27.07.2015

Projekt małej kuchni - czyli jak zaprojektować małą kuchnie

Projekt małej kuchni - czyli jak zaprojektować małą kuchnie
Mała kuchnia, to problem wielu mieszkań. Uzyskanie wystarczającej funkcjonalności i wygody pracy w kuchni jest trudne, ale w zupełności możliwe, przy odpowiednim planowaniu.

Trzymając się kilku prostych zasad, z pewnością uzyskamy dodatkowe miejsce do przechowywania i pracy. Oto pięć podstawowych kroków do uzyskania zadowalającego efektu.

1. Podwójne szafki górne

Podwójne szafki górne to dość popularny zabieg stosowany w małych i średnich kuchniach. Pierwszy rząd szafek o standardowej głębokości 30cm zawieszonych 50-60cm nad powierzchnią blatu roboczego i dodatkowy rząd szafek wypełniających przestrzeń między szafkami a sufitem o zwiększonej głębokości 40 do nawet 60cm lub o takiej samej głębokości jak szafki standardowe.

2. Lodówka podblatowa

W małej kuchni również miejsce zajmowane przez sprzęty AGD możemy ograniczać. Świetnym i sprawdzonym rozwiązaniem jest zastosowanie podblatowej lodówki w zamian za standardową wysoką lodówkę (160-180cm) Lodówka mieści się pod blat o standardowej wysokości 82cm. Lodówkę przykrywamy blatem roboczym i zyskujemy dodatkowe 60cm bieżących powierzchni roboczej.

Lodówka Bosch do zabudowy

Lodówka marki Bosch do zabudowy
Zdj.:Bosch

3. Piekarnik do małej kuchni (niższy niż 60cm)

Standardowe piekarniki do zabudowy mieszczą się do szafek o szerokości 60cm, same również potrzebują 60cm wysokości. W szafkach pod płytą mieści się piekarnik i mała szuflada na blachy lub pokrywki o wysokości frontu 120mm. Jeśli jednak zastosujemy niższy piekarnik (np.: Samsung NQ50H5537KB) zyskamy dodatkową szufladę. Piekarnik ma wysokości 45,4cm, dzięki czemu pozostaje miejsce na jedną pełnowymiarową szufladę na sztućce, zlokalizowaną zaraz pod blatem roboczym w kuchni.

Piekarnik Samsung NQ50H5537KB

Piekarnik Samsung NQ50H5537KB. Piekarnik dzięki swojej niższej wysokości pasuje w sam raz do małej kuchni.

4. Piekarnik i mikrofala w jednym urządzeniu

Połączenie dwóch urządzeń w jedno, to rozwiązanie nie tylko oszczędzające miejsce w kuchni, ale również i nasze kieszenie. Jednym z takich urządzeń może być np. piekarnik Siemens iQ700 HM678G4S1.

Piekarnik Siemens iQ700 HM678G4S1

Piekarnik i mikrofala połączone w jednym urządzeniu marki Siemens. Świetne rozwiązanie gdy zależy nam na oszczędności miejsca w małej kuchni.
Zdj.:Siemens

5. Okap wbudowany w szafkę zamiast wolnowiszącego

Okapy wolnowiszące to sprzęt o szerokości od 50 do nawet 100cm. Przestrzeń, którą taki okap wypełnia jest zupełnie nie wykorzystana. Okap wisi, spełnia swoją rolę, którą jest pochłanianie zapachów pochodzących z przygotowania potraw w kuchni, ale jednocześnie zajmuje sporo miejsca, które możemy z powodzeniem wykorzystać na szafkę. Wystarczy jedynie zdecydować się na okap wbudowany w szafkę. Okap nie zajmuje więcej niż 20cm z wysokości szafki, oraz miejsca na rurę odprowadzająca powietrze, reszta szafki jest do swobodnego wykorzystania i zagospodarowania chociażby w półki.

Ocena: 3 / 5,0 (4 głosy)