Projekt małej kuchni - czyli jak zaprojektować małą kuchnie

Trzymając się kilku prostych zasad, z pewnością uzyskamy dodatkowe miejsce do przechowywania i pracy. Oto pięć podstawowych kroków do uzyskania zadowalającego efektu.
1. Podwójne szafki górne
Podwójne szafki górne to dość popularny zabieg stosowany w małych i średnich kuchniach. Pierwszy rząd szafek o standardowej głębokości 30cm zawieszonych 50-60cm nad powierzchnią blatu roboczego i dodatkowy rząd szafek wypełniających przestrzeń między szafkami a sufitem o zwiększonej głębokości 40 do nawet 60cm lub o takiej samej głębokości jak szafki standardowe.
2. Lodówka podblatowa
W małej kuchni również miejsce zajmowane przez sprzęty AGD możemy ograniczać. Świetnym i sprawdzonym rozwiązaniem jest zastosowanie podblatowej lodówki w zamian za standardową wysoką lodówkę (160-180cm) Lodówka mieści się pod blat o standardowej wysokości 82cm. Lodówkę przykrywamy blatem roboczym i zyskujemy dodatkowe 60cm bieżących powierzchni roboczej.
Lodówka Bosch do zabudowy
3. Piekarnik do małej kuchni (niższy niż 60cm)
Standardowe piekarniki do zabudowy mieszczą się do szafek o szerokości 60cm, same również potrzebują 60cm wysokości. W szafkach pod płytą mieści się piekarnik i mała szuflada na blachy lub pokrywki o wysokości frontu 120mm. Jeśli jednak zastosujemy niższy piekarnik (np.: Samsung NQ50H5537KB) zyskamy dodatkową szufladę. Piekarnik ma wysokości 45,4cm, dzięki czemu pozostaje miejsce na jedną pełnowymiarową szufladę na sztućce, zlokalizowaną zaraz pod blatem roboczym w kuchni.
Piekarnik Samsung NQ50H5537KB
4. Piekarnik i mikrofala w jednym urządzeniu
Połączenie dwóch urządzeń w jedno, to rozwiązanie nie tylko oszczędzające miejsce w kuchni, ale również i nasze kieszenie. Jednym z takich urządzeń może być np. piekarnik Siemens iQ700 HM678G4S1.
Piekarnik Siemens iQ700 HM678G4S1
5. Okap wbudowany w szafkę zamiast wolnowiszącego
Okapy wolnowiszące to sprzęt o szerokości od 50 do nawet 100cm. Przestrzeń, którą taki okap wypełnia jest zupełnie nie wykorzystana. Okap wisi, spełnia swoją rolę, którą jest pochłanianie zapachów pochodzących z przygotowania potraw w kuchni, ale jednocześnie zajmuje sporo miejsca, które możemy z powodzeniem wykorzystać na szafkę. Wystarczy jedynie zdecydować się na okap wbudowany w szafkę. Okap nie zajmuje więcej niż 20cm z wysokości szafki, oraz miejsca na rurę odprowadzająca powietrze, reszta szafki jest do swobodnego wykorzystania i zagospodarowania chociażby w półki.