub szarością.

Brązy, oliwki oraz ciepłe zielenie, to kolory ziemi. Są stonowane i bije od nich niezwykły spokój. Dają poczucie bezpieczeństwa i kontaktu z naturą. Są szlachetne i eleganckie.

Oranż to szalony kolor, który pobudza kreatywność. Symbolizuje ogień i wbrew pozorom, jest to kolor bardzo namiętny. Jednak jego odcienie mogą być także delikatne. Wszystko zależy od naszej koncepcji. 

Czerwień to pasja i miłość. Najgorętsza ze wszystkich barw. Idealna do podgrzania atmosfery w trakcie romantycznych spotkań. Może dodać pikanterii zarówno w sypialni jak i w kuchni.

Ciepłe barwy uważane są za optymistyczne oraz pobudzające. Stonowane jednak potrafią uspokoić i  wyciszyć. Ogrzewają mieszkanie i wprowadzają przyjazną i rodzinną atmosferę do wnętrza, tak bardzo pożądaną w jesienno - zimowe wieczory.