Jak wyczyścić fugi? 5 skutecznych sposobów, które pomogą Ci umyć brudne fugi
Niezależnie od tego, czy zdecydowałeś się na położenie płytek w kuchni lub w łazience - powinieneś też zadbać o fugi, o ile zależy Ci na zachowaniu ich dekoracyjnego charakteru. Niestety, wraz z upływem czasu fugi ulegają zabrudzeniom. Z uwagi na to, że cechują się dość porowatą strukturą łatwo chłoną zanieczyszczenia. Ciężkie warunki takie jak tłuszcz ze smażenia czy wysoka wilgotność potęgują przyswajalność cięższych zabrudzeń. Jeśli zależy Ci na zachowaniu wysokiej estetyki spoin między kaflami - poznaj skuteczne sposoby na to, jak przywrócić im dawną świetność.
Wypróbuj szczoteczkę do zębów
Na początek warto spróbować domowych sposobów na brudne fugi - są nie tylko ekologiczne, dzięki czemu nie przyczyniają się do zanieczyszczenia środowiska, ale i tanie. Wypróbuj zatem skuteczność zużytej szczoteczki do zębów - unikaj twardych modeli, sięgnij raczej po te miękkie lub półtwarde. Dzięki czemu wyeliminujesz ryzyko porysowania płytek lub uszkodzenia fug.
Możesz także sięgnąć po gąbkę kuchenną lub bawełnianą szmatkę - nie próbuj jednak testować druciaków i nożyków.
Proszek do pieczenia - Twoja tajna broń na brudne fugi
To dość mało popularna metoda choć w niektórych przypadkach może okazać się wysoce skuteczna. Jak to sprawdzić? Nałóż na wilgotne fugi proszek, aby uległ rozpuszczeniu. Odczekaj min. 30 minut, a następnie zmyj rozpuszczony proszek z pomocą wilgotnej gąbki lub ściereczki bawełnianej. Kiedy ta metoda ma szansę spełnić swoje zadanie? Przede wszystkim w przypadku:
- osadów z rdzy
- warstwy powstałej z tłuszczu
- nagromadzenia się kamienia
Jeśli zależy Ci na zintensyfikowaniu działania - możesz połączyć dwie powyższe metody i rozpuszczony proszek zetrzeć delikatnie szczoteczką do zębów.
Pasta do zębów pomoże Ci odzyskać dawny blask Twoich fug
Jeśli nie masz ręką octu lub sody oczyszczonej - wykorzystaj zasoby, które z pewnością znajdują się w zaciszu Twojej łazienki. Na szczoteczkę do zębów nanieś pastę do zębów i wykorzystaj to do oczyszczenia spoin między płytkami. Po kwadransie zmyj pozostałości letnią wodą - to powinno pomóc w rozjaśnieniu fug.
Mieszanka sody oczyszczonej i octu - ekologiczny sposób na czyszczenie fug
Ocet zmieszany z wodą jest często używany do czyszczenia blatów, okien czy armatury. Sprawdza się też do usuwania kamienia. Jak może pomóc w ramach zwalczania brudu nagromadzonego na fugach? Otóż wystarczy, że zmieszasz: saszetkę sody oczyszczonej, 100 ml wody i 100 ml octu. Taką miksturę należy nanieść na fugi i zostawić na godzinę. Po upływie tego czasu zmyj zawartość powstałej mieszanki z fug z użyciem letniej wody. Ta metoda wykazuje dużą skuteczność, dlatego jeśli powyższe sposoby nie zdały egzaminu - wypróbuj ten krok.
Potraktuj sokiem z cytryny jasne fugi w celu rozjaśnienia
Jeżeli przestrzenie między Twoimi kaflami są w jasnym odcieniu - sięgnij po sok z cytryny, które pomoże wybielić spoiny. Zwalczy on rdzę, nalot z kamienia oraz zaschnięte zabrudzenia. Po przyłożeniu takich "okładów" z soku z cytryny należy odczekać kwadrans, a następnie zmyj pozostałości z pomocą miękkiej szmatki.
Naturalne metody czyszczenia fug to promocja zdrowia i niskobudżetowego sprzątania
Powyższe sugestie tylko potwierdzają tezę, że ograniczenie zużycia środków chemicznych jest jak najbardziej realne. Wystarczy odrobina pomysłowości, testów i wytrwałości, a dzięki temu uzyskasz pożądany efekt nie tylko przy poniesieniu minimalnych nakładów finansowych, ale również bez zanieczyszczania środowiska i wdychania chemicznych oparów wydzielanych przez środki czyszczące. W większości gospodarstw domowych powyższe ingrediencje znajdują się na wyciągnięcie ręki, co umożliwi wyczyszczenie fug w zasadzie od ręki.