23.11.2020
Artykuł sponsorowany

Na co zwrócić uwagę podczas projektowania wnętrza mieszkania lub domu?

Na co zwrócić uwagę podczas projektowania wnętrza mieszkania lub domu?

Przekroczenie progu nowego lokum, to nie tylko całkiem nowy etap w życiu. To również rozpoczęcie, często niełatwej i pełnej trudnych decyzji, projektowej wędrówki, której celem jest dotarcie do wymarzonej oazy spokoju, jaką są nowe cztery kąty. Możliwe, że w pewnym momencie, zgubimy się w swych założeniach lub na aranżacyjnej ścieżce pojawią się nieprzewidziane wcześniej przeszkody. Na jakie elementy projektu warto więc zwrócić szczególną uwagę?

Planowanie budżetu i ocena możliwości finansowych

To pierwszy krok przed podjęciem jakichkolwiek decyzji. Określenie konkretnych ram finansowych pozwoli bowiem na ustalenie zakresu działań remontowych, wyboru materiałów wykończeniowych, sprzętów i mebli z odpowiadających naszemu portfelowi półek cenowych oraz ogólnej optymalizacji wydatków przy zachowaniu satysfakcji z efektów realizacji.

Ustalenie funkcji dla poszczególnych pomieszczeń

Plan zagospodarowania przestrzeni czyli doprecyzowanie i nadanie konkretnej roli do danej przestrzeni, to drugi etap całego procesu aranżacyjnego. Szczególnie na niewielkim metrażu, warto zadbać o efektywne wykorzystanie każdego centymetra. Przede wszystkim należy kierować się ergonomią w układzie pomieszczeń,np. jadalnię zorganizować blisko kuchni, aby nakrywanie do stołu i podawanie posiłku nie wymagało przejścia całego mieszkania. Równie ważne jest rozlokowanie zabudowy kuchennej i sprzętów w kuchni, jak i usytuowanie sypialni z dala od najczęściej użytkowanego pokoju.

Wybór dominującego stylu

Projekt powinien być spójny i tworzyć zgraną całość, dlatego dobrze jest wcześniej zapoznać się z przykładowymi aranżacjami w magazynach wnętrzarskich lub zainspirować się realizacjami, jakie zamieszczają w swoich portfolio profesjonaliści z branży, np. architekt wnętrz z Beautifulminds Warszawa. Być może od razu uda się ustalić, jaki klimat wnętrza najbardziej trafia w nasz gust. Jeśli jednak postawienie wszystkiego na jedną kartę, to zbyt odważne zadanie, warto utrzymać mieszkanie lub dom w neutralnym tonie, a jego charakter na bieżąco zmieniać jedynie poprzez odpowiednie dodatki i akcesoria.

Pułapki podczas projektu

Niestety, może się zdarzyć, szczególnie w starym budownictwie, że projekt stanie w miejscu lub będzie wręcz wymagał kompletnej zmiany w wyniku napotkanych przeszkód związanych z architekturą i prawem budowlanym. Za przykład posłużyć może mieszkanie w zabytkowej kamienicy - wszelkie możliwe modyfikacje są z góry góry ustalone przez konserwatora i należy ściśle ich przestrzegać. Może to być np. wymóg zastosowania drewnianych okien, zakaz usuwania sztukaterii, czy też obowiązek pozostawienia oryginalnych drzwi wejściowych. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku wiekowych domów, które chcemy poddać renowacji. Z pewnością dobrze zorientowany architekt wnętrz z Beautifulminds Warszawa, będzie nieocenioną pomocą, jeśli zależy nam na aranżacji, która podkreśli nasze upodobania, a jednocześnie zachowa charakterystyczne elementy dla budowli z długą historią.

Profesjonalny projekt - dlaczego warto zdecydować się na architekta wnętrz?

Urządzanie mieszkania lub domu to wieloetapowy i niełatwy proces. W krótkim czasie niezbędne jest sprzężenie pracy wielu fachowców, nadzorowanie postępów remontu i realizacja bieżących zakupów. Pozostaje jeszcze czuwanie nad tym, aby każdy element realizacji nie odbiegał od projektu oraz eliminowanie ewentualnych problemów. Jeśli nie czujemy się na siłach, by dopiąć ze sobą każdy element projektu lub brakuje nam na to czasu, pora pomyśleć o zatrudnieniu profesjonalisty. Może to być zarówno projektant jak i architekt wnętrz z Beautyfulminds Warszawa.

Specjalista nie tylko ułatwi nam realizację pomysłów, ale również przedstawi rozwiązania, o których sami wcześniej nie pomyśleliśmy, wydobędzie potencjał w nawet najbardziej skomplikowanym pod względem ustawności pomieszczeniu oraz zredukuje wydatki.