22.05.2018
Artykuł sponsorowany

Wyspa w małej kuchni. Czy możesz sobie na nią pozwolić?

Wyspa w małej kuchni. Czy możesz sobie na nią pozwolić?

Wyspa kuchenna nie zawsze potrzebuje ogromnego pomieszczenia. Choć w najmniejszych kuchniach rzeczywiście się nie sprawdzi, można rozważyć jej montaż we wnętrzach o powierzchni nieco większej niż 6 metrów kwadratowych. Istnieją również inne rozwiązania, które stanowią pewien kompromis między wyspą a meblem do przechowywania kuchennych skarbów.

Czemu wyspa w kuchni jest tak popularna?

Świetnie wygląda i łatwo możesz dopasować ją do wystroju różnych kuchni. Ułatwia pracę, a do tego sprawia, że wszystkie niezbędne narzędzia i składniki masz zawsze pod ręką. Pozwala też optymalnie zagospodarować dostępną przestrzeń, stanowiąc bazę do przygotowywania i spożywania posiłków. A także, co dla wielu najważniejsze, umożliwia wspólne gotowanie, dzięki czemu możesz zacieśniać rodzinne więzi.

Nic więc dziwnego, że wyspy kuchenne cieszą się dużą popularnością. Zwykle kojarzymy je z dużymi pomieszczeniami, jednak warto wiedzieć, że wyspa kuchenna równie dobrze może sprawdzić się też w niewielkim wnętrzu. Nie zawsze wprawdzie będzie to możliwe, ale nawet w niedużych mieszkaniach w bloku może znaleźć się miejsce na ten elegancki i funkcjonalny mebel. Jaka powierzchnia jest więc niezbędna do postawienia kuchennej wyspy? O czym pamiętać podczas aranżowania wnętrz z takim elementem?

Mała kuchnia z wyspą

Posiadaczy niewielkich kuchni o powierzchni 4-5 metrów kwadratowych musimy jednak rozczarować – w ich mieszkaniach wyspa kuchenna po prostu się nie zmieści. Jeśli jednak twoje wnętrze jest nieco większe, śmiało możesz wykorzystać jeden z mniejszych modeli, np. małe wyspy kuchenne IKEA i mobilne barki, które doskonale sprawdzą się podczas imprez i wszelkich spotkań z bliskimi np. do przechowywania szkła, napojów itd.

Przy okazji warto wspomnieć, że taka wyspa może stanowić nie tylko mebel funkcjonalny, ale również dopełnienie aranżacji. Jeżeli zdecydujesz się taki element z drewnianym blatem, będzie znakomitym dopełnieniem np. rustykalnej kuchni. Ociepli nieco pomieszczenie, a do tego pomoże w przechowywaniu akcesoriów kuchennych.

Wózek zamiast wyspy

Jeśli jednak mimo niewielkiego metrażu nie chcesz rezygnować z udogodnień, jakie daje wyspa kuchenna, możesz zdecydować się na kupno wózka. Pomoże on lepiej zorganizować pracę, mieszcząc niezbędne w danej chwili produkty lub akcesoria i eliminując konieczność schylania się lub sięgania do wiszących półek. Nie bez znaczenia jest też to, że nie zajmuje on wiele miejsca, a po skończonej pracy możesz odstawić go na bok, a nawet postawić w innym pomieszczeniu.

Aranżacja małej kuchni

Wyspa kuchenna świetnie sprawdzi się w mieszkaniach z aneksem kuchennych, w których oddzieli salon od części przeznaczonej do gotowania. Aranżację takiego pomieszczenia ułatwią wolnostojące wyspy kuchenne, które nie wymagają skomplikowanego montażu i mogą znaleźć się w dowolnym miejscu, w razie konieczności stając się także półwyspem. W sklepach dostępne są ponadto wyspy z kółkami, które możesz bez problemu przesuwać. Wadą takich wysp jest to, że trudniej zamontować w nich zlew, piekarnik lub płytę grzewczą.

Aranżując kuchnię, nie zapominaj też o tym, by właściwie dobrać sprzęty i meble kuchenne z wyspą. W niewielkich pomieszczeniach najlepiej sprawdzają się jasne kolory, które optycznie je powiększą. Unikaj jednak zimnych szarości, stawiając raczej na:

  • ciepłe odcienie beżu,
  • delikatne żółcie,
  • jasne brązy,
  • ponadczasową biel.

Kuchnia to przecież pomieszczenie, w którym ma koncentrować się życie waszej rodziny. Barwy przywodzące na myśl laboratorium nie sprzyjają zaś stworzeniu miłej, przytulnej atmosfery.