29.08.2018
Artykuł sponsorowany

Styl skandynawski i jego fenomen

Styl skandynawski i jego fenomen

To jeden z najbardziej znanych i popularnych stylów wyposażenia wnętrz. Wszystko za sprawą jego przywiązania do tradycji opartej na codziennym życiu Skandynawów i ich przyzwyczajeniach. Początek dał mu niejaki Carl Larsson, którego prace malarskie zainspirowały projektantów do wykorzystania jego estetyki w pomieszczeniach. Jakie są główne cechy i czy warto urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim?

Główne założenia stylu

To, co wyróżnia ten nurt wnętrzarski to na pewno prostota i minimalizm. Materiały, jakie wykorzystuje się, aranżując wnętrze, powinny być więc praktyczne oraz estetyczne. Przy okazji muszą być też funkcjonalne, ponieważ każdy mebel musi być przydatny, gdyż najlepiej by było ich jak najmniej. Minimalizm stosuje się tutaj po to, aby powiększyć optycznie pomieszczenie i uzyskać efekt przestrzeni. Co więcej, trzeba pamiętać o naturalnych dodatkach – styl skandynawski lubi drewniane podłogi, kamienne posadzki, blaty czy dodatki z bawełny, wikliny oraz wełny (narzuty i koce z takich materiałów ma w swojej ofercie m.in. sklep ZasmakujRadosci.pl). Ma to źródło w ekologicznym podejściu Skandynawów do życia. Dzięki temu wszystkiemu pomieszczenia są lekkie i czyste. Kolorystyka obejmuje oczywiście biel, która powinna dominować, jednak nie oznacza to, że nie można skorzystać z innych rozwiązań. Dobrze sprawdzą się delikatne szarości, odcienie błękitu czy écru.

Zalety urządzania mieszkań w stylu skandynawskim

Pomieszczenia, które urządzono w estetyce skandynawskiej, na pewno są przestrzenne, a dodatki dopasowane w taki sposób, że wszystko ze sobą współgra, tworząc w pokoju przyjemny klimat. Naturalne wykończenia sprawiają, że wnętrza stają się przyjaźniejsze dla samego człowieka, przez co inaczej wypoczywa się w takim salonie czy sypialni. Minimalizm to nie tylko oszczędność miejsca, ale też dbanie o otaczające nas środowisko, które tak istotne jest dla Skandynawów. Harmonia, świeżość i lekkość to główne cechy, jakie charakteryzują wnętrza skandynawskie. Jasność (spowodowana zarówno przestrzenią, jak i bielą) i duża ilość wpadającego do pomieszczeń światła sprawia, że można w takim pokoju spokojnie uczyć się lub pracować. Dodatki wykonane ręcznie to także świetna ozdoba idealna do salonu w skandynawskim stylu.

Dla kogo?

Styl skandynawski nie sprawdzi się w domu osoby, która lubi otaczać się wieloma dodatkami, ponieważ trudno będzie tutaj zadbać o minimalizm. Z kolei wielbiciel minimalizmu oraz jasnych kolorów będzie zachwycony tym stylem. Na szczęście nurt ten wpisuje się zarówno w duże wnętrza, jak i te znacznie mniejsze, dlatego nie trzeba martwić się o metraż mieszkania. Zawsze można też wypróbować kilka dodatków tylko na balkonie – doskonale prezentować się będą np. stoliki z palet oraz skrzyń.

Ocena: 0 / 5,0 (0 głosy)