07.07.2019
Artykuł sponsorowany

Jak wyposażyć małą kuchnię w kawalerce?

Jak wyposażyć małą kuchnię w kawalerce?

Czy kuchnia w kawalerce może być nie tylko funkcjonalna, ale i urzekać nowoczesnym wyglądem?

Jakie triki zastosować, aby powiększyć optycznie to maleńkie pomieszczenie? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w naszym poradniku.

Małe, ciasne, ale własne

Zaprojektowanie eleganckiej i funkcjonalnej kuchni na kilku metrach kwadratowych to niezaprzeczalnie nie lada wyzwanie. Musi być ona nie tylko estetyczna, ale i pełna ergonomicznych rozwiązań. Wystarczy jednak spryt, kilka aranżacyjnych sztuczek i odrobina kreatywności, aby wyczarować piękne wnętrze.

Odpowiednie meble

Meble w kawalerce – nieważne jakiej - powinny być kompaktowe i spełniać jednocześnie kilka funkcji. Muszą one zmieścić, jak najwięcej zapasów oraz akcesoriów. Najlepiej wybieracie szafki sięgające aż do sufitu. Dobrym pomysłem jest również... zainwestowanie w lustrzane powierzchnie. Można na przykład zwieńczyć nimi fronty kuchenne. Poza tym na blatach powinno stać, jak najmniej elementów. Oszczędność miejsca jest tu przecież kwestią pierwszorzędną.

Ograniczmy się więc jedynie do najpotrzebniejszych przypraw, kosza z owocami i ewentualnie czajnika elektrycznego. Dobrze byłoby, gdybyśmy wygospodarowali choć odrobinę miejsca do spożywania posiłków. Jeśli nie mamy, gdzie postawić niewielkiego stolika, wykorzystajmy blat. W ten sposób będzie on spełniał dwie funkcje - miejsca do przygotowywania posiłków i do ich spożywania. Jeśli chodzi o siedziska to najlepszym wyborem będą stołki barowe lub wysokie taborety. Zrezygnujmy też ze zmywarki, która zwykle zabiera dużo miejsca – lepiej zdecydować się na jednokomorowy zlew z miejscem na suszenie umytych naczyń.

Ważne też, aby nie przesadzić z ilością dodatków – nie chcemy przecież przytłoczyć i tak niewielkiego wnętrza. Zwróćmy też uwagę, czy poszczególne detale i materiały wykończeniowe korespondują ze sobą tworząc spójną i harmonijną całość.

Niezwykle istotne jest też oświetlenie – najlepiej, gdyby było wieloźródłowe. Oprawy sufitowe, wiszące lampy i nowoczesne listwy LED sprawią, że wnętrze będzie bardziej przestrzenne i przytulne. Poza tym pamiętajmy o świetle dziennym. Unikajmy ciężkich zasłon. Lepiej sprawdzą się na przykład przezroczyste firanki. A zamiast drewnianych, masywnych żaluzji postawny na rolety.

Jeśli chodzi o kolory to sprawdzą się przede wszystkim te jasne i chłodne. Doskonałym wyborem będzie na przykład biel, a także wszelkie odcienie pastelowe – jak na przykład beże, błękity, delikatne szarości oraz róże.

Różne konfiguracje

Często zdarza się, że w kawalerkach mamy obszerny przedpokój z wnęką. To właśnie w tym miejscu można zrobić aneks kuchenny. Meble najlepiej ustawić w linii prostej – dzięki temu zajmą mniej miejsca. Postawmy na prostą zabudowę, najlepiej składającą się z gotowych elementów.

Jeśli nasza kawalerka mieści się w kamienicy to z pewnością jest wysoka. W takiej sytuacji można wykorzystać antresolę. Na górze możemy urządzić niewielki salon, czy sypialnię, a na dole kuchnię.

Kolejnym rozwiązaniem jest wyburzenie ścian i stworzenie jednej przestrzeni – salonu z aneksem kuchennym. To niezwykle wygodne rozwiązanie. Na taki zabieg możemy sobie pozwolić oczywiście, o ile to nie są ściany nośne. Tego rodzaju kuchnia w połączeniu z salonem powinna mieć kształt litery „L”. jeśli nie chcemy, aby goście obserwowali jak krzątamy się po kuchni, możemy ukryć ją dzięki ażurowej ściance. Ciekawym pomysłem jest zbudowanie minibarku, który odgrodzi kuchnię.

Szukasz małego mieszkania we Wrocławiu? Sprawdź ofertę WPB sp. z o.o. i najnowszą inwestycję Uroczysko na Sołtysowicach.

 

Ocena: 0 / 5,0 (0 głosy)