Kolory do kuchni - jak je dobrać?

Kolory do kuchni - jak je dobrać?

Urządzenie własnej kuchni to bardzo poważne przedsięwzięcie, ponieważ w takim pomieszczeniu spędza się dużo czasu. Każdego dnia w kuchni przygotowuje się śniadania, obiady oraz kolacje. Warto zadbać o to, aby zaaranżować kuchnię w elegancki sposób i poczuć się w niej w stu procentach swobodnie. Pierwszym wyborem przy aranżowaniu nowej kuchni jest dobór koloru. Pomysłów może być naprawdę sporo, dlatego warto wziąć pod uwagę wszystkie dostępne możliwości. 

Jakie kolory najlepiej sprawdzą się w kuchni?

Jeśli w kuchni znajdzie się ciemna zabudowa, wtedy warto postawić na jasne ściany. Dzięki temu stworzy się idealny kontrast, a w kuchni nie będzie ani zbyt jasno, ani zbyt ciemno. Jasne kolory sprawią, że zadba się o kontrast kolorystyczny. Szafki nabiorą większej intensywności, a każdy element będzie miał swoje miejsce. Tym sposobem wykonywanie kolejnych czynności kuchennych będzie czystą przyjemnością.

Biorąc pod uwagę jasne kolory zainteresowani mogą postawić na biel lub żółć.

To dwa podstawowe kolory, które znajdują współcześnie zastosowanie w kuchni. W sytuacji, gdy domownicy chcą zaaranżować kuchnię w nieco bardziej nowoczesny sposób, powinni postawić na połączenie jasnych kolorów z jednym żywym. To sprawdzone rozwiązanie aranżacyjne, które jest optymalnym wyborem do kuchni o małym i dużym metrażu. 

Żywe kolory pozwolą zainteresowanym na wykonanie geometrycznych wzorów czy też słupów konstrukcyjnych. Każda osoba powinna jednak pamiętać o tym, że zastosowanie pionowych pasów podniesie optycznie sufit, a dodatkowo ściany zyskają na szerokości. Do jasnych kolorów można dodać tynki strukturalne. Tego typu kombinacje sprawdzą się w nowoczesnych wnętrzach i sprawią, iż humor domowników momentalnie się poprawi.

Niektórzy wolą postawić jednak na bardzo wesołe kolory, mowa tutaj o jasnej zieleni, błękicie oraz tego typu odcieniach. Dobrym wyborem w takim przypadku będą również takie kolory jak:

  • pomarańcza
  • brzoskwinia
  • dojrzała gruszka

Jakie kolory wybrać do małych kuchni?

Posiadacze małych kuchni stoją przed nie lada wyzwaniem, ponieważ zdecydowanej większości zależy na tym, aby optycznie powiększyć metraż takiego pomieszczenia. Istnieją pewne sposoby, dzięki którym można osiągnąć zamierzony cel. W małych kuchniach sprawdzą się błyszczące kolory, mogą to być więc np. odcienie pastelowe. Należy jednak pamiętać o tym, że zbyt duża ilość kolorów sprawi, że optycznie przestrzeń jeszcze bardziej się zmniejszy. Warto wybierać więc kolory o podobnych odcieniach, dzięki czemu stworzy się wspaniałą kompozycję, a kuchnia stanie się nowoczesna, designerska i przytulna, nie wspominając już o jej elegancji.

Istnieją osoby, które wolą postawić na tradycyjne rozwiązania i nie ma w tym nic złego. Mowa tutaj przede wszystkim o kolorze białym. Istnieje szansa na połączenie go z pastelowymi barwami, jednak warto sprawdzić to na innych przykładach, zanim podejmie się taką decyzję we własnej kuchni. Osoby mniej zdecydowane powinny sięgnąć po opinię projektanta wnętrz, aby mieć pewność, że zainwestowały w solidne rozwiązania.

Na co w końcu się zdecydować?

Ostateczna decyzja zależy od bardzo wielu czynników, a w dużej mierze od indywidualnych preferencji domowników. Każdy człowiek ma swoje przyzwyczajenia, którymi kieruje się podczas aranżowania wnętrz. Nie oznacza to jednak tego, iż trzeba zamykać się na porady płynące z zewnątrz, np. od bardziej doświadczonych osób lub specjalistów. Jeśli posiada się dużą kuchnię można postawić na biel, żółć lub wesołe kolory. W takich pomieszczeniach kolorów może być nieco więcej. Właściciele mniejszych kuchni nie powinni porywać się na takie szaleństwo. W ich przypadku najlepszym wyborem będą odcienie pastelowe lub też zwyczajna biel. Chodzi o to, aby w efekcie końcowym optycznie zwiększyć metraż własnej kuchni. 

Biała kuchnia na tle zielonej ściany

Biała kuchnia. Producent Black Red White. Kuchnia z linii Family Line.