27.10.2020
Artykuł sponsorowany

Poradnik: Jak wymienić głowicę ceramiczną w baterii łazienkowej?

Poradnik: Jak wymienić głowicę ceramiczną w baterii łazienkowej?

Niesprawna armatura może przyczynić się do powstania wielu problemów. Zdarzyć się może, że głowica ceramiczna do baterii będzie wymagała wymiany na nową. Zazwyczaj pojawiające się kłopotliwe przeciekanie wpłynie nie tylko na obniżenie funkcjonalności samej baterii, ale także na zwiększenie kosztów związanych ze zużyciem wody. Najlepszym rozwiązaniem będzie niezwłoczna wymiana głowicy na nową. W szybki sposób usuniesz powstałą usterkę i unikniesz większych wydatków związanych z zakupem nowej baterii.

Ceramiczne głowice do baterii - co to takiego?

Głowica jest jednym z najważniejszych elementów każdej baterii. To właśnie od niej w głównej mierze zależy wytrzymałość armatury. Wspomniany element odpowiada za regulowanie mocy strumienia oraz pożądanej przez użytkownika temperatury. Głowica ceramiczna ma wpływ na szczelność i tym samym poprawne funkcjonowanie całej armatury. Wysokiej jakości głowica do baterii pozwala zaoszczędzić zużycie wody, a tym samym ma realny wpływ na obniżenie comiesięcznych rachunków za media.  

Wymiana głowicy krok po kroku

Zastanawiasz się, jak rozebrać baterię umywalkową? Problemem jest niesprawna głowica do baterii? Wbrew pozorom jej wymiana nie jest skomplikowanym zadaniem, ważne jednak, by podczas demontażu trzymać się ściśle określonych zasad. Zapoznaj się z poniższą instrukcją samodzielnej wymiany głowicy i bez obaw przystąp do zadania.

  1. Jeszcze przed przystąpieniem wymiany głowicy konieczne będzie zamknięcie dopływu wody i ustawienie baterii w pozycji otwartej. Dzięki temu zredukujesz ciśnienie wody.
  2. Następnie z pomocą płaskiego śrubokręta należy usunąć gumową osłonę i odkręcić widoczną pod nią śrubę. Przydatny w tym przypadku będzie klucz ampulowy 3 milimetrowy.
  3. Kolejnym krokiem będzie zdemontowanie uchwytu, podniesienie go w górę i zdemontowanie osłony głowicy.
  4. Do odkręcenia nakrętki konieczny będzie klucz nasadowy 32 mm. W tym momencie możliwe będzie pociągnięcie głowicy w górę.
  5. Po sprawdzeniu, czy w korpusie baterii nie ma uszczelek oraz innych elementów, należy przystąpić do montażu nowej głowicy. Zwróć uwagę na prawidłowe ustawienie uszczelki wobec gniazda.
  6. Następnym krokiem będzie przykręcenie dużej nakrętki z niewielką siłą z użyciem klucza nasadowego 32 mm oraz zamontowanie osłony głowicy.
  7. Na sam koniec konieczne będzie założenie uchwytu, dokręcenie śruby z użyciem klucza ampulowego 3 mm i użycie gumowej zaślepki.
  8. Po wykonaniu wspomnianych wyżej czynności należy otworzyć dopływ wody i sprawdzić, czy bateria działa prawidłowo.

 

Najczęstsze awarie baterii łazienkowych

Awarie wśród baterii łazienkowych są w większości przypadków niemożliwe do uniknięcia. Każdego dnia intensywnie eksploatowane narażone są na różnego rodzaju uszkodzenia.

Do najczęstszych awarii można zaliczyć zatkany perlator. W wyniku osadzania się na nim kamienia, przepływ wody jest zauważalnie ograniczony. W celu uniknięcia tego rodzaju usterek, pomocne może się okazać regularne czyszczenie napowietrzacza, np. płukanie go pod bieżącą wodą. W przypadku, gdy doszło do silnego zakamienienia sitka, warto umieścić je w mieszance wody z octem (1:1).

Kolejną, często pojawiającą się awarią jest wspomniany wcześniej cieknący kran. Przyczyną mogą być zużyte uszczelki lub uszkodzona głowica baterii. Wymiana wadliwych części pozwoli zażegnać problem. Podczas dokonywania zakupu nowej baterii, należy sięgać po modele posiadające ceramiczną głowicę. Są one zdecydowanie bardziej wytrzymałe niż ich plastikowe odpowiedniki.

W wyniku ciągłego użytkowania baterii dość często dochodzi do obluzowania uchwytu. Zazwyczaj przyczyna tkwi w obluzowanej dźwigni z uchwytu mocującego. Naprawa tego rodzaju usterki nie wymaga skomplikowanych zabiegów. Zazwyczaj pomaga dokręcenie mechanizmu odpowiednim kluczem.

Zauważyłeś, że dochodzi do wycieku spod baterii? Podejrzewasz, że problemem jest wadliwa głowica do kranu? Zapoznaj się z ofertą sklepu lazienkiabc.pl i wybierz części zamienne, dzięki którym szybko pozbędziesz się powstałego problemu. Oferowane przez nas głowice ceramiczne do baterii zapewniają maksymalny komfort użytkowania oraz wieloletnią wytrzymałość. Zapraszamy na www.lazienkiabc.pl!

Ocena: 5 / 5,0 (1 głosy)