01.08.2022

7 domowych produktów do czyszczenia kuchni i łazienki

7 domowych produktów do czyszczenia kuchni i łazienki

Uwielbiamy otaczać się czystymi i zadbanymi wnętrzami. Nic w tym dziwnego- nawet badania naukowe jednoznacznie wskazują, że aranżacja, ład oraz porządek naszych domów i mieszkań, odgrywają niebagatelne znacznie dla naszego samopoczucia i nastroju. Wyróżnić możemy dwa, najtrudniejsze do utrzymania w czystości pomieszczenia- łazienkę i kuchnię. Czy istnieją skuteczne, domowe sposoby, które przyspieszą nam pracę porządkowe naszych kuchni oraz łazienek? Poznajmy siedem trików, dzięki którym Twój dom będziesz lśnił czystością. Zaczynamy!

Perfekcyjnie czysta kuchnia

Kuchnia to jedno z najbardziej funkcjonalnych i użytkowych miejsc naszego domu. To w niej przygotowujmy posiłki dla całej rodziny, nierzadko jemy wspólne obiady i dzielimy się swoimi przeżyciami. Nic więc dziwnego, że kuchnia wymaga od nas dbania o doskonały poziom higieny i czystości. W tym celu warto znać kilka produktów spożywczych, które niosą nam nieocenioną pomoc w utrzymaniu perfekcyjnego porządku. 

1. Ocet

Ocet pomimo tego, że jest powszechnie dostępny, tani oraz znajdę się w każdej kuchni jako dodatek do przetworów, dań rybnych czy innych potraw, to także zdecydowanie najlepszy przyjaciel każdej osoby dbającej o nienaganną czystość i higienę w swoim domu.

Roztwór wody z octem to doskonała metoda, która pozwoli nam na perfekcyjne pozbycie się grzybów, pleśni czy roztoczy. Co więcej, ocet doskonale poradzi sobie także z kamieniem.

Mocny, intensywny zapach w szybkim czasie ulatnia się, a my możemy cieszyć się nieskazitelnym wyglądem i higieną. Jeśli więc chcemy zdezynfekować i umyć np. lodówkę, wnętrze szafek, mikrofalówkę, a także podłogę kuchenną, roztwór wody z octem sprawdzi się perfekcyjnie. 

2. Soda oczyszczona

Soda oczyszczona

Soda oczyszczona to świetny produkt ułatwiający czyszczenie.

Soda oczyszczona jest kolejnym domowym sposobem, który znacznie skróci czas, jaki musimy poświęcić na doskonałe wysprzątanie kuchni. Podczas korzystania z kuchenki gazowej w naszych kuchniach na frontach mebli, blatach, okapie i innych elementach, pojawia się tłusty, uporczywy do wyczyszczenia nalot. Łatwo uda nam się wyczyścić tłuste zabrudzenia przy pomocy sody oczyszczonej. Wystarczy przy jej użyciu oraz gąbki do mycia naczyń i ciepłej wody pocierać kulistymi ruchami czyszczoną powierzchnię, którą następnie należy spłukać ciepłą wodą i wytrzeć do sucha ręcznikiem papierowym.

Co więcej, soda oczyszczona będzie doskonałym środkiem do wyczyszczenia kuchennego zlewu. Osad i nacieki spowodowane resztkami czarownego wina, kawy, herbaty, buraków i innych silnie barwiących produktów, pozbędziemy się dzięki paście stworzonej z sody oczyszczonej i wody.

3. Kwasek cytrynowy

Kwasek cytrynowy do wyczyszczenia czajnika

Kwasek cytrynowy to świetny sposób na pozbycie się kamienia z czajnika

Przygotowywanie aromatycznej herbaty czy kawy to codzienność. Nikt z nas nie lubi pić ulubionego napoju zalanego niesmaczną wodą z kamieniem. Tarcie lub zdrapywanie kamienia nagromadzonego w czajniku powoduję uszkodzenie jego powłoki. Tymczasem wystarczy wlać do naszego czajnika dopuszczalnie maksymalnie dużo wody oraz dodać całe opakowanie kwasu cytrynowego, a następnie zagotować wodę oraz poczekać około 5 minut. Po tym czasie należy wylać wodę z kwaskiem, dokładnie opłukać wnętrze czajnika oraz ponownie zagotować samą wodę. W ten sposób pozbędziemy się z naszego czajnika całego kamienia. 

4. Musztarda 

Chociaż wydawać by się mogło, że musztarda jest tylko dodatkiem do potraw, znajduje ona także zastosowanie podczas sprzątania kuchni. Przy jej użyciu możemy doprowadzić nasze sztućce oraz naczynia do idealnej czystości i blasku. W tym celu wystarczy nanieść ją na nową szczoteczkę do zębów i pocierać zastawę stołową, a następnie obficie umyć wodą.

Łazienka

Łazienka jest naszym prywatnym spa. To w niej zażywamy kąpieli, wykonujemy zabiegi pielęgnacyjne oraz dbamy o czystość naszej garderoby. W związku z dużą ilością pary wodnej łazienka jest doskonałym podłożem dla grzybów i bakterii. Domowe sposoby są w stanie doskonale utrzymać łazienkę w idealnej czystości.

5. Proszek do pieczenia

Czyste fugi to jeden z filarów zadbanej łazienki. By móc cieszyć się ich idealną czystością, wystarczy nanieść na nie proszek do pieczenia i pozostawić go na ich powierzchni na czas 30 minut.

6. Oliwa z oliwek

Każdego dnia kilkanaście bądź kilkadziesiąt razy dotykamy baterii łazienkowych. Nic więc dziwnego, że na ich powierzchni często można spotkać zacieki i inne zabrudzenia. By lśniły one czystością i były niezwykle zadbane, wystarczy co kilka dni wypolerować je przy użyciu oliwy z oliwek naniesionej na płatku kosmetycznym.

7. Coca-cola

Sedes to jeden z najbardziej istotnych elementów wyposażenia łazienki. Utrzymanie go w doskonałej czystości jest kwestią priorytetową. Oprócz octu, który zabija grzyby i bakterię, musimy także uporać się z osadzającym się w sedesie kamieniem. A tym celu warto użyć popularnego na całym świecie napoju, czyli coca-coli. Jedna jej puszka bądź pozostałości z litrowej butelki spiszą się doskonale. 

Jak widać, wiele produktów domowego użytku pozwala na perfekcyjne wysprzątanie domu, bez konieczności użycia środków chemicznych. Przekonaj się osobiście, jakie to proste.

Ocena: 5 / 5,0 (1 głosy)