02.08.2022

Chcesz płacić mniej za energię elektryczną? Proste sposoby na oszczędzanie prądu!

Chcesz płacić mniej za energię elektryczną? Proste sposoby na oszczędzanie prądu!

Przerażają Cię rosnące koszty prądu? Chcesz coś zrobić, by rachunki były niższe, ale nie bardzo wiesz, od czego zacząć? Szukasz sposobów, które pomogą Ci zaoszczędzić trochę pieniędzy. Mądre korzystanie z prądu nie tylko zmniejszy Twoje rachunki, ale także pomoże zadbać o środowisko. Oto 13 sposobów na obniżenie zużycia energii elektrycznej w mieszkaniu.

Proste sposoby na obniżenie zużycia prądu

Na początek zacznij od kilku prostych sposobów, które pomogą Ci oszczędzić prąd, a tym samym pieniądze. Nie rzucaj się od razu na głęboką wodę. Zmiany wprowadzaj stopniowo. gdy się do nich przyzwyczaisz - wejdą Ci w nawyk. 

1. Korzystaj z dziennego światła

Jak wykorzystać światło słoneczne? Po pierwsze: urządź mieszkanie w taki sposób, by jak trafiało do niego jak najwięcej światła. Poza sypialnią zrezygnuj z zaciemniających rolet lub zasłon i wpuść promienie słoneczne do wnętrza. Dobrym pomysłem są rolety dzień-noc, które przytłumią ewentualne zbyt mocne światło. 

2. Odłącz od prądu nieużywany sprzęt

Wydaje nam się, że niewłączony czajnik elektryczny czy pralka nie pobierają prądu. Nic bardziej mylnego. Sprzęt, który jest połączony do gniazda, pobiera energię elektryczną (choć oczywiście mniejsze ilości). Pamiętaj także o tym, że w sprzęty w trybie czuwania (np. konsola, laptop), także zużywają prąd. Wyłączaj je całkowicie, a Twoje rachunki będą niższe. 

3. Wyłączaj światło i zadbaj o energooszczędne żarówki

To prosty do wdrożenia nawyk, o którym bardzo często zapominamy. Wyłączanie światła, gdy z niego nie korzystamy, obniża zużycie prądu. Możesz także zaświecać mniej żarówek. Jeśli włączniki światła pozwalają na osobne włączanie poszczególnych żarówek w jednym żyrandolu, możesz zaświecić np. jedną żarówkę zamiast wszystkich. 

Drugim krokiem jest wymiana żarówek na energooszczędne. Choć inwestycja wydaje się duża, bardzo szybko się zwraca. Żarówki te zużywają o wiele mniej prądu. Zacznij od wymiany żarówek w pomieszczeniach, z których korzystasz najczęściej.

Pamiętaj także, że zaświecanie światła i gaszenie go co chwilę także zwiększa zużycie prądu. Nie pozwalaj dzieciom na zabawę włącznikiem.

4. Korzystaj z trybu EKO w pralce

tryb EKO w pralce

Większość nowoczesnych pralek ma funkcję EKO. Choć cykl prania jest dłuższy, pobór energii elektrycznej oraz wody jest o wiele niższy niż w przypadku tradycyjnych programów.

Większość nowoczesnych pralek ma funkcję EKO. Choć cykl prania jest dłuższy, pobór energii elektrycznej oraz wody jest o wiele niższy niż w przypadku tradycyjnych programów. Pamiętaj także o wymianie przestarzałego sprzętu, które pobiera ogromne ilości prądu. Zadbaj o to, by pralka lub zmywarka w Twoim domu posiadała klasę energooszczędności co najmniej C (w przypadku nowych etykiet). 

5. Włączaj tylko pełną zmywarkę oraz pralkę

Świetnym sposobem na zaoszczędzenie jednocześnie prądu i wody jest uruchamianie pełnych urządzeń. Jeśli stoisz przed wyborem pralki - kup taką, która sprawdzi się najlepiej dla Twojej rodziny. Jeśli jesteście parą bez dzieci, albo jesteś singlem - wybierz mniejszą pralkę. Dla rodzin wielodzietnych lepiej sprawdzą się większe modele. Tą samą zasadą kieruj się podczas zakupu zmywarki. Następnie pamiętaj o tym, by włączać tylko pełną pralkę lub zmywarkę. Rób pranie rzadziej, ale zawsze z pełnym wsadem. Dzięki temu oszczędzisz też czas potrzebny na suszenie prania. 

6. Gotuj pod przykryciem i nie otwieraj piekarnika

W kuchni możesz zmniejszyć zużycie energii podczas gotowania. Jeśli masz kuchenkę elektryczną lub płytę indukcyjną, pamiętaj o tym, by zawsze gotować potrawy pod przykryciem. Dzięki temu zagotują się one szybciej, a Ty zużyjesz mniej energii elektrycznej. Podczas korzystania z piekarnika także możesz zredukować ilość zużytego prądu. Wystarczy, że nie będziesz co chwilę otwierać nagrzanego piekarnika. Gdy drzwi się otwierają, z piekarnika ucieka gorące powietrze. Przez to urządzenie musi pobrać dodatkową porcję prądu, by podnieść temperaturę.

Jak jeszcze możesz zmniejszyć zużycie prądu?

Jeśli powyższe sposoby na oszczędzanie prądu to dla Ciebie zbyt mało, mogą zainteresować Cię także te:

  • w czajniku elektrycznym gotuj tyle wody, ile potrzebujesz. Zagotowanie pełnego czajnika wymaga większego zużycia prądu!
  • Jedzenie do lodówki wkładaj zawsze zimne. Ciepłe jedzenie sprawia, że lodówka musi pobrać więcej prądu, by utrzymać niską temperaturę.
  • Nie podłączaj do prądu naładowanego w pełni laptopa i telefonu.
  • Wymień sprzęty na te o lepszej klasie energooszczędnej.
  • Odsłoń okna i nie włączaj światła w dzień.
  • Ogranicz prasowanie do rzeczy, które tego wymagają lub prasuj jak najwięcej za jednym razem. Żelazko zużywa najwięcej prądu podczas nagrzewania.
  • Otwieraj lodówkę jak najrzadziej.

Nie musisz stosować wszystkich tych sposobów na raz. Przyzwyczaj się do kilku, a następnie wdrażaj kolejne nawyki. Twój portfel Ci podziękuje. Wprowadzając kilka prostych nawyków związanych z oszczędzaniem prądu sprawiasz, że rachunki stają się o wiele niższe. 

Ocena: 5 / 5,0 (1 głosy)
Tagi: porady prąd